Учні – Великому вчителю | Music-Review Ukraine
Головна
Огляд
Учні – Великому вчителю
Учні – Великому вчителю
22 червня, п'ятниця

Уже стало доброю традицією, що учні Героя України, народної артистки, лауреата Шевченківської премії, професора Євгенії Мірошниченко щороку присвячують концерт Євгенії Семенівні. І завжди він відбувається 12 червня — у день народження зірки оперної сцени. Цьогоріч вихованці легендарної співачки з успіхом виступили на сцені Київського муніципального академічного театру опери і балету для дітей та юнацтва у концерті, що мав назву “Євгенія Мірошниченко. Образи”.

Євгенія Мірошниченко — славетна примадонна, окраса і символ української опери. Її надзвичайно красивий, легкий, кришталево-прозорий голос (лірико-колоратурне сопрано) ніколи не сплутаєш із жодним іншим. Співачка мала унікальний діапазон (понад три октави), феноменальну і бездоганну віртуозну техніку — могутнє форте, виразне піанісімо, витончене філірування звуку. Її вокальна майстерність поєднувалася з драматичним талантом, умінням вкласти душу в кожен образ. За це дивовижне, гармонійне поєднання Євгенію Семенівну називали “співачкою, на яку треба дивитися”.Навесні 1957 року Є. Мірошниченко дебютувала на сцені Київського театру опери та балету ім. Тараса Шевченка (нині Національна опера України) у партії Віолетти в опері “Травіата” Дж. Верді. Після дебюту критики писали, що “зійшла нова зірка опери”, адже молода співачка зачарувала глядачів рідкісним за красою голосом, тонким відчуттям композиторського стилю, а головне — щирістю й правдивістю в передачі глибоких почуттів героїні. Пізніше Євгенія Семенівна розповідала: “Своє народження як співачки пов’язую насамперед із “Травіатою” — цим шедевром Джузеппе Верді. Саме в ній відбулося моє артистичне становлення. А трагічна й чарівна Віолетта — моя незрадлива й щира любов”. Цією ж партією 25 травня 1994 року Мірошниченко завершила майже 40-річний творчий шлях у рідному театрі.

Зірковою стала для Євгенії Мірошниченко головна роль в опері “Лючія ді Ламмермур” Г. Доніцетті, де вона передавала найтонші нюанси почуттів, а в сцені божевілля Лючії підіймалася до справжніх трагедійних висот.

У концертному репертуарі співачки були численні арії з опер, народні пісні та романси. Із сольними програмами та виставами Євгенія Мірошниченко багато гастролювала. Її майстерності аплодувала публіка різних континентів… Примадонна знімалася в музичних фільмах, зокрема у фільмі-опері “Лючія ді Ламмермур” (1980), її творчості присвячений фільм-концерт “Образи” (1978).

Близько тридцяти років Євгенія Семенівна віддала педагогічній діяльності, від 1980-го була викладачем кафедри сольного співу, а з 1990-го — професором Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського. Продовживши педагогічну справу М. Донець-Тессейр і корифеїв національного оперного мистецтва, Є. Мірошниченко створила свою вокальну школу, що органічно поєднала традиції українського та італійського виконавства. За три десятиліття вона виховала сузір’я чудових співаків — зірок оперної сцени, які здобули визнання у світі, а нині успішно виступають у багатьох театрах не лише нашої країни, а й за кордоном.


“Душевне багатство і душевна щедрість. Ось що робить актора потрібним людям!.. “Травіата” і “Лючія ді Ламмермур” — дві опери, у яких Євгенія Мірошниченко сягнула, на мій погляд, найвищих вершин майстерності й власного поетичного піднесення… Найвищий із будь-коли відчутого мною зі сцени пафос трагедії — ось що таке Євгенія Мірошниченко в ролях Лючії та Віолетти. І справа не в епітетах, якими б хотіли зараз нагородити актрису… Справа в тому животворному впливові, який справляє на людей її високе мистецтво”, — писав народний артист СРСР та України, лауреат Шевченківської премії Анатолій Мокренко.

А народний артист України, Шевченківський лауреат Роман Майборода зазначив: “Вона була з тих рідкісних співачок, які вражають і полонять не тільки своїм голосом, тембром, а й неперевершеною акторською грою. Впевнений, що вона могла б стати геніальною драматичною актрисою. Так як вона грала Лючію — такого драматизму я більш ніколи і ніде не бачив!.. Мірошниченко кожний вокальний твір перетворювала на маленьку виставу. Вона володіла якоюсь колосальною енергетикою: концентруючись на кожній виконуваній речі, заворожувала, гіпнотизувала зал. Можливо, секрет цього дива полягав у несамовитій легкості, і у вокалізації, і в поведінці на сцені, за кулісами. Вона була живою, тому різною”.

