Дитячий хор "Щедрик" підкорив Відень | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
Дитячий хор
Дитячий хор "Щедрик" підкорив Відень
9 серпня, п'ятниця

Це особлива історія - поїздка була на межі зриву! Вперше не держава, а небайдужі меценати допомогли прославленому колективуДнями київський дитячий хор "Щедрик" повернувся до столиці з черговою перемогою, цього разу в Австрії: посіли перше місце з відзнакою "видатний успіх" у дорослій категорії "Жіночі хори" на XIII Міжнародному молодіжному музичному фестивалі-конкурсі хорів та оркестрів Summa Cum Laude (SCL Festival 2019), який відбувався на кращих музичних сценах Відня - в Золотому залі Musikverein і Великому залі Konzerthaus.

Музична столиця Європи спершу поставилася до українського колективу зацікавлено, але стримано, адже, з одного боку, "Щедрик" був рекомендований колишнім арт-директором фестивалю Юргеном Партаєм, а з другого - справжня українська культура, на жаль, усе ще залишається там майже terra incognita.... Журі конкурсу, і колеги по цеху не зовсім уявляли рівень українського колективу. Втім, уже першого конкурсного дня "Щедрик" став сенсацією фестивалю. Судді відзначили високий рівень виконавської майстерності, "європейське" звучання та складний репертуар хору. З-поміж інших конкурсантів (зокрема жіночих австралійських хорів Mercedes College Select Choir і Penrhos College Chorale) їхнє виконання вирізнялося глибиною та витонченою драматургією. Здатність дітей різного віку повноцінно "проживати" твір на сцені, відчувати та передавати весь спектр емоцій - заслуга художнього керівника хору, головного диригентаМаріанни Сабліної. Очоливши "Щедрик" 2003 р., вона прагне не лише зберегти унікальний формат колективу, яким з 1971 року керувала її мама Ірина Сабліна, а й успішно продовжувати його тріумфальну біографію.

Під орудою Маріанни Сабліної географія конкурсів і фестивалів розширюється, а перемоги залишаються незмінними: перші місця в усіх міжнародних конкурсах, у яких "Щедрик" бере участь, а також робота у спільних проєктах із видатними музикантами сучасності на найвизначніших сценах світу.
Музика - універсальна мова і "Щедрик" володіє нею досконало, щоразу збільшуючи кількість своїх шанувальників. Так сталося і на VII Міжнародному фестивалі-конкурсі оркестрових і хорових колективів у Флоренції 2018 року. Саме там перемога хору в усіх номінаціях і присудження йому Гран-прі "Золотий Давид" спонукали голову журі, австрійця Юргена Партая особисто запросити киян до участі в SCL Festival 2019.

Однак, попри очевидне міжнародне визнання, радість від такої пропозиції затьмарилася банальним браком коштів на поїздку колективу, до концертного складу якого входить 55 дітей. Один із найкращих дитячих хорів світу з 50- річною історією залишається у статусі самодіяльного гуртка Палацу творчості дітей та юнацтва Печерського району м. Києва, тому участь у міжнародних заходах - це завжди виклик не тільки професійний, а й фінансовий.

Упродовж виснажливої епопеї з пошуком грошей керівництво хору та партнерська організація (останні три роки нею є ГО "Міжнародний інститут культурної дипломатії") в особі директора Тетяни Калити зверталися до кількох держустанов, фондів і приватних осіб. У найкритичніші моменти, коли участь "Щедрика" у віденському конкурсі була на межі зриву, на допомогу прийшли подружжя Ольги та Андрія Анісімових і компанія "Інфопульс-Україна". Приватна ініціатива виявилася ефективнішою за громіздкі, неповороткі механізми фінансування державними структурами. Утім, варто віддати належне: на певному етапі до процесу активно долучився Український інститут при МЗС України.

- Ми разом створили прецедент: за майже півстолітню історію існування "Щедрика" вперше державна структура взяла на себе фінансування проєкту, робота над яким тривала вересня 2018 року, коли ми отримали запрошення на фестиваль", - коментує Тетяна КАЛИТА.

До речі, у вересні 2018-го під час зустрічі у Києві Федерального канцлера Австрії Себастьяна Курца з тодішнім президентом України Петром Порошенком 2019 рік було проголошено білатеральним "Роком культури Україна - Австрія". На цьому була побудована кампанія МІКД із залучення коштів, а також офіційне звернення до Українського інституту з пропозицією включити участь "Щедрика" у віденському конкурсі до державної програми культурних подій року.

- У нашій спільній роботі з Українським інститутом надзвичайно важливим для мене було не просто переконати в доцільності фінансування, а й захопити, закохати держслужбовців у те, що робить хор "Щедрик" для України, - продовжує Тетяна Калита. - З нами працювала проєктний менеджер Інституту Альона Кухар, яка дбала про дотримання всіх вимог українського законодавства з державного фінансування і виявила себе як дуже відповідальна та небайдужа людина. І не дарма: український "Щедрик" укотре гідно представив свою країну на світовій музичній сцені.

У межах фестивалю відбувся майстер-клас з Люком АНТОНІСОМ, членом журі, диригентом хору Фламандського радіо: "Мене вразило звучання і манера подачі матеріалу, адже хористи демонстрували справжню емоцію: таке рідко зустрінеш... У зв'язку з цим я побажав би цьому колективу якомога більше бути присутнім у міжнародному музичному просторі, щоб хор поширював сучасну українську музику в інших країнах світу". Люк жалкував, що в нього немає власного фестивалю в Бельгії, куди б він міг запросити наш "Щедрик". Натомість це зробив інший член журі, лектор із Братислави Мілан Колена, а також арт-директор фестивалю Саул Сакс, який запропонував художньому керівникові "Щедрика" Маріанні Сабліній подальшу співпрацю.

