Піаніно Леонтовича ремонтують вперше за 120 років | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
Піаніно Леонтовича ремонтують вперше за 120 років
Піаніно Леонтовича ремонтують вперше за 120 років
Його огляд буде відкритий у Марківці Теплицького району до Дня народження композитора.
13 грудня 2018, четвер
Поширити у Facebook

Вінницький обласний краєзнавчий музей завершив перший етап реставрації піаніно Миколи Леонтовича, на якому він виконав свого всесвітньо відомого "Щедрика" і оперу "Євгеній Онєгін". До 141-ї річниці митця, яка відзначатиметься 13 грудня, інструмент знову буде виставлений на огляд відвідувачів музею у селі Марківка Теплицького району, повідомляє Vlasno.info

Вперше за 120 років з часу виготовлення розпочалась реставрація фортепіано уславленого українського композитора Миколи Леонтовича. Інструмент знаходиться в музеї на його честь у селі Марківка Теплицького району. Лише сьогодні піаніно перебуває в нормальних умовах, а до цього було забутим і занедбаним, "зберігалось" у напівзруйнованому приміщенні, з нестабільною температурою.

Керівництво Вінницького обласного краєзнавчого музею, який опікується музеєм Леонтовича, намагалось залучити до відновлення інструменту місцевих і київських приватних реставраторів. Піаніно оглянув вінницький фахівець Іван Йохна, який дійшов висновку, що інструмент у дуже занедбаному стані і потребує кардинального оновлення. — Аби довести піаніно Леонтовича "до ума", необхідна праця цілої бригади фахівців, можливо і закордонних. Бо роки і волога зробили свою чорну справу, пошкодили увесь механізм фортепіано, струни, клавіші. "Добив" інструмент і продовжує добивати шашіль. І в першу чергу потрібно вивести цих шкідників. Бо інакше вже найближчим часом не буде що реставрувати: від піаніно залишиться одна рама із іржавими струнами і обдертими клавішами, – розповів Іван Йохна. – Потім піаніно потрібно більше року просушувати, подивитися на раму, чи вона не трісне від навантаження нових струн. І, насамкінець, пофарбувати. Весь процес займе не менше двох років.





Директорка Вінницького обласного краєзнавчого музею Катерина Висоцька розповіла, що ідея реставраторів була цікавою, але музей не зміг пристати на їхню пропозицію.

— Ми бюджетна організація, і розраховуємось із виконавцями безготівково. А приватні реставратори, яких пропонував залучити Іван Йохна, поставили умову розраховуватись з ними "живими грошима". Кошти у нас є. Але закон не дозволяє нам безготівкову форму розрахунків, - розповіла Катерина Висоцька. Іван Йохна розповів, що долею піаніно Леонтовича переймається й вінницький музикант і священик Назарій Давидовський. І коли йшли перемовини про ремонт і огляд інструмента, у них виникла ідея використовувати фортепіано видатного земляка як бонусний концертний інструмент. Про це вони розповіли музейникам. — Наприклад, можна було б організувати якийсь престижний всеукраїнський конкурс. Його переможець, як особливу нагороду, отримав би можливість зіграти на піаніно Леонтовича. Така практика у світі існує, - зауважив Іван Йохна.

За словами Катерини Висоцької, цю пропозицію митців довелось відкинути. Бо для музею піаніно Леонтовича річ, яка має велику історичну, а не лише культурну, цінність.

— Як це не дивно, з огляду на те в яких умовах це піаніно зберігалося, але воно звучить. Та концертним воно не може бути, бо це музейний експонат, предмет для огляду. Окрім того, обміркувавши усі "за" і "проти", ми дійшли висновку, що піаніно Леонтовича потрібно зберегти в його первісному вигляді. Для нас воно меморіальна річ. Ми б максимально залишили його рідні деталі, все його рідне. Бо це піаніно, до якого торкалися руки Леонтовича. Для музейників це дуже важливо, - каже Катерина Висоцька.

Зрештою, задля порятунку фортепіано керівництво краєзнавчого музею вирішило запросити державних реставраторів - фахівців Національного науково-дослідного реставраційного центру. До Вінниці разом з колегами приїжджав завідувач відділом реставрації меблів Центру Олександр Закусило. Фахівці здійснили перший етап необхідних робіт.

