«Київський простір» | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
«Київський простір»
Київський камерний оркестр
Пономарчук Наталія
Сильвестров Валентин Васильович
Станкович Євген Федорович
«Київський простір»
1 жовтня відбудеться ювілейний концерт цього циклу
27 вересня 2023, середа
Поширити у Facebook

Захід присвячений до 60-річчя Київського камерного оркестру Національної філармонії України.




Заснований у Києві 1963 року диригентом, видатною особистістю і легендарною постаттю в історії музичного мистецтва України, шестидесятником Антоном ШАРОЄВИМ Київський камерний оркестр – найстаріший професійний камерний оркестр України.




Йдеться про відродження перерваної традиції камерно-інструментального музикування, зокрема, у козацьких середовищах, а відтак у поміщицьких маєтках, що в Україні сягає ще XVII століття.

На початку ХХ століття зацікавлення камерним оркестром в європейській музичній культурі обумовлено, з одного боку, розвитком камерно-інструментальних форм і жанрів, посиленням інтересу до мистецтва бароко, а з другого – тенденцією до «камернізації» музичного мислення. Митці, що досі зверталися великих симфонічних форм, стали по-іншому підходити до музичного матеріалу: це й деталізована (майже ювелірна) робота з тематизмом, експерименти з динамікою (від мікро- до макронюансів), ритмом, подекуди наскрізна поліфонічність, «персоналізація» звуку (зокрема, вслухання у нього чи в його відголос), особлива увага до струнної групи оркестру та її можливостей.

В Україні сплеск інтересу до камерно-інструментальних жанрів, а відтак – їхнього виконання професійним камерним оркестром – припадає на другу половину ХХ століття. Виникають численні камерні симфонії, твори для струнних і струнного оркестру, різноманітні оркестрові мініатюри, етюди, маленькі серенади, а також concerto grosso.

У цьому напрямку працюють Валентин Сильвестров, Леонід Грабовський, Володимир Загорцев, Євген Станкович, Мирослав Скорик, Віталій Губаренко, Володимир Зубицький, Володимир Шумейко та багато інших українських композиторів. Чимало із них виконанням своїх камерних творів – часто прем’єрних – завдячують саме Київському камерному оркестру.

Олена Зінькевич, докторка мистецтвознавства, професорка НМАУ згадує: «Молодий колектив (молодий – і за складом виконавців: з більшістю з них слухачі щойно «ділили парту» в Київській консерваторії) відкривав нам «загублений світ» української музики: Не можна забути прем’єру «Алкіда» Дмитра Бортнянського! А поступове просування в концертні програми шістдесятників: «Маленька камерна музика» Леоніда Грабовського, «Серенада для струнних» та «Медитація» Валентина Сильвестрова, «Сім мініатюр» Валентина Бібіка... З яким захватом була сприйнята «Лютнева табулатура» Мирослава Скорика! Оркестр «дав старт поколінню 1970-х: згадуються прем’єри Олега Ківи, Євгена Станковича , чия Перша симфонія (Larga) викликала невдоволене буркотіння в колі консерваторів і захоплений прийом у молоді. А скільки нового було здобуто із замкненої раніше скрині європейського мистецтва: «Просвітлена ніч» Арнольда Шенберга, флейтовий концерт Вільгельма Фрідемана Баха із зібрання Берлінської Академії співу, Проста симфонія Бенджаміна Бріттена… Здавалося, що всі ми – Київський камерний, його авдиторія та молода композиторська генерація – одна команда, чиї зусилля спричинили справжню музичну повінь в українській культурі!»

У ювілейному концерті циклу «Київський простір», присвяченому 60-річчю Київського камерного оркестру, за концепцією нинішньої головної диригентки цього колективу Наталії Пономарчук, звучатимуть твори, які складали музичний простір Києва на час заснування й становлення оркестру: Маленька камерна музика № 1 для струнних Леоніда Грабовського, Серенада для струнного оркестру Валентина Сильвестрова, «Сім мініатюр» для струнних Валентина Бібіка, Симфонія № 4 «Sinfonia Lirica» для струнних Євгена Станковича та Concerto grosso для струнного оркестру Віталія Губаренка.


