Історія про вкрадене дитинство | Music-Review Ukraine
Головна
Анонс
Історія про вкрадене дитинство
Кедровський Антоній
м. Київ
31 жовтня 2023, вівторок, 07:00
Колонний зал ім. М.В. Лисенка Національної філармонії України
Історія про вкрадене дитинство
прем'єра концертної версії Дитяча антивоєнна опера «Брундібар. Голоси дітей». Ганс Краса

Це історія про дітей, в яких украдене дитинство. Вони, як символ чистоти, разом з друзями перемагають пожадливого та брехливого Брундібара (з чеської – «джміль»).

Написана єврейським чеським композитором Гансом Красою (1899–1944 рр.) за лібрето Адольфа Гоффмайстера у 1938 році, опера відома своєю прем'єрою у 1943 році за участю дітей концентраційного табору Терезієнштадт (Терезин) в окупованій Чехословаччині .

Репетиції почалися у 1941 році в єврейському притулку в Празі, який служив тимчасовим навчальним закладом для дітей, розлучених з батьками у результаті війни. Взимку 1942 року опера вперше була показана у дитячому будинку: до цього часу композитор Краса і сценограф Франтішек Зеленка вже були перевезені до Терезієнштадта. До липня 1943 року майже всі діти з початкового хору і співробітники притулку були перевезені до Терезієнштадта. Тільки лібретист Гоффмайстер зміг вчасно покинути Прагу.

Возз'єднавшись з акторським складом у Терезієнштадті, Краса відновив повну партитуру опери й адаптував її під музичні інструменти, наявні в таборі: флейта, кларнет, гітара, акордеон, фортепіано, ударні, чотири скрипки, віолончель і контрабас. 23 вересня 1943 року відбулася прем'єра, організована Зеленкою і поставлена хореографкою Каміллою Розенбаум. Протягом року її показали ще 55 раз.
Пізніше «Брундібар» було знято для нацистського пропагандистського фільму. Як тільки зйомки були закінчені, всі учасники вистави в Терезієнштадті були загнані в скотовози й відправлені до Освенціму. Більшість із них були отруєні газом одразу по прибутті, включаючи дітей, композитора Красу, режисера Курта Геррона і музикантів.

Оперу в концертній версії на сцені Колонного залу імені Миколи Лисенка виконають: Дитячий хор КДМЛ імені М. В. Лисенка, Оркестр Академії мистецтв Таврійський національний університет імені В. І. Вернадського.

Диригент-постановник – Антоній Кедровський,
режисер-постановник – Максим Добролюбов,
сценографія – Олександр Білозуб,
стиліст проєкту – Лана Тесленко

Переклад українською – Олександр Співаковський

Проєкт реалізовується під патронатом уповноваженої президента з прав дитини та дитячої реабілітації Дарʼї Герасимчук у межах програми Bring Kids Back UA.
Спільний проєкт Національна філармонія України, продюсерської агенції «НУ ШО» за підтримки Чеський центр у Києві / České centrum Kyiv, державної платформи «Діти війни», Dusha UA, Голоси дітей, Міжнародний жіночий рух "За сімейні цінності"







Диригенти: Антоній Кедровський
Концертні організації: Національна філармонія України
Джерело: Національна філармонія України

      © 2008-2025 Music-review Ukraine




File Attachment Icon
100629_02.jpg