На крилах романтизму | Music-Review Ukraine
Головна
Анонс
На крилах романтизму
Мороз Олег
м. Київ
20 листопада 2023, понеділок, 07:00
Колонний зал ім. М.В. Лисенка Національної філармонії України
На крилах романтизму
у Національній філармонії України лунатимуть твори Барвінського, Малера, Ібера, Шпора


Оркестранти об’єдналися для спільних проєктів камерної музики кілька років тому. Чи то назріла потреба вийти за межі суто оперного репертуару, чи хотілося врешті вигулькнути «із темряви» оркестрової ями, побачивши світло рампи, але для всіх можливість камерного музикування була як ковток свіжого повітря. Авторкою ідеї й душею творчого починання виступила піаністка Ліана Косович, яка вже багато років працює концертмейстеркою театру.
 
«Оркестрантів опери ми жартома називаємо «шахтарями», – каже піаністка. – Мається на увазі їхня зайнятість. Коли у театрі прем’єра, то репетиції буквально зранку до ночі. З іншого боку – вони роками сидять в оркестровій ямі, публіка їх не бачить, але на їхню виконавську майстерність це абсолютно не впливає. Ви собі й уявити не можете, наскільки вони яскраві солісти!»
 
Назва концерту відсилає не так до однойменної епохи, як до естетики романтизму, яку у різний час сповідували у своїй творчості представники різних композиторських шкіл та країн. За винятком «чистого» романтика, німецького композитора, скрипаля й диригента Луї Шпора, всі інші герої концертної програми – француз Жак Ібер, австрієць Густав Малер та українець Василь Барвінський – по-своєму продовжили традицію романтизму вже у ХХ столітті.
 
Напрочуд тонко й талановито модерністський, власне імпресіоністичний напрям української музики представляє Барвінський, митець із трагічною творчою долею. Прозвучить його секстет для двох скрипок, альта, віолончелі, контрабаса й фортепіано, створений 1915 року.
 
Цей твір став своєрідною візитною карткою творчості композитора. Він був уперше виконаний 1916 року з нагоди інаугурації будинку Музичного товариства імені Лисенка – гарної сецесійної будівлі на вулиці Шашкевича у Львові (нині тут Львівський музичний коледж). Секстет існував тільки в рукописі, і у 1940-х роках цей чудовий твір було втрачено. На початку 1948 року Барвінського було заарештовано. В МДБ його примусили підписати документ: «Дозволяю знищити мої рукописи». Потім було довге заслання на 10 років у мордовські табори. Після повернення композитор проробив титанічну працю: відтворив по пам’яті більшість своїх творів. Серед них і секстет, що, наче фенікс, воскрес із попелу.
 
У програмі прозвучать: Василь Барвінський – Варіації для двох скрипок, альта, віолончелі, контрабаса і фортепіано; Густав Малер – Фортепіанний квартет ля мінор; Жак Ібер – Дві інтерлюдії для флейти, скрипки і фортепіано та Луї Шпор – Септет для флейти, кларнета, валторни, фагота, скрипки, віолончелі і фортепіано ля мажор.
 
СОЛІСТИ-ВИКОНАВЦІ:
Дмитро Філатов скрипка, Оксана Коруна скрипка, Поліна Круглова альт, Ірина Сидоренко віолончель, Андрій Мельник контрабас, Ліана Косовіч фортепіано, Дмитро Медоліз флейта, Олег Мороз кларнет, Дмитро Митченко валторна, Олександр Саєнко фагот.





Виконавці: Олег Мороз
Концертні організації: Національна філармонія України
Джерело: Національна філармонія України

      © 2008-2024 Music-review Ukraine




File Attachment Icon
100629_02.jpg