Сергій Рахманінов – forever! | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
Сергій Рахманінов – forever!
Сергій Рахманінов – forever!
У Харкові з успіхом відбувся XVIII Міжнародний фестиваль, присвячений пам’яті видатного маестро
30 квітня 2016, субота
Поширити у Facebook

Цьогоріч форум «Сергій Рахманінов та українська культура» організатори присвятили 25-річчю Незалежності України. Сергій Рахманінов належить до тих геніїв, чия притягальна сила не розчиняється з плином часу в історичному просторі, а лише набуває масштабності, еволюціонуючи у свідомості нових поколінь.

НАЙРОМАНТИЧНІШІ КОНЦЕРТИ ДЛЯ ФОРТЕПІАНО З ОРКЕСТРОМ (ОБИДВА — ПЕРШІ) С. РАХМАНІНОВА ТА Ф. ЛІСТА ПРОЛУНАЛИ У ВИКОНАННІ МОЛОДОГО ТАЛАНОВИТОГО ПІАНІСТА ДЕНИСА ЯВОРСЬКОГО / ФОТО НАДАНО ОРГАНІЗАТОРАМИ ФЕСТИВАЛЮ

«У своїх творах я не робив свідомих зусиль бути оригінальним або романтиком, або національним, або будь-ким ще. Я просто записував на папір якомога природніше ту музику, яку чув у своєму серці», — це відверте зізнання С. Рахманінова — своєрідний ключ до розгадки магнетизму видатного митця, незгасаючого інтересу до його спадщини як з боку професійних музикантів, так і безмежної аудиторії шанувальників його творчості. В широкій географії світового визнання видатного композитора саме Харкову вдалося здобути славу «рахманіновської столиці». Тут завершився вже XVIII Міжнародний фестиваль «С. Рахманінов та українська культура», присвячений 25-річчю Незалежності України.

XVIII Міжнародний фестиваль "Сергій Рахманінов та українська музична культура" / ФОТО З САЙТУ: http://ic.ac.kharkov.ua

Музичний форум відкрився на високій ноті концертом із промовистою назвою «Хоровий Олімп». Прекрасному хоровому колективу Харківської державної академії культури, переможцю багатьох міжнародних конкурсів під орудою диригента В. Бойка вдалося майстерно відтворити неповторний сакрально-просвітлений концерт Рахманінова «В молитвах неусыпающую Богородицу», а також духовних творів О. Гречанінова та П. Чеснокова. Окрасою вечора стало прем’єрне у Харкові виконання єдиної рахманіновської обробки української народної пісні «Чоботи», що за життя автора так і не знайшла свого видавця.

XVIII Міжнародний фестиваль "Сергій Рахманінов та українська музична культура" / ФОТО З САЙТУ: http://ic.ac.kharkov.ua

Шанувальники фортепіанної творчості С. Рахманінова дістали задоволення від його музики, а також О. Скрябіна, Д. Шостаковича, М. Скорика у емоційно піднесеній інтерпретації Ігоря Іванова — молодого обдарованого піаніста з Дніпропетровська — цьогорічного переможця І Міжнародного конкурсу ім. Д. Шостаковича.

У симфонічному концерті, окрім перлини В.А. Моцарта — його 41-ї симфонії «Юпітер», прозвучав найпопулярніший і водночас один з найскладніших у своєму жанрі Концерт для скрипки та симфонічного оркестру Яна Сібеліуса, де віртуозність партії соліста в крайніх частинах вразила не менше, ніж романтичні красоти й чаруюча елегійність середньої. Молода скрипалька з Кореї — Ю Джин Хонг, лауреат численних міжнародних престижних змагань, приголомшила фантастичною технікою, вибуховим темпераментом і насиченим звучанням інструмента в романтичних епізодах Концерту, примушуючи згадати слова видатного диригента Леопольда Стоковського, який назвав цей Концерт «однією з найкращих симфоній» фінського генія.

Цікаво, що скрипковий шедевр Сібеліуса було написано 1903 року, за два роки після появи фортепіанного шедевра С. Рахманінова — його Другого концерту. Потужне звучання Симфонічного оркестру Харківської філармонії (диригент Ігор Шаповалов) виділяло масштабність твору, загострювало «перепади» настроїв — від «північної» суворості початку до вихору танцювальної стихії фіналу.

Найромантичніші концерти для фортепіано з оркестром (обидва — Перші) С. Рахманінова і Ф. Ліста пролунали у виконанні молодого талановитого піаніста, лауреата міжнародних конкурсів Дениса Яворського, який вже вдруге став гостем фестивалю. Якось особливо ностальгійно й щемливо прозвучали ліричні фрагменти Концерту Ф. Ліста. Хтозна, можливо, саме такий «прощальний» настрій володів самим Сергієм Рахманіновим, який залучив цей твір до програми свого останнього концерту перед від’їздом за кордон...

Фестиваль відбувся за підтримки Міністерства культури України, Харківської облдержадміністрації, Харківської міської ради, Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого, Благодійного фонду на честь сім’ї Алчевських, Національної спілки композиторів України та Всеукраїнської музичної спілки.
Iгор ШАПОВАЛОВ, диригент:

— Враження від фестивалю найкращі! Це свято музики з повним правом можна назвати «Молодість», адже ми спеціально (до 25-річчя Незалежності України) прагнули зробити так, щоби середній вік всіх учасників становив 25 років!