Наталія ПОНОМАРЧУК, головна диригентка Київського Камерного оркестру: «Я завжди мріяла працювати у філармонійних оркестрах, зокрема в Національній філармонії. Адже, оцей філармонійний дух я вважаю еталонним підходом до музикування. Таке ставлення до музики найбільш надихає. Київській камерний оркестр НФУ завжди зачаровував мене своєю культурою виконання, багатим звуком, поезією виконавства, бездоганним стилем.

Устремлінням до європейської стилістики гри, яка відрізняється увагою до нюансировки, штрихової палітри, балансу, тембральної якості звуку, колористики. Тобто тих, речей, які притаманні найвищому оркестровому виконавському стилю. Це все дуже цінно для мене. Мені завжди хотілося мати справу з колективом, який має в собі такий потенціал”.

ДОВІДКА Music-Review Ukraine

 Київський камерний оркестр, перший професійний камерний оркестр в Україні, був заснований у 1963 році видатним музикантом Антоном Шароєвим. Нині колектив займає поважне місце серед камерних оркестрів світу. Артисти оркестру – це блискучі музиканти, яких відрізняє  найвища виконавська майстерність і артистизм.

У минулому оркестром керували такі визначні диригенти, як Антон Шароєв, Ігор Блажков, Аркадій Вінокуров. У 1990-2016 роках головним диригентом був народний артист України Роман Кофман. Протягом 2016-2020 років оркестр очолював народний артист України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Микола Дядюра.

З Київським камерним оркестром виступали видатні майстри музичного Олімпу – Наталія Гутман, Ґідон Кремер, Міша Майський, Ліан Ісакадзе, Ерік Курмангалієв, Стівен Іссерліс, Олексій Любимов, Наум Штаркман, Борис Пергаменщиков, Вікторія Лук’янець, Олексій Гринюк, Ласло Феньо, Доменіко Нордіо, Марк Бушков, Чагатай Акіол, Лев Маркіз, Валентин Жук, Даніїл Райскін, Дмитро Ситковецький, Лючія Аліберті, Беньямін Шмід та інші. За диригентським пультом оркестру стояли відомі українські і зарубіжні маестро, серед яких Володимир Сіренко, Богдан Пліш, Ігор Палкін, Ніколя Кроз (Франція), Альфредо Бернардіні (Італія) та ін. 

Всюди, де гастролював Київський камерний оркестр – у Кореї, Німеччині, Франції, Нідерландах, Австрії, Бельгії, Великій Британії, Іспанії, Португалії, Польщі, Швейцарії, Туреччині, Сполучених Штатах Америки, Мексиці, Японії – слухачі були у захваті від гри музикантів. Найповажніші часописи світу умістили на своїх шпальтах захоплені відгуки про наш колектив. Оркестр бере участь у міжнародних фестивалях, які привертають увагу як мистецтвознавців, так і шанувальників класичної музики. 

Київський камерний оркестр активно пропагує музику українських композиторів в Україні та за її межами. У репертуарі оркестру – твори Валентина  Бібіка, Євгена Станковича, Мирослава Скорика, Валентина Сильвестрова, Левка Колодуба, Вікторії Польової, Віталія Губаренка, Володимира Рунчака, Юрія Ланюка, Олександра Щетинського, Алли Загайкевич та інших. У 2009-2010 рр. оркестр здійснив авторський проєкт Романа Кофмана «Український авангард», де нарівні з творами вже відомих та визнаних вітчизняних композиторів прозвучала музика молодих українських митців.

