Дмитро Остапенко святкує 65-річний ювілей | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
Дмитро Остапенко святкує 65-річний ювілей
Остапенко Дмитро Іванович
Дмитро Остапенко святкує 65-річний ювілей
Сьогодні генеральний директор Національної філармонії України Дмитро Остапенко святкує ювілей
3 листопада 2011, четвер
Поширити у Facebook

Дмитро Остапенко святкує ювілейВажко уявити, якою б була (і чи взагалі була би!) Національна філармонія України, якби на початку її незалежності, у 1992 році, її не очолив Дмитро Іванович — талановитий музикант-виконавець і людина з багаторічним управлінським стажем.

У неповні тридцять років молодий чоловік родом із Полтавщини встигнув заявити про себе на Республіканському фестивалі творчої молоді, набути педагогічного досвіду в Харківському інституті культури та попрацювати в Харківському обкомі комсомолу.

Винятковий випадок — 31-річний (!) директор Харківського академічного театру опери і балету ім. М. Лисенка.

Факти говорять самі за себе. Перелік подальших державних посад (аж до керівника Міністерства культури України), в принципі, можна і не продовжувати.

Натомість надамо слово колегам і давнім друзям Дмитра Івановича, яким є що сказати і що згадати про ювіляра.

Євген СТАНКОВИЧ, композитор, почесний президент Національної спілки композиторів України, завідувач кафедри композиції Національної музичної академії України:

Євген Станкович— Один час Дмитро Іванович був міністром культури, зараз — директор Національної філармонії, але я не сприймаю його як людину, яка займається адміністративними справами. Для мене і для більшості українських композиторів він перш за все — дуже добрий музикант, наш колега.

Познайомилися ми близько тридцяти років тому в Харківській опері. Нині покійний Володимир Золотухін представив мені Остапенка як талановиту і дуже порядну людину. Час підтвердив його слова. Дмитро Іванович працював на багатьох керівних посадах. Хоча «керівних» — не зовсім точне слово, скоріше — державних.

Він завжди дуже обережно стався до митців, приймав зважені рішення. Це свідчить про його високу внутрішню культуру, якої не може навчити жодна школа. Високі посади для будь-кого — нелегкі, вони тримають людину в постійній напрузі. Навіть важко уявити, що таке — бути міністром культури в смутні 1990-ті, коли змінювалась система, змінювалося (на жаль, в гірший бік) ставлення до мистецтва.

Проте Дмитро Іванович гідно витримав усі випробування. І зараз він робить все, що може, в кожній конкретній ситуації в межах своїх повноважень. Адже не треба забувати, що навіть у директора філармонії є свої начальники і своя відповідальність.

В ювілейний день хочу побажати йому великих успіхів, але головне — здоров’я. І далі працювати там, де він хоче, і робити ту роботу, яку він любить. Що ще можна побажати людині, яка гідно розпорядилася власним життям? Тільки удачі та продовжувати в тому ж дусі.

Юрій ЗІЛЬБЕРМАН, президент Міжнародного конкурсу молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця:

Юрій Зільберман— Ми з Дмитром Івановичем закінчували один вищий навчальний заклад — Харківський інститут культури, але тісно почали співпрацювати вже у Києві, коли Остапенко став генеральним директором філармонії.

Це високий професіонал з усіх поглядів, людина, яка визначає для себе високу планку і завжди цієї планки дотримується. Дмитро Іванович знає світ музики, всіх великих музикантів. У будь-яких ситуаціях він вмить схоплює головне й одразу приймає рішення. Оперативність Остапенка — вражаюча! Зокрема, пригадується одна історія, пов’язана з Конкурсом ім. В.Горовиця.

Після того, як 1995 року ми провели перший конкурс, така собі професор Харківської консерваторії, яка того ж року провела «свій» Конкурс Горовиця, заявила, що змагання проходитиме лише в Харкові.

І ось ми сидимо в кабінеті Остапенка (він тоді був міністром культури). Потоки інформації, всяких слів з мого боку і з її боку... Минає півтори години — і нарешті Дмитро Іванович тихо, спокійно говорить: «Ви все сказали одне одному? Тепер скажіть, будь ласка, коли ви провели конкурс?». Я відповідаю: «У квітні». — «А коли в Харкові пройшов конкурс?». — «У грудні». — «Тож про що ми говоримо? Все, питання було вирішене!».

Мене підкупила його поведінка в тій непростій ситуації. Ще один показовий випадок. Складний день у філармонії, люди не виходять із кабінету, сварки, вирішення якихось питань. І раптом Дмитро Іванович говорить: «Вибачайте, у мене через п’ять хвилин учениця». Встав, вийшов і сів займатися. Конснерваторські учні для нього — це святе... 15 років тому, коли створювався Філармонічний оркестр.

У новий колектив прийшла молодь, яка фактично до цього ніколи не грала в оркестрах, нічого толком не вміла. А зараз це — один із кращих оркестрів Європи! Безумовно, в цьому величезна заслуга диригента Миколи Дядюри. Але хто створив цей оркестр? Його створив Дмитро Остапенко! Тихо, без зайвого галасу...

Наразі я спостерігаю, як він так само тихо і впевнено розкручує філармонічні мікрофестивалі: один, другий, третій, четвертий... Це типова риса лідера: бачити, що зараз модно і потрібно, спокійно приймати рішення і втілювати їх у життя.

Ще десять років тому дуже складно було планувати філармонічні заходи, репертуарну афішу складали в останню мить, на ходу. Сьогодні ж повністю розписаний 2013 рік — на два роки наперед!

