«Школа» Которовича | Music-Review Ukraine
Головна
Огляд
«Школа» Которовича
«Школа» Которовича
У Києві назвали переможців Першого Всеукраїнського конкурсу імені легендарного скрипаля
7 травня, понеділок

Змагання молодих скрипалів проходило в рамках Х Міжнародної пасхальної асамблеї «Духовність єднає Україну». У третьому турі фіналісти мали честь грати з Національним симфонічним оркестром України під орудою маестро Володимира Сіренка. У переповненому Великому залі імені Героя України Василя Сліпака Національної музичної академії України відбулася церемонія нагородження та концерт переможців конкурсу, який став водночас завершенням Х Міжнародної пасхальної асамблеї.


Ідея створення конкурсу належить учням Богодара Которовича — насамперед, його доньці Мирославі Которович, і Богдані Півненко. Відтак і журі складалося з його вихованців — Олександра Бендерського, Дмитра Ткаченка, Віктора Кузнєцова, Назара Пилатюка, а також Мирослави Которович і Богдани Півненко, яка й очолила журі.

Богодар Антонович увійшов у історію мистецтва ХХ ст. не лише як один із кращих світових виконавців, а й як видатний педагог. За більш ніж 30 років Которович як очільник кафедри скрипки Національної музичної академії України виховав понад 200 музикантів! Чимало з них є гордістю сучасної української культури й прославляють мистецтво нашої держави і скрипкову Школу Б. Которовича у різних країнах світу.

Продовжуючи виконавську, педагогічну й духовну спадщину свого вчителя, його учні так само дбають про розквіт української скрипкової культури. Всі вони, знані у світі солісти, лауреати міжнародних конкурсів, проводять велику просвітительську й педагогічну діяльність: Так, Мирослава Которович створила блискучий ансамбль «АртеХатта» і викладає у НМАУ, Богдана Півненко очолила «Педагогічну майстерню Богодара Которовича» як завідувач кафедри скрипки в тій же академії та опікується дитячими й юнацькими конкурсами. Кавалер Національного ордена Франції за заслуги у сфері культури Олександр Бендерський є художнім керівником у Франції Камерного оркестру Лангедока та професором Консерваторії в Ла Гранд Мотт, він також проводить майстер-класи в Консерваторії Перпіньян-Медітеране. Професор Музичної академії ім. Кароля Ліпінського у Вроцлаві та президент фундації ЄSKM (Європейської мережі молодіжної культури) Віктор Кузнєцов був організатором у Польщі Міжнародного фестивалю ім. Ніколо Паганіні та Міжнародного конкурсу скрипалів «Молодий віртуоз». Андрій Бєлов передає професійні традиції Богодара Которовича в Німеччині, Соломія Сорока — у США, а Дмитро Ткаченко — в Національній музичній академії України, даючи майстер-класи в багатьох країнах світу та опікуючись фестивалем BrittenKyivFest. Тож концерт-відкриття конкурсу в супроводі «Київської камерати» на сцені Великого залу Академії став яскравою презентацією представників Школи Которовича: члени журі наче змагалися між собою в майстерності та артистизмі, які передав їм Учитель.

«У Богодара Которовича скрипка говорила», — ці слова про свого земляка сказав геній українського театрального мистецтва Богдан Ступка. Скрипка Которовича говорила музикою минулого і сучасного, зверталася до нинішніх і прийдешніх поколінь. Однією з найважливіших своїх місій Богодар Антонович вважав популяризацію української музики. Він був першим виконавцем багатьох творів українських композиторів, серед яких — Євген Станкович, Мирослав Скорик, Валентин Сильвестров, Віталій Губаренко, Левко Колодуб. Тому й не дивно, що перший конкурс імені видатного українського музиканта має статус Всеукраїнського — для підтримки та промоції талановитої молоді саме України. Тож невипадково створений його учнями конкурс передбачає виконання творів українських композиторів у всіх турах, а в третьому — скрипкових концертів Євгена Станковича, Мирослава Скорика, Віталія Губаренка.

І хоча Перший конкурс ім. Богодара Которовича зібрав не так багато молодих скрипалів, але він показав насамперед високу педагогічну майстерність скрипкової школи України. По суті, майже всі конкурсанти достойно витримали складні програми та умови, які відповідали провідним міжнародним конкурсам. І це підкреслювали всі члени журі, котрі є постійними арбітрами міжнародних скрипкових змагань. Виступаючи на концерті-закритті, переможці не поступалися майстерністю гри досвідченим артистам. Особливо вразило виконання Яною Стадник Другого концерту для скрипки з оркестром Мирослава Скорика: саме вона — студентка професора НМАУ Анатолія Баженова — отримала Гран-прі конкурсу. Віртуозно й яскраво прозвучав фінал Концерту для скрипки з оркестром Петра Чайковського у виконанні лауреата першої премії Богдана Шалиги — студента професора НМАУ Ярослави Рівняк. Другої премії журі вирішило не присуджувати. Лауреатом третьої став Іван Глібов, який розпочав своє навчання в м. Алчевськ, а нині є студентом Харківського національного університету мистецтв імені І. Котляревського — на концерті-закритті він виконав фінал скрипкового концерту Яна Сибеліуса.

