Унікальний концерт | Music-Review Ukraine
Головна
Анонс
Унікальний концерт
Павлов Андрій
Полуденний Артем
Шадько Максим
Національний президентський оркестр
Гусак Максим
м. Київ
25 червня, вівторок, 07:00
Колонний зал ім. М.В. Лисенка Національної філармонії України
Унікальний концерт
Твори Бориса Лятошинського звучатимуть за новими, офіційними, сучасними партитурами французького видавництва Billaudot
   Концерт «Лятошинський. Презентація» присвячено унікальній події для сучасної української класичної музики: всі композиції, які звучатимуть, виконуватимуться за новими офіційними сучасними партитурами, оприлюдненими французьким видавництвом Billaudot.

   Це низка камерно-інструментальних творів та Слов’янський концерт для фортепіано з оркестром одного з найвідоміших українських композиторів ХХ століття — Бориса Лятошинського (1895–1968). Ця подія робить твори Лятошинського доступнішими європейським професіоналам та поціновувачам. Наявність нових видань дає можливість заохочувати до виконання цієї музики виконавців зі всього світу.

   А свій оригінальний погляд на щойно оприлюднені композиції представлять провідні українські виконавці — солісти і камералістик: Андрій Павлов, скрипка; Валентина Буграк, альт; Артем Полуденний, віолончель; Максим Шадько, фортепіано; Тетяна Гомон, фортепіано та Національний президентський оркестр під батутою диригента Максима Гусака.

   Останніми роками українська музична спільнота пересвідчилася, наскільки мало представлена наша музика на світовій сцені. Прикрий факт, але і він має своє підґрунтя. Одне з них — брак видань українських творів, зроблених за всіма стандартами. Адже досі чимало творів композиторів ХХ століття перебувають у рукописах, до яких доступу у європейських чи американських оркестрів немає. Втім, знаючи про цю проблему, українські музиканти докладають зусиль, аби її вирішити.

   Докторка мистецтвознавства, співзасновниця Фундації Лятошинського Ірина Тукова: «Поштовхом до зацікавленості українською культурою у світі стала, на жаль, трагічна подія в нашій історії — початок повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році. Від того часу українська класична музика часто лунає з найвідоміших концертних майданчиків країн Європи, Америки та ін. Для нас така увга, намагання залучити українську культуру у світовий контекст є надзвичайно важливою, бо війна, розв’язана росією, є гібридною, і виграється вона не лише безпосередньо на фронті, але й у свідомості людей, у розумінні ними, чому й за що ми боремося. Що потрібно для популяризації української музики у світі? Як можна заохотити виконавців грати нашу музику? Відповідь очевидна: розповсюджувати видані за всіма сучасними стандартами ноти. Саме з розгортання нот для виконавця розпочинається процес входження у композицію. Якщо виконавець не матиме нот – слухач не почує музики. Досить часто запити нот заганяють наших професіоналів у глухий кут: офіційних сучасних нотних видань переважної більшості творів провідних українських композиторів просто немає…

   Останні роки музика Бориса Лятошинського часто звучить на провідних українських сценах. Правдиві шанувальники класичної музики мають можливість почути різноманітні твори композитора, партитури яких до цього часу переважно покривалися пилом у нотозбірнях. Однак, лише зрідка трапляються концерти, програми яких складено виключно з творів Лятошинського. У свій час композитор проводив і пишався своїми авторськими вечорами. Програма концерту «Лятошинський. Презентація» поновлює цю перервану традицію. Напередодні ювілейного для композитора 2025 року проведення такого авторського концерту стає жестом особливої шани до нього.

   Твори, які прозвучать 25 червня, охоплюють собою всі етапи творчості Лятошинського: від раннього періоду формування його власного музичного стилю (фортепіанне Тріо № 1) до витонченої майстерності пізньої творчості (Дві п’єси для альта і фортепіано), від рефлексії подій Другої світової війни, туги за Києвом (П’ять прелюдій для фортепіано) до намагання подолати знецінення себе і своїх творів у добу пізнього сталінізму («Слов’янський» концерт).

   Музика більше за всілякі слова розповість яким був, хотів бути чи міг бути Борис Лятошинський.
   Колективи: Національний президентський оркестр
   Виконавці: Андрій Павлов, Артем Полуденний, Максим Шадько
   Диригенти: Максим Гусак
   Концертні організації: Національна філармонія України
   Джерело: Національна філармонія України

         © 2008-2024 Music-review Ukraine
   File Attachment Icon
   100629_02.jpg