У листопаді 2004 року компакт-диск Київського камерного оркестру (диригент – Роман Кофман) з творами Бенджаміна Бріттена отримав нагороду Supersonic, яку надає авторитетний музичний журнал «Піцікато» (Люксембург) кращому диску. Оркестр здійснив виконання великих концертних циклів, а саме: «Всі симфонії Бетховена», «Всі симфонії Шуберта», «Великі імена», «Всі симфонії Моцарта» (у цьому циклі більшість симфоній Моцарта була виконана в Україні вперше).

З листопада 2020 року головним диригентом оркестру стала визнана у мистецькому світі диригентка, заслужена діячка мистецтв України Наталія Пономарчук, яка об’єднала навколо себе найкращих високопрофесійних музикантів країни, з якими активно сприяє інтеграції українського музичного мистецтва до світового гуманітарного простору.
















Колективи: Київський камерний оркестр
Диригенти: Наталія Пономарчук
Композитори:Валентин Сильвестров, Євген Станкович
Концертна організація: Національна філармонія України



Інші:

Прем’єра в Україні: «Листи до друзів» Гії Канчелі
5-7 травня в Національній музичній академії України імені П. І. Чайковського відбудеться третій Skoryk FEST
У Київській опері покажуть унікальний балет, де танець створює музику
Оголошено імена переможців конкурсу “Стежками Каменяра”
Львівська національна опера презентує нову виставу-трейлер для сімейного перегляду — «Гра в оперу»
Травень емоцій у Львівському органному залі
Травнева афіша Національної опери України
Травень у Національній філармонії
29 квітня у світі відзначається Міжнародний день танцю
Музика, яка надихає. Звук, що дихає життям
44-й фестиваль "Віртуози": класика, прем’єри та магія живого виконання
Вокальний травень у Львівському органному залі та Музею Соломії Крушельницької
Зіркові прем'єри та зіркові колаборації «Київської камерати» у травні
План-календар фестивалю "Київські музичні прем’єри-2025"
На 5 Фестивалі сучасної драми представлять 9 нових п’єс
Фестивалю «Київські музичні прем’єри-2025» - бути!
Маестро Хобарт Ерл запрошує на перший весняний концерт
Композитор Олександр Родін відкриє виставку своїх картин в Оперному театрі
KharkivMusicFest-2025 відкривається концертами надії: "Коди відродження" звучатимуть у Харкові
Молоді піаністи з усієї України змагалися у Львові за звання кращих
Запрошуємо провести останні вихідні квітня разом із Національною філармонією України!
«ТГШ. Подорожу часі». Світова прем’єра опери-кабаре
Мистецтво гри з оркестром
У Львові відбудеться найбільша джазова подія весни — фестиваль джазу Lviv Jazz Days 2025
21 квітня день пам'яті Зої Гайдай (1902-1965 рр.)
Великдень у Львівському органному залі — музика світла, затишку й віри в найкраще
Музика Великодня лунатиме в Одеській опері
20 квітня у Національній опері виступить знаменитий баритон Віталій Білий
75 років потому: Світова прем'єра Фортепіанного концерту Вериківського відбудеться в Органному залі
VIVA, PUCCINI! BRAVO, PUCCINI!
Внаслідок ракетного удару Росії по Сумах загинула артистка оркестру театру ім. М. Щепкіна і викладачка Олена Когут
Вечір балетів від митців «Київ Модерн-балету»
У Львівському органному залі відбудеться вечір литовської музики 11 квітня виступить Камерний оркестр Святого Христофора з Литви
Львівська національна опера представить премʼєру балету "Соляріс" Олександра Родіна за відомим романом Станіслава Лема
Закарпатська обласна філармонія запрошує на вечір музики видатного чеського композитора епохи романтизму Антоніна Дворжака
Тиждень музичної терапії у Львівському органному залі
Ростислав Карандєєв став новим керманичем «Дніпро Опера»
Благодійний концерт «НАДІЯ МИРУ»
Згадаємо Ярослава Верховинця
«Кращі мюзикли»
      © 2008-2025 Music-review Ukraine




File Attachment Icon
080910_008.jpg