Після Brexit: що буде з європейськими оркестрами | Music-Review Ukraine
Головна
Стаття
Після Brexit: що буде з європейськими оркестрами
Після Brexit: що буде з європейськими оркестрами
21 квітня 2017, п'ятниця
Поширити у Facebook

Досі базований в Англії Бароковий оркестр Євросоюзу у зв'язку з Brexit переїжджає до бельгійського Антверпена. Перед іншими європейськими оркестрами теж постає питання: а як бути з Brexit?


Офіційно починаючи процедуру виходу Великобританії зі складу Європейського Союзу, прем'єр-міністерка країни Тереза Мей заявила, що Сполучене Королівство покине ЄС, але не Європу.

Однак, для оркестрів класичної музики постає питання: чи зможе Великобританія розлучитися з Євросоюзом і не зректися при цьому своїх зв'язків з європейським мистецтвом і музикою?

Оркестр ЄС залишає Великобританію

У європейських оркестрах - як у Великобританії, так і на континенті - розмірковують, чи не призведе Brexit до зміни їхніх зв'язків з Великобританією.

Для відомого Барокового оркестру Європейського Союзу (EUBO), який складається з провідних молодих музикантів з країн ЄС, відповідь на це питання є ствердною. Починаючи зі свого заснування у 1985 році, цей оркестр базувався у англійському Оксфордширі. Проте 19 травня EUBO дасть у Лондоні свій останній концерт у статусі організації, яка зареєстрована у Великобританії. Після цього оркестр переїде до бельгійського Антверпена.

"Для нас, як для організації Європейського Союзу, це було скоріше питання часу", - пояснив DW керівник EUBO Пол Джеймс рішення залишити Великобританію, яке було ухвалене ще у лютому. За його словами, оркестр є "офіційним культурним послом ЄС" та отримує частину фінансування від Брюсселя в рамках програми "Креативна Європа". "Продовжувати організації Європейського Союзу перебувати за межами ЄС не має жодного сенсу", - наголошує Джеймс.

В рамках програми "Креативна Європа" Євросоюз підтримує культурні проекти, зокрема, музичні, у своїх країнах-членах. Країни, які не входять до складу ЄС, можуть бути учасниками цієї програми, сплативши до її бюджету певну суму, яка вираховується залежно від ВВП цієї країни. Тож британські музичні організації також зможуть отримувати фінансування в рамках програми і після Brexit, проте для цього Лондону слід буде повністю сплатити "членський внесок".

На думку Пола Джеймса, культурні питання не відіграватимуть для Терези Мей істотного значення під час переговорів щодо Brexit. І навіть, якби це було не так, керівник EUBO вважає, що тісний зв'язок з Євросоюзом оркестру суперечив би його розміщенню на британській території, поза межами ЄС.

Камерний оркестр Європи, а не Євросоюзу

Ситуація з європейським Камерним оркестром Європи (COE), базованим у Лондоні, є іншою. "Ми є Камерним оркестром Європи, а не Європейського Союзу", - зазначає його керівник Пітер Рідман, пояснюючи, що оркестр фінансується не Брюсселем, а отримує кошти від приватних осіб, корпорацій, а також від різних трастів та фондів.

У той час, коли керівник EUBO Пол Джеймс вказує на труднощі з фінансуванням у зв'язку з економічною невизначеністю через Brexit, Пітер Рідман не бачить таких проблем для COE після виходу Великобританії з ЄС. Але якщо в майбутньому умови для роботи у Великобританії стануть складними, то, за словами, Рідмана, COE "дуже обережно" розгляне питання свого перебазування на континент.

Проблеми з візами, митницею і платежами

Остаточний вихід Великобританії з ЄС може створити безліч перешкод для функціонування європейських музичних ансамблів, зокрема, найголовнішими з них є візові питання, митні документи на музичні інструменти та сплата соціального страхування. Оскільки оркестри зазвичай планують свої турне на роки вперед, невизначеність навколо Brexit теоретично може призвести до того, що базовані у Євросоюзі оркестри та гурти утримаються від того, щоб планувати свої виступи у Великобританії.

Камерний оркестр імені Малера (MCO), базований у Берліні, "мандрівний колектив" музикантів з усієї Європи, в тому числі з Великобританії, періодично робить світові турне. Він не має намірів оминати британський музичний ринок. Після своїх концертів у Лондоні у 2015 та 2016 роках, оркестр планує знову виступити у Великобританії у наступні п'ять або шість років, зокрема і після того, як країна припинить бути частиною ЄС.