Наталія ЗОЛОТАРЬОВА, президент I Міжнародного фортепіанного конкурсу DSCH ім. Д. Шостаковича:
— Приємно, що цьогорічного нашого лауреата Ігоря Іванова, який вочевидь має неабиякий виконавський потенціал і справив враження технічно розкутого, вдумливого та глибоко проникаючого у стиль композитора піаніста, було запрошено виступити на такому престижному форумі. Чудово, що таким чином рахманіновський фестиваль продовжує закладену в його проекті традицію — тісну взаємодію з міжнародними конкурсами піаністів (конкурси В. Крайнєва, М. Лисенка, В. Горовиця, С. Рахманінова, П. Чайковського)...

Анатолій КАЛАБУХIН, диригент:
— Вражає насамперед вік фестивалю — 18! Мені пощастило бути у витоків цього культурного феномена та у попередні роки диригувати всіма концертами та Рапсодією Сергія Рахманінова, у той час, коли солістами виступали нині вже всесвітньо відомі піаністи О. Гаврилюк, О. Ємцов, О. Колтаков.

Олена РОЩЕНКО-АВЕР’ЯНОВА, проректор Харківської державної академії культури:
— У непросту нинішню годину ми всі, а особливо молодь, потребуємо своєрідного «щеплення» мужності й водночас ніжності. Саме ці якості присутні в безсмертній музиці Сергія Рахманінова. Завдяки Фонду сім’ї Алчевських і насамперед його голові — Ларисі Трубніковій Харків став основним у Європі осередком зі збереження в історії та сучасності спадщини музичного генія. Концертні програми рахманіновського фесту впродовж 18 років — це виховання цілого покоління молоді з розумінням та любов’ю до класичного мистецтва, це і «контрапункт» епох, і прагнення до діалогу національного музичного мистецтва із зарубіжним, сучасного — з минулим.


Автор: Наталія Семененко
Концертна організація: Херсонська обласна філармонія
Конкурс (фестиваль): Міжнародний фестиваль "С. Рахманінов і українська культура"
Джерело: Газета «День»



Інші:

Презентація альбому «Ювілей небайдужості. Українському Дому — 30»
Світ Святослава Луньова
Музична освіта в Одесі та по всій країні відповідає світовому рівню, - Карандєєв
На Полтавщині заклади культури проводять майстер-класи для ВПО
У Бориславі відбудеться благодійний концерт вокальної музики
Клавесин заграє у Музеї Ханенків вперше за довгий час
ПРЕМ’ЄРА концертної програми від хору та оркестру "СУЧАСНІ УКРАЇНСЬКІ ХІТИ"
У Львові розпочався Міжнародний фестиваль джазу Lviv Jazz Days 2024
13 квітня у Львівській національній філармонії на благодійному вечорі «Сила мистецтва» vol.3 було зібрано 3 240 000 грн
Український балетмейстер та хореограф Раду Поклітару чітко пояснив свою громадянську позицію
«За 2 роки повернули лише 3-х людей, одного мертвим»: РФ тримає у полоні музикантів 36-ї бригади морської піхоти
Сила мистецтва: 13 квітня пройде третій благодійний аукціон оркестру INSO-Львів
Картина з колекції музею розконсервована на один день | Музей Ханенків
Претенденти на премію імені А. Ф. Шекери у 2024 році
Прем’єра “Чикаго” наближається
Стажування в Метрополітен-опера для молодих фахівців української оперної сфери
Запорізька обласна філармонія відзначила поважний ювілей
Львів'ян запрошують на Міжнародний фестиваль джазу Lviv Jazz Days 2024
У США представлять музичну інтерпретацію роману Софії Андрухович "Амадока"
У Харкові втретє за час повномасштабної війни проведуть KharkivMusicFest
Симфонічний оркестр Львівської філармонії проведе благодійний концерт
У Львові уродини Квітки Цісик відзначать концертом при свічках
У Національній філармонії – перший дводенний електроакустичний проєкт
Вечір сучасної хореографії на музику П.Васкса 
Львівський органний зал запрошує на концерти при свічках
Світова премʼєра у Львівському органному залі
КОНЦЕРТ МУЗИЧНОЇ ДИНАСТІЇ
У квітні в Києві та Львові відбудуться ювілейні концерти Національного академічного оркестру народних інструментів України
Хмельницька обласна філармонія запрошує на мистецькі події у квітні
Національна опера - афіша квітня
Львівський дитячий оркестр дасть концерт у філармонії
Полтавський симфонічний оркестр - програма квітня
Полтавська обласна філармонія - програма квітня
У Херсоні відбувся концерт «Промені світла»
Оперний театр Дніпра завершив гастролі у Великій Британії
Житомирська обласна філармонія запрошує на концерти у квітні
Харківській опері вдалося зберегти 75-80% колективу - гендиректор
Квітневі музичні події у Львівській філармонії
НАЦІОНАЛЬНА ФІЛАРМОНІЯ УКРАЇНИ У КВІТНІ: АКЦЕНТ НА УКРАЇНСЬКІЙ МУЗИЦІ
Презентація книги «Арво Пярт: З тиші» Пітера Бутенєва
      © 2008-2024 Music-review Ukraine