Учні, які прийшли вшанувати свого вчителя, нині солісти Національної опери України, Київського національного академічного театру оперети, Київського муніципального академічного театру опери і балету для дітей та юнацтва, Оперної студії Національної музичної академії України ім. Петра Чайковського, Opera Slaska (Польща). Серед них: народна артистка України, лауреат Національної премії ім. Тараса Шевченка Ольга Нагорна, заслужені артисти України Сусанна Чахоян, Тетяна Ганіна, Катерина Стращенко, Тамара Ходакова, Галина Грегорчак-Одринська, Сергій Пащук, лауреати всеукраїнських і міжнародних конкурсів Світлана Калініченко, Олена Арбузова, Тетяна Бондар, Ілона Волощук, Оксана Терещенко, Ігор Євдокименко та Дмитро Іванченко. У виконанні учнів Мірошниченко та симфонічного оркестру Муніципальної опери під орудою Володимира Врублевського прозвучали фрагменти з опер В. Белліні (“Норма”), Дж. Пуччіні (“Богема”), А. Дворжака (“Русалка”), П. Чайковського (“Євгеній Онєгін”), Дж. Верді (“Набукко” і “Ріголетто”), В. А. Моцарта (“Директор театру”), Ж. Бізе (“Кармен”), Г. Доніцетті (“Лючія ді Ламмермур”), Ш. Гуно (“Ромео і Джульєтта”) та інших. А народна артистка України Раїса Недашківська поділилася своїми спогадами про Євгенію Семенівну та виконала вірш Ліни Костенко, присвячений легендарній оперній співачці. Під час концерту на великому екрані демонструвалися світлини майже всієї творчої біографії Євгенії Мірошниченко.

Диригент-постановник концерту — Володимир Врублевсь­кий, режисер-постанов­ник — Микола Барановський, художник-постановник — Людмила Нагорна, концертмейстери — Фріна Зіскіна і Марія Поляшова.

У статті використані матеріали програмки КМАТОБ для дітей та юнацтва “Євгенія Мірошниченко. Образи”.


Автор: Едуард Овчаренко
Джерело: Слово ПросвітиДодати: Share on Facebook

Інші:

Без щоденної праці талант нічого не важить — піаніст Дід'є Маруані
Світова прем'єра нового твору Мирослава Скорика у Стокгольмі
Піаністи правлять бал!
У Стокгольмі відбувся Другий музичний фестиваль “Переосмислюючи Європу: Україна”
Лінія культури: Харків – Вінниця – Тернопіль = Шиллінгер – Леонтович – Крушельницька
У Віденській філармонії відбувся концерт на підтримку дітей України
У Львівській Національній філармонії відзначили ювілей Tenors BEL’CANTO
Музика Франції та України - квартет "Elysée"
Концерт за участю Телеграм-бота
Завершився 25-й міжнародний фестиваль «Харківські асамблеї»
У Кропивницькому філармонія зайшла у сезон з аншлагом
Бандуристи у Патріршому соборі
В рамках відкриття «Тижнів Німеччини в Україні» відбувся концерт Отто Заутера та Крістіана Шмітта
Високий сезон української опери
Уперше в Чернігові чоловічий хор з Базеля
В Ужгороді відбувся авторський концерт легендарного композитора Мирослава Скорика
Прем'єра в Національній опері
В Ужгороді відбувся фестиваль «Музичне сузір’я Закарпаття»
Від бароко до сучасності
Школярi долучились до культурно-освiтнього проекту SmArt
Мистецтво - у світлі свічок
Полтавська обласна філармонія відкрила свій 75-й сезон
З нагоди Міжнародного дня музики у Борисполі виступив струнний квартет
Прем'єра у Чернівцях. Євсебій Мандичевський повернувся додому
У Черкаському національному університеті відбувся концерт академічної музики
У Чернігові відбувся творчий вечір Андрія Рекуна
У Тернополі вшанували Соломію Крушельницьку
На Черкащині відбувся фестиваль вокально-хорового мистецтва на честь Олександра Кошиця
Ексклюзивне шоу з зірками світового балету зібрало аншлаг у Національній опері України
Тепер – національна!
До 80-річчя українського Маестро Скорика у Львові з аншлагом відбулась тетралогія філармонійних концертів
У Львові концертували юний піаніст із Монреаля та диригент із Пекіна
Київський театр опери і балету для дітей та юнацтва привернув увагу світових опер
У Чернігові відкрили 75 концертний сезон
Ораторія Ігоря Щербакова прозвучала у Кропивницькому
Блискучий виступ українського оркестру у Швейцарії
Нова опера в заповіднику "Давній Галич"
Фестиваль органної музики завершився у Рівному
У Львові переглядали фільми під орган
Львівський оркестр взяв участь у запису британського проекту
      © 2008-2018 Music-review Ukraine