У цьому плані Національна філармонія вийшла на світовий рівень. Звичайно, хотілося б, аби частіше купували нові інструменти. Адже за 15 років у Національній філармонії не з’явилося жодного нового рояля, а згідно зі світовими стандартами, концертний рояль треба міняти кожні чотири роки! Але що поробиш, є в нашій країні відоме ставлення до мистецтва... Проте саме завдяки Дмитру Остапенку дуже багато зроблено, колосально багато.

Микола ДЯДЮРА, головний диригент Симфонічного оркестру Національної філармонії України:

Микола Дядюра— Мені здається, що з Дмитром Івановичем ми знайомі все життя. Все, що нас пов’язує, — це професія.

Завдяки Остапенку у нас є філармонія! Нагадаю, на початку 1990-х на місці найкращого акустичного залу Києва планували спорудити... стоянку для автомобілів та екскурсійних автобусів! На той час, коли в Україні стався дефолт, усі опинились у страшній ситуації, у Дмитра Остапенка вистачило рішучості й ініціативи організувати новий Симфонічний оркестр. У цьому — його друга велика заслуга.

Не можу сказати, що з Дмитром Івановичем легко працювати. Це доволі вимоглива людина, вкрай принципова, не схильна до компромісів. Він із тих, хто, прийшовши на роботу, займається тільки роботою, більше нічим.

Справжній керівник, наполегливий, але водночас зрозумілий і прогнозований. У нас бували доволі гострі суперечки. Проте всі вони вирішувались у робочому порядку і в жодному разі не позначались на людських стосунках.

Ще одна його якість, яка мені дуже імпонує, — це неймовірна любов до своєї сім’ї. На жаль, зараз це зустрічається не так часто, здається, швидше, винятком із правила.

Довідка:
Дмитро Іванович Остапенко народився 3 листопада 1946 року у селі Новачиха Полтавської області. Вихованець Харківського інституту мистецтв, з 1966 розпочав концерту діяльність, як артист ансамблю народних інструментів Харківської філармонії. З 1968 до 1969 рр. викладав у Харківському культурно-освітньому училищі.

Протягом 5-ти років (1977 — 1982) очолював Харківський академічний театр опери і балету імені М. Лисенка - ставги наймолодшим директором театру у СРСР.

На початку новітньої історії України директор — художній керівник Національної філармонії (1992 — 1995 рр.) , а у період 1995 — 1999 рр. — міністр культури і мистецтв України.

З 1999 року і до цього часу — генеральний директор Національної філармонії України.

Дмитро Остапенко професор кафедри народних інструментів Національної музичної академії України ім. П. Чайковського. А у 2003-му народний артист України.


Автор: Юлія Бентя
Фото: Сергій Пірієв
Діячі мистецтв: Дмитро Остапенко
Концертна організація: Національна філармонія України
Джерело: Газета "День"



Інші:

29 квітня у світі відзначається Міжнародний день танцю
Музика, яка надихає. Звук, що дихає життям
44-й фестиваль "Віртуози": класика, прем’єри та магія живого виконання
Вокальний травень у Львівському органному залі та Музею Соломії Крушельницької
Зіркові прем'єри та зіркові колаборації «Київської камерати» у травні
План-календар фестивалю "Київські музичні прем’єри-2025"
На 5 Фестивалі сучасної драми представлять 9 нових п’єс
Фестивалю «Київські музичні прем’єри-2025» - бути!
Маестро Хобарт Ерл запрошує на перший весняний концерт
Композитор Олександр Родін відкриє виставку своїх картин в Оперному театрі
KharkivMusicFest-2025 відкривається концертами надії: "Коди відродження" звучатимуть у Харкові
Молоді піаністи з усієї України змагалися у Львові за звання кращих
Запрошуємо провести останні вихідні квітня разом із Національною філармонією України!
«ТГШ. Подорожу часі». Світова прем’єра опери-кабаре
Мистецтво гри з оркестром
У Львові відбудеться найбільша джазова подія весни — фестиваль джазу Lviv Jazz Days 2025
21 квітня день пам'яті Зої Гайдай (1902-1965 рр.)
Великдень у Львівському органному залі — музика світла, затишку й віри в найкраще
Музика Великодня лунатиме в Одеській опері
20 квітня у Національній опері виступить знаменитий баритон Віталій Білий
75 років потому: Світова прем'єра Фортепіанного концерту Вериківського відбудеться в Органному залі
VIVA, PUCCINI! BRAVO, PUCCINI!
Внаслідок ракетного удару Росії по Сумах загинула артистка оркестру театру ім. М. Щепкіна і викладачка Олена Когут
Вечір балетів від митців «Київ Модерн-балету»
У Львівському органному залі відбудеться вечір литовської музики 11 квітня виступить Камерний оркестр Святого Христофора з Литви
Львівська національна опера представить премʼєру балету "Соляріс" Олександра Родіна за відомим романом Станіслава Лема
Закарпатська обласна філармонія запрошує на вечір музики видатного чеського композитора епохи романтизму Антоніна Дворжака
Тиждень музичної терапії у Львівському органному залі
Ростислав Карандєєв став новим керманичем «Дніпро Опера»
Благодійний концерт «НАДІЯ МИРУ»
Згадаємо Ярослава Верховинця
«Кращі мюзикли»
«Золотий обруч» повертається на сцену
Стали відомі імена переможців Відкритого обласного фестивалю - конкурсу виконавців на народних інструментах "Конотопська розсипуха"
Театральний квітень: які вистави покажуть у столиці
Пам’яті Шептицького: у Львівській філармонії представлять унікальну виставу
«Дударик» запрошує львівʼян на пісенні, любовні й жартівливі вечорниці
Шляхетний вечір в Одеській опері
Вокальний майстер-клас Зоряни Кушплер у Львові | 25–31 травня 2025
Львівська національна філармонія
      © 2008-2025 Music-review Ukraine




File Attachment Icon
110110_507.jpg