— Київські реставратори завітали до нас на початку листопада, ми звозили їх у Марківку. Вони привезли з собою спеціальні хімікати, якими обробили інструмент, а потім загерметизували його целофаном. Це для того, аби вбити шашіль і все шкідливе, що там є. Дані хімікати не чинять шкоди дереву і лаку. Це був перший етап реставрації. В такому стані піаніно перебувало протягом місяця. І ось нині ми знімаємо целофанову плівку і виставляємо інструмент на огляд до 141-ї річниці з дня народження Миколи Леонтовича, - розповіла директорка Вінницького обласного краєзнавчого музею.

Наступний етап роботи з фортепіано Леонтовича запланований на весну 2019 року. За словами Катерини Висоцької, музей ще не визначився, де саме буде проходити подальша реставрація.

— Піаніно у дуже ветхому стані, тому ми ще не вирішили, чи будемо його транспортувати до Києва, чи реставратори будуть приїжджати сюди. Укладемо з киянами угоду, і буде визначена повна методика реставрації. Київські фахівці, думаю, нічого міняти в інструменті не будуть, лишень його почистять.

Катерина Висоцька також розповіла, що київські реставратори взялися відновити ще один унікальний експонат музею: стіл, за яким, як розповідає легенда, сидів Симон Петлюра перебуваючи у Вінниці. Раритет фахівці забрали для реставрації у столицю.


Автор: СЕРГІЙ БІЛОУС
Джерело: Vlasno.info



Інші:

Презентація альбому «Ювілей небайдужості. Українському Дому — 30»
Світ Святослава Луньова
Музична освіта в Одесі та по всій країні відповідає світовому рівню, - Карандєєв
На Полтавщині заклади культури проводять майстер-класи для ВПО
У Бориславі відбудеться благодійний концерт вокальної музики
Клавесин заграє у Музеї Ханенків вперше за довгий час
ПРЕМ’ЄРА концертної програми від хору та оркестру "СУЧАСНІ УКРАЇНСЬКІ ХІТИ"
У Львові розпочався Міжнародний фестиваль джазу Lviv Jazz Days 2024
13 квітня у Львівській національній філармонії на благодійному вечорі «Сила мистецтва» vol.3 було зібрано 3 240 000 грн
Український балетмейстер та хореограф Раду Поклітару чітко пояснив свою громадянську позицію
«За 2 роки повернули лише 3-х людей, одного мертвим»: РФ тримає у полоні музикантів 36-ї бригади морської піхоти
Сила мистецтва: 13 квітня пройде третій благодійний аукціон оркестру INSO-Львів
Картина з колекції музею розконсервована на один день | Музей Ханенків
Претенденти на премію імені А. Ф. Шекери у 2024 році
Прем’єра “Чикаго” наближається
Стажування в Метрополітен-опера для молодих фахівців української оперної сфери
Запорізька обласна філармонія відзначила поважний ювілей
Львів'ян запрошують на Міжнародний фестиваль джазу Lviv Jazz Days 2024
У США представлять музичну інтерпретацію роману Софії Андрухович "Амадока"
У Харкові втретє за час повномасштабної війни проведуть KharkivMusicFest
Симфонічний оркестр Львівської філармонії проведе благодійний концерт
У Львові уродини Квітки Цісик відзначать концертом при свічках
У Національній філармонії – перший дводенний електроакустичний проєкт
Вечір сучасної хореографії на музику П.Васкса 
Львівський органний зал запрошує на концерти при свічках
Світова премʼєра у Львівському органному залі
КОНЦЕРТ МУЗИЧНОЇ ДИНАСТІЇ
У квітні в Києві та Львові відбудуться ювілейні концерти Національного академічного оркестру народних інструментів України
Хмельницька обласна філармонія запрошує на мистецькі події у квітні
Національна опера - афіша квітня
Львівський дитячий оркестр дасть концерт у філармонії
Полтавський симфонічний оркестр - програма квітня
Полтавська обласна філармонія - програма квітня
У Херсоні відбувся концерт «Промені світла»
Оперний театр Дніпра завершив гастролі у Великій Британії
Житомирська обласна філармонія запрошує на концерти у квітні
Харківській опері вдалося зберегти 75-80% колективу - гендиректор
Квітневі музичні події у Львівській філармонії
НАЦІОНАЛЬНА ФІЛАРМОНІЯ УКРАЇНИ У КВІТНІ: АКЦЕНТ НА УКРАЇНСЬКІЙ МУЗИЦІ
Презентація книги «Арво Пярт: З тиші» Пітера Бутенєва
      © 2008-2024 Music-review Ukraine