Дивовижна прем'єра на Святвечір: у філармонії відтворили концертну програму капели Кошиця | Music-Review Ukraine
Головна
Огляд
Дивовижна прем'єра на Святвечір: у філармонії відтворили концертну програму капели Кошиця
Академічний хор ім. Майбороди Національної радіокомпанії України
Ткач Юлія Сергіївна
Дивовижна прем'єра на Святвечір: у філармонії відтворили концертну програму капели Кошиця
26 грудня 2023, вівторок
Поширити у Facebook

Ця непересічна мистецька подія, яка нещодавно зібрала повний аншлаг у Колонній залі, присвячена сторіччю від дня південноамериканської прем'єри "Щедрика" Миколи Леонтовича.

Днями у Національній філармонії України відбувся історичний концерт- реконструкція "Гай, Рожество!", де вперше за сто років прозвучали твори прем'єрного концерту Українського Національного Хору під орудою Олександра Кошиця в Карнегі Гол.

У своєму виступі, що відбувся 5 жовтня 1922 року у Карнегі гол, хористи Капели Кошиця сподівалися "на вольній землі Вашингтона виспівати Волю Україні". Саме під час тієї прем'єри "Щедрик" Миколи Леонтовича уперше прозвучав у США.

Виступ українського хору мав феноменальний успіх у Карнегі. Кореспондент видання "The Sun", 6 жовтня 1922 року написав:
"Цей хоровий спів нас полонив. Я бачив Яшу Хейфеця і Софі Браслау, що стоячи, вигукували вітання. Я бачив простих людей, що сиділи в партері й кидали квіти співакам. Хто говорив, що ньюйоркці не вміють аплодувати?".

Після тріумфу у Нью-Йорку хор Олександра Кошиця дав упродовж 1923-1924 років ще сотні концертів у понад 100 містах Мексики, Аргентини, Уругваю, Бразилії та Куби, продовживши й там піснею голосити ідею української свободи.

Нагадаємо, що 100 років тому глава держави та головнокомандувач армії Української Народної Республіки Симон Петлюра відрядив на український дипломатичний фронт - капелу Олександра Кошиця, щоби піснею здобути Україні міжнародне визнання та військову допомогу у війні з більшовицькою росією.

А сьогодні, коли вже майже 2 роки триває повномасштабна війна з України з країною агресоркою, колектив Академічної хорової капели Українського Радіо під орудою диригентки Юлії Ткач майстерно відтворив репертуар знаменитого колективу 100 річної давнини, який з величезним успіхом представляв Україну у світі.

Окрім знаменитого "Щедрика, до концертної програми у столичній філармонії увійшли кращі твори з репертуар концерту хору Олександра Кошиця у Карнегі Гол та його виступів країнами Північної й Південної Америки у 1922-1924 років.

"Усього в концерті "Гай, Рожество!" вдалося відтворити 12 українських пісень з репертуару американських гастролей хору Олександра Кошиця, хоча в буклетах співаків налічувалося 80 різножанрових українських творів.

Важливо їх сьогодні повернути до репертуарного фонду України, аби й нам "збільшити повагу до власних шедеврів у тисячу разі"", - вважає Тіна Пересунько, дослідниця історії Республіканської української хорової капели та ініціаторка музичного проєкту.

Вона також розповіла, що назва концерту "Гай, Рожество!" походить зі слів приспіву маловідомої української колядки "Була вдовойка", яка разом із "Щедриком" та іншими піснями з репертуару хору Олександра Кошиця часто виконувалася славнозвісним колективом під час світового турне 1922-1924 років.

За словами Тіни Пересунько, перший відділ нинішнього концерту повністю відтворив тріумфальний виступ хору Олександра Кошиця в Карнегі Гол, який, як і 100 років тому завершувався виконанням знаменитої щедрівки "Ой, сивая та і зозуленька" та "Щедрика" Миколи Леонтовича.

Також хорова капела Українського радіо подарувала слухачам і інші знамениті хіти капели Олександра Кошиця країнами Північної та Південної Америки у 1923-1924 роках: давні українські канти, колядки, щедрівки, веснянки, коломийки та народні пісні в обробці композиторів Миколи Лисенка, Миколи Леонтовича, Олександра Кошиця, Кирила Стеценка, Василя Ступницького.

На сьогодні вони є маловідомими навіть для глядацької аудиторії, хоча саме цим репертуаром знаменитий колектив відкрив українську музичне і хорове мистецтво у світі.

У другому відділі концерту, шанувальники класичної музики мали змогу почути також колискову композитора Василя Барвінського "Ой, ходить сон" в обробці Олександра Кошиця, що вразила тоді не лише нью-йоркську публіку, але, разом зі "Щедриком", стала перлиною заокеанських гастролей хору.

За свідченням ініціаторів проєкту, окрім любові до рідної пісні, Олександр Кошиць ретельно вивчав хорову музичну спадщину інших країни.

Тож під час світового турне у концертних програмах були представлені американські, мексиканські креольські народні пісні в аранжуванні знаменитого хорового диригента.

Таким чином, музиканти Капели Кошиця стали амбасадорами не лише України, але й інших народів Америки, презентуючи їм культуру одне одного та підвищуючи, за словами міністра освіти Мексики, "їхню повагу до власних шедеврів у тисячу разів".

Щоб представити цю сторінку творчості легендарного колективу, у концерті з великим успіхом прозвучали американська пісня Стівена Фостера "Oh, Susanna!" в аранжуванні Олександра Кошиця, а також мексиканська пісня "Perjura" Мігеля де Техади.