- Крім обов'язкових для виконання чудових творів Пярта і Жанекена, я додала музичні перлини Арво Пярта і Валентина Сильвестрова, також жвавий інтерес до сучасної української музики викликали а капельні твори Вікторії Польової та Ганни Гаврилець. Переконана, що творчість цих композиторів знайде своє місце в репертуарі кількох світових музичних колективів, - каже Маріанна САБЛІНА.

Під час SCL Festival 2019 сталася ще одна неординарна подія. Концерт і майстер-клас "Щедрика" відвідала хормейстер з Канади Елейн Квілічіні, яка запам'ятала переможний виступ нашого хору в канадському Пауелл Рівер ще у 1991 році! Було приємно почути, що присутність "Щедрика" на австрійському конкурсі стала для неї найбільш переконливою рекомендацією для участі її колективу в цьому заході наступного року.

Насправді насичені подіями п'ять фестивальних днів (конкурсна програма, два концерти у Музичному театрі (MuTh) та Будинку музики (Haus der Musik), два майстер-класи, гала-концерт у Konzerthaus, у якому хорове відділення завершував урочистий твір австрійського композитора А. Кубічека Gloria у виконанні "Щедрика") промайнули, мов одна мить.

Тож концерт "Мить і вічність" в абатстві Клостернойбурга (передмістя Відня) на зворотному шляху додому став завершенням цьогорічної поїздки "Щедрика". Ця подія відбулася за підтримки Посольства України в Австрії та місцевої громади. Його організатори та учасники Михеїл Менабде (диригент) і Юлія Рубанова (перша скрипка) - наші співвітчизники, які вже кілька років живуть і працюють в Австрії. Крім хорових творів, у концерті пролунала інструментальна п'єса А. Пярта Fratres (солістка Ю. Рубанова) та "Missa Brevis in B" В. А. Моцарта у виконанні камерного оркестру, хору "Щедрик" і солісток з Австрії - Мареліз Гербер, Анни Манске та Ельзи Джаннуліду. Уже під час першої і єдиної (!) репетиції дитячого хору з досвідченими виконавцями стало зрозуміло, що всі учасники отримують професійну насолоду від спільного музикування.

Можна з впевненістю сказати, хор "Щедрик" втілює у життя девіз Міжнародного інституту культурної дипломатії: "Щоб нас світ знав із наших уст"!


Автор: Марина СТРЕЛЬЦОВА
Джерело: Газета ДеньДодати: Share on Facebook

Інші:

Пікнік на свято. В День незалежності в Києві прозвучить класична музика українських композиторів
Із виступу камерного оркестру почався музичний фестиваль у Львові
Львівська опера розпочне 120-й сезон тижнем української музики
Львівська філармонія запрошує на концерт до 28-ої річниці Незалежності України
14 серпня розпочинається 15 Фестиваль "Шопен і його Європа
До Дня незалежності біля Львова відбудеться масштабний мистецький проект "Пінзель. Ukrainian Live у Годовиці"
Дитячий хор "Щедрик" підкорив Відень
«Нова квадромузична система оркестру «Віртуози Львова»+пресконференція
Діаспорян запрошують на Дні української музики у Варшаві
На LvivMozArt до Львова запросили талановитого піаніста Лю Сяою
V Фестиваль мистецтв "Оксамитовий сезон в Одеській опері - 2019" з 30 серпня - 15 вересня
Упродовж двох вечорів у Львівській філармонії лунатимуть сонати Баха
ХІІ-й Всеукраїнський Відкритий конкурс баяністів-акордеоністів «ВІЗЕРУНКИ ПРИКАРПАТТЯ»
Фільм "Паваротті" вже у вересні вийде на українські екрани
"Певица редкой музыкальной одаренности". 84 года со дня рождения Марии Биешу
У Львові відкрили виставку, присвячену династії Моцартів
Новый главный дирижёр хочет поставить в Одесской опере спектакль на белорусском языке
Міжнародну музичну програму "Симфонії Всесвіту" 6 вересня привезуть у Дніпро
Першу музичну спілку Львова заснував Моцарт
У Рівному відбудеться міжнародний фестиваль органної музики
"Музика в старому Львові": мешканців запрошують VI Міжнародний музичний фестиваль
У Латвії представили найбільший у світі рояль
Франківців кличуть на благодійний концерт у Палац Потоцьких
У Львівському органному залі відновлюють розписи Яна Генрика Розена
У Києві з'явився барельєф видатному композитору
Нового директора Парижской оперы нашли в Канаде
У 170-річній будівлі Золочівської музшколи завершують реконструкцію
На Липках відкриють меморіальну дошку композитору Ігорю Стравінському
Україна представляє свою творчість на фестивалі культури і мистецтва у Йорданії
Под Кременчугом состоится масштабный фестиваль «Волшебная симфония казачества»
В Праге начинается международный конкурс "Operalia"
В одесской Кирхе прозвучат великие шедевры для органа и голоса
Гастролери з 5 країн світу виконують класичні хіти на Фестивалі літньої пори
Міжнародний фестиваль органної музики за підтримки Волинського суспільного мовника
Молодіжний камерний хор з Умані переміг на Міжнародному хоровому фестивалі в Чорногорії
Опера-открытие 210 сезона пройдёт под управлением дирижёра из Львова Мирона Юсиповича
15 липня 1776-го у Мілані відкрили театр "Ла Скала"
У філармонійному центрі розпочалися традиційні концерти з обдарованою молоддю світу
Соломія Iвахів і Софі Шао виступлять у Києві
Слухати, щоб краще розуміти одне одного
      © 2008-2018 Music-review Ukraine
File Attachment Icon
3.jpg