Фестиваль музичного мистецтва "Академія": підсумки та перспективи | Music-Review Ukraine
Головна
Огляд
Фестиваль музичного мистецтва
Львівський камерний оркестр
Пилатюк Ігор Михайлович
Кияновська Любов Олександрівна
Камінський Віктор
Фестиваль музичного мистецтва "Академія": підсумки та перспективи
Впродовж 28 березня - 5 квітня у Львові відбувався Перший фестиваль музичного мистецтва "Академія", який став важливою подією в царині академічної музики в Україні.
11 квітня 2015, субота
Поширити у Facebook


Ініційований професорами та студентами Львівської національної музичної академії ім. М.В.Лисенка і усі дев'ять концертів фестивалю були виконані виключно вихованцями головного музичного навчального закладу Західної України. Така насичена концертна діяльність - чудова практика для студентів-музикантів. Ще більш приємно, що лозунг фестивалю - Молоді - молодим! - не був порожнім висловом, а став справжнім досягненням організаторів фестивалю, які потурбувалися, щоб концерти студентів академії відвідало якомога більше їх однолітків з інших вищих навчальних закладів Львова. Ділитися своїм творчим надбанням у складний час, підтримувати один одного, спілкуватися та об'єднуватися під знаменником мистецтва і краси, молодості і духовності - ця натхненна мета фестивалю виявилась неймовірно актуальною і затребуваною, як і для слухачів, так і для молодих виконавців.

Фестиваль був укладений з дев'яти концертних програм: одна їх частина представляла різні виконавські та композиторську кафедри Львівської музичної академії, відповідно відбулися окремі концерти фортепіанної, скрипкової, вокальної музики, програма з творів для духових та ударних інструментів і концерт із творів молодих композиторів-студентів академії. Інша частина концертів виявляла мистецький рівень та потенціал творчих колективів музичної академії - це концертні програми за участю Камерного оркестру "Академія", студентського симфонічного оркестру та хору, колективів кафедри народних інструментів – капели бандуристів та оркестру народних інструментів, симфонічного оркестру оперної студії.

Особливий акцент в програмі фестивалю був на звучанні, пропагуванні та популяризації музики українських композиторів минулого та сьогодення. Відтак, програма урочистого відкриття та закриття фестивалю була підпорядкована саме цій меті. На першому концерті 28 березня у виконані Камерного оркестру "Академія" прозвучали твори відомих композиторів сучасності - Мирослава Скорика та Віктора Камінського, творча діяльність яких нерозривно пов'язана з музичною академією Львова впродовж останніх десятиліть. Мирослав Скорик, який є художнім керівником оркестру "Академія", неодноразово довіряв цьому колективу прем'єри своїх творів, зокрема, "Партити" для камерного оркестру, які прозвучали на концерті. В той час, у творі "Berliner concerto grosso" Віктора Камінського солістами у супроводі камерного оркестру чудово виступили студенти Богдан Кожушко (акордеон) і Василь Пташник (саксофон). Хоча не так давно, на фестивалі "Контрасти" 2013 р. на прем'єрному виконані цього твору солювали один з провідних сучасних українських баяністів-акордеоністів Роман Юсипей і німецький саксофоніст Дітер Краус, і вони відзначали надзвичайну складність і віртуозність партій в "Berliner concerto grosso".

Лейтмотивом закриття фестивалю, який відбувся 5 квітня (для частини християнського світу - у Вербну неділю, а для іншої - на Великдень) стало виконання духовних творів композиторів православного та католицького обрядів - о. Михайла Вербицького та Франца Шуберта. Вшанування персоналії та творчості о. Михайла Вербицького було приурочене також до 200-річниці з Дня народження композитора, яку українське суспільство, на жаль, надто скромно відзначає цього року. Студентство музичної академії віддало шану авторові музики Національного гімну України виконанням частин з "Літургії" та хорів на слова українських поетів. У другому відділі концерту прозвучав твір "Stabat mater" Ф. Шуберта, у виконанні Студентського хору та симфонічного оркестру під батутою народного артиста України Івана Юзюка.

Інші програми фестивалю також рясніли творами українських композиторів для різних складів, інструментів, голосів. Тут варто відзначити абсолютний вибух, сплеск