Спеціальна відзнака «За краще виконання твору українського композитора» від Українського радіо отримала першокурсниця НМАУ Дар’я Тарасова (клас Мирослави Которович). Цим твором виявилася Присвята Богодару Антоновичу молодого українського композитора Олега Безбородька для скрипки соло. Володарі Гран-прі й першої премії отримали також дипломи Національної музичної академії України «За майстерність та артистизм», а лауреат першої премії Богдан Шалига одержав також відзнаку «За майстерне виконання Камерної симфонії №2 для скрипки з оркестром Віталія Губаренка» від дружини композитора Марини Черкашиної-Губаренко. Новаціями на останніх виконавських конкурсах є надання переможцям грантів на участь у міжнародних конкурсах і майстер-класах та можливість концертного виступу на одній із провідних сцен України. Такі преференції від концертної агенції UkrArtists та Благодійного фонду VereMusikFund отримали Яна Стадник, Іван Глібов і Богдан Шалига.

Відтак Перший конкурс ім. Богодара Которовича став успішним завдяки людям, які насправді віддані мистецтву, творчості й духовності, а також тим, хто підтримує культуру України та її майбутнє. Спільно з Національною музичною академією України, Національною спілкою композиторів України конкурс підтримав Всеукраїнський фонд сприяння міжнародному спілкуванню «Українське Народне Посольство». Переможці отримали й грошові винагороди: володарці Гран-прі — 15 000 гривень, лауреату першої премії — 10 000, а третьої — 7 000. Спеціальну нагороду доктора мистецтвознавства, професора Університету Сорбонна (Париж, Франція), почесного професора НМАУ Тетяни Золозової у розмірі 160 доларів США отримав Іван Глібов. Зворушливим був і подарунок переможцям, а також наймолодшій учасниці конкурсу Світлані Клінковій — учениці КССМШ ім. М. Лисенка — комплектів скрипкових струн від майстра-реставратора НМАУ Наталії Пясковської. Усі вони, як і вихованці Богодара Которовича, продовжують місію вчителя — нести українську музику в світовий простір.

Можливо, згодом це творче змагання стане міжнародним і українську музику гратимуть молоді скрипалі різних країн світу, тим самим здійснюючи мрію геніального музиканта.


Автор: Леся Олійник
Фото: ЮРІЙ ПРИЯЦЕЛЮК
Конкурс (фестиваль): Конкурс скрипалів ім. Богодара Которовича
Джерело: Газета ДеньДодати: Share on Facebook

Інші:

Запорізька обласна філармонія підбила підсумки 78-го концертного та 61-го симфонічного сезонів
Хобарт Эрл на Театральной площади Одессы: Иоганн Штраус и украинский гопак
Cпівачка Фатіма Чергіндзія презентувала хмельничанам монооперу
У Бейруті відбувся концерт видатної української оперної співачки, солістки Віденської опери, народної артистки України Вікторії Лук’янець
Відкриття Вайнберга
«Джаз-Вітраж» втретє зібрав у Сумах майстрів джазової музики
На сцені Івано-Франківської обласної філармонії звучала музика від польських виконавців
«Школа» Которовича
Чарівні звуки та відчуття спокою: в Ужгороді відкрили фестиваль духовної музики
Композитор живий, якщо його твори звучать: Стефанія Туркевич
Міжнародний конкурс молодих піаністів пам'яті Володимира Горовиця
У авангарда есть своя классика
У Сумах проходить міжнародний конкурс піаністів "Слобожанська фантазія"
У Києві відбувся благодійний концерт пам'яті Квітки Цісик
Львівська філармонія провела п’ять духовних концертів у храмах міста
В Днепре завершился пятый Международный конкурс молодых пианистов имени Фредерика Шопена
У Дніпрі відбувся концерт першого сезону проекту DNEPR-ACCO-BEST
У Вінниці день народження Квітки Цісик відзначили прем'єрною виставою про співачку
Справжній джаз - у Чернігівському філармонійному центрі
Організатори Міжнародного конкурсу баяністів-акордеоністів «Perpetuum mobile» на Українському Радіо
У Львові хор «Київ» виконав середньовічні твори на дійстві «Страсті Христові»
Італійська опера в Гамбурзі
Чернівецький симфонічний знову влаштував свято
На Харківщині відзначили 100-річчя від дня народження Миколи Лисенка
Классика для гурманов
Всеукраїнський конкурс виконавців на народних інструментах "Веселкове розмаїття"
"Коли виходиш на сцену - забувай все і твори!"
В рамках Kharkiv Music Fest в филармонии выступил знаменитый композитор и музыковед Мирослав Скорик
Известные музыканты провели для харьковских школьников серию мастер-классов
"Золота нотка" у Ковелі: в майстерності змагались юні піаністи краю
KharkivMusicFest объединил Украину и сделал всем прививку гормона счастья
Протягом 7-ми годин на ринку грали Баха, випили 150 бокалів "Бахачіно" - про харківський фестиваль в цифрах
У Національній опері відбулась світова прем'єра містичного балету "Children of the Night"
"Бах отримував гонорари діжками пива"
Прем'єра опери Дж. Верді "ОТЕЛЛО" в Харківській опері
Вінниця стоячи зустрічала "Історію солдата" на фестивалі ContemporaryMusicDaysIn Vinnytsia-2018
У Запорізькому театрі “VIE” актори перетворились на музичні інструменти
Проект "Art&Piano" яскраво фінішував у харківському метро
Урочистості з нагоди святкування 118-ї річниці з Дня народження Івана Козловського
"Вечори виконавської майстерності" Київської середньої спеціалізованої музичної школи-інтернату імені М.В. Лисенка
      © 2008-2018 Music-review Ukraine