Концертну програму у колонній залі завершив Український Національний гімн "Вже воскресла Україна" в обробці Олександра Кошиця та знаменитим стрілецьким маршем" Ой у лузі червона калина", який в наші дні став символом українського спротиву російській агресії.

Також в межах музичного проєкту, у фоє столичної філармонії відкрилася виставка "Прийшли, заспівали, перемогли", присвячена історії світового тріумфу "Щедрика", яка упродовж січня-червня 2024 року експонуватиметься у 10 українських університетах, які пов'язані з творчість Миколи Леонтовича та капели Олександра Кошиця.

Зокрема, це альма-матер диригента - Києво-Могилянська академія та Національний університет імені Шевченка. Далі її зможуть побачити у вишах різних міст Вінниччини, Кам'янця Подільського та Стрию.

Проєкт здійснюється за підтримки відділу преси, освіти та культури Посольства США в України.

* * *
Нагадаємо, що минулого року на Щедрий вечір у київському музеї розповіли про світове турне українського "Щедрика". Унікальна історія цього твору є важливою складовою боротьби українців за власну культуру та державу та протидію російській пропаганді, що триває до наших часів.

До теми: "Вустами нашого колективу пишеться звукова історія України", - Юлія Ткач, головна диригентка хору Українського радіо.

На сьогодні Академічна хорова капела Українського Радіо є одним з найавторитетніших хорових колективів України і Європи. Впродовж своєї багаторічної творчої діяльності легендарний колектив здійснив кілька тисяч концертних виступів, безліч прямих ефірів на радіо та телебаченні, створив понад 10 тисяч фондових записів, серед них музика до кінофільмів - наукових, художніх, документальних та анімаційних кінострічок.

Цього року уславлений колектив відсвяткував свій 90-річний ювілей.Автор: Тетяна АСАДЧЕВА
Фото: Дмитро Головченко
Колективи: Академічний хор ім. Майбороди Національної радіокомпанії України
Диригенти: Юлія Ткач
Концертна організація: Національна філармонія України
Концертний зал: Колонний зал ім. М.В. Лисенка Національної філармонії України
Джерело: "Вечірній Київ"Інші:

Про владу, кохання та підступність
Вперше в Україні презентували легендарний бродвейський хіт “Чикаго”
Симфонічні твори Станіслава Людкевича
Прем'єра симфонії - сорок років згодом
У Таллінні відбувся благодійний концерт класичної музики "Перетин культур"
В філармонії Одеси відбудеться концерт кларнетиста Ксіди та оркестру під керівництвом Шаврука
Французький органіст Жан Марі Леруа виступив на ІV фестивалі органної та камерної музики "Sounds of BACH" у Чернівцях
У Дніпрі завершився Міжнародний музичний конкурс
До Тернопільської філармонії завітав Шуберт зі своєю "Шубертіадою"
Сценографічна спадщина Євгена Лисика
У Страсбурзі відбувся концерт за участі українського оркестру та дитячих хорів
«Від бароко до класицизму»: музиканти оркестру «Ars – Nova» порадували миколаївців гарною музикою
У Ніжинській музичній школі на благодійному концерті зібрали 10 тисяч на тепловізор
Фотомиті "Київської пекторалі". Подія, яка вже стала історією
"Вечір української музики" у Кропивницькому
Маріупольський оркестр «Ренесанс» взяв участь у великому концерті в Італії
Музичний символ солідарності: на другу річницю великої війни оркестр Львівської філармонії виступив у Варшаві
"Музика без меж": у Дніпровській академії музики провели Міжнародний фестиваль академічного музичного мистецтва
Сучасна академічна музика та саунд-перформанси в іменах — 11 українських композиторів, чиї концерти не варто пропускати
Від Бетховена до Скорика: пам’ять Небесної сотні в Харкові вшанували музикою
“Музичні мости”
Полтавська обласна філармонія презентувала програму «Присвята Астору П’яццолі».
Абстракція в дикому вигляді: The New York Times про українську оперу Chornobyldorf
У Києві показали сучасний балет «Д.І.М.» про вимушену міграцію
У Львові під час концерту колядок і щедрівок хор "Дударик" зібрав понад 80 тисяч для військових
У "Карнегі-хол" у Нью-Йорку прозвучали твори відомих українських композиторів
Прем’єри та присвяти на концерті «Тиха молитва» у Львівській філармонії
З 3 по 8 січня у філармонії пройшов перший цьогорічний фестиваль органної та камерної музики «Bach Contemporary». Цьогоріч фестиваль представив публіці 8 різноманітних концертів обʼєднаних генієм Баха
"Мрії щасливого року": артисти Запорізької філармонії порадували глядачів ще однією прем"єрою
Ансамбль "Полтава" обласної філармонії відтворив на сцені різдвяні традиції
27 грудня у знаменитому будинку Роліт відбулась прем’єра перформансу-променаду «Гра в хованки з паном Лятошинським»
"Нове Різдво" хору ім. Бортнянського
«Котигорошко проти вікінгів»: ПРЕМ’ЄРА ВИСТАВИ
Напередодні Різдва у великій залі Ніжинської музичної школи відбувся святковий благодійний концерт на допомогу ЗСУ
Дивовижна прем'єра на Святвечір: у філармонії відтворили концертну програму капели Кошиця
"Сойчине крило": через 67 років після прем'єри повернувся на сцену балет Анатолія Кос-Анатольського на сюжет новели Івана Франка
У харківському метро пройшли концерти зірок оперного театру
Концерт юних віртуозів
Культурна дипломатія в дії
Незламній Україні присвячується
      © 2008-2024 Music-review UkraineFile Attachment Icon
201.jpg