"Поки що Brexit ніяк не зашкодив нашим відносинам зі Сполучним Королівством", - заявив у коментарі DW директор MCO Міхаель Адік (Michael Adick). За його словами, оркестр вирішуватиме виклики, пов'язані з Brexit, у міру їхнього виникнення. "Щодо Великобританії точно будуть набагато серйозніші адміністративні перепони, на зразок тих, з якими ми зіштовхуємося зараз в інших країнах, які не входять до ЄС", - зазначає він, додаючи, що, оскільки оркестр працює по всьому світу, він не збирається повністю залишати британський ринок.

Хор в унісон

Якщо Brexit і може зіграти свою позитивну роль для музичних професіоналів, то вона має полягати у тому, щоб зміцнити їхню віру у здатність музики об'єднувати людей по обидва боки кордону. "Якщо ми використаємо мову музики не лише для комунікації, але й для зцілення, то, я гадаю, тоді б ми зробили, хоча й невелику, але гарну річ для майбутніх поколінь", - сказав DW керівник Європейської музичної ради (EMC) Ієн Сміт.

На думку Міхаеля Адіка, Brexit "є сигналом того, що ми повинні ще більше боротись за те, що вважаємо нашими цінностями: свобода, демократія, відкритість". "Зараз ще важливіше чітко сказати, які цінності ми відстоюємо", - наголосив він.

Попри те, що Бароковий оркестр Європейського Союзу залишає Великобританію, його керівник Пол Джеймс досі переконаний: "Музика є універсальною мовою. І це правда".


Автор: Крістіна Бурак, Максим Сидоржевський
Джерело: DW



Інші:

Правила ринку: агент Линів пояснив, чому диригенти виконують твори російських композиторів
В Мюнхені запрошують на «Страту» та «Дванадцяту ніч»
Національна опера України поставить оперу "Конотопська відьма"
Українська опера Chornobyldorf виборола Премію Королівського філармонічного товариства
А ви знали, що Шевченко міг би стати й відомим музикантом?
Премʼєри в імʼя Перемоги
ЛІТЕРАТУРА З МУЗИКИ, МУЗИКА З ЛІТЕРАТУРИ
«Незламні»: музичне послання українців у другу річницю початку повномасштабної війни
«Десять років чекаємо на перемогу»: історія оркестру, який двічі з дому вигнала війна
Найкращий концерт Кіровоградської філармонії - попереду. Він буде присвячений Дню перемоги!
Музичні інструменти змінили на автомати: історії артистів театру Одеси
Оновлений репертуар, літній фестиваль та інтерактивна "Ластівка Щедрика": майбутнє Івано-Франківської філармонії в баченні Володимира Рудницького
Змінив пуанти на армійські берці: згадаймо артиста балету Ростислава Янчишена
"Музичні вечори у будинку родини Мейтусів"
«Для мене дім – там, де серце» – Віктор Рекало, автор музики до балету про вимушену міграцію «Дім»
Як розтопити «Крижане серце»?
В Одеській опері відновили незвичайну виставу
Хмельницький фаховий музичний коледж ім. В.І.Заремби: 65 років від дня заснування
До дня Соборності: в Національній опері представлять всеукраїнський музичний проєкт
Як доктор мистецтвознавства став... диригентом
Досліджуємо славні сторінки бандурного мистецтва
На Волині в Горохові привітали з 80-річчям відомого композитора
Роман Орленко-Прокопович - ім’я між забуттям і легендами
“Пісні для України” з Лондона
“54 хвилини до Різдва”
Диск "Зимовий шепіт" від піаністки Віоліни Петриченко
Українські переклади лібрето світових опер в Україні
Військовий зі Львова випустив альбом фортепіанної музики, яку створив на передовій
Раду Поклітару - герой книжки
Сенсаційні знахідки та версії Трипільської культури - “ світової колиски”
У Львівській філармонії визначили переможців Конкурсу молодих вокалістів імені Сліпака
Концерт-реконструкція «Гай, Рожество!»
Сторіччя Балетної трупи Одеської опери
Харизматичний диригент українського походження, який втілив "американську мрію": хто такий маестро Леонард Бернстайн
"Вистави ще немає, але є кредит довіри": продюсерка Opera aperta про співпрацю з міжнародним фестивалем O.Festival
В Ужгороді відкрили мініскульптуру на честь графа Нандора Плотені
Понад 200 народних пісень: де шукають і кому співають солістки ансамблю "Антонівчанка" з Прилуччини
8 неочікуваних речей, що носять ім’я Шопена
Фридерик Шопен та Микола Лисенко: точки перетину
Згадуємо Миколу Колессу
      © 2008-2024 Music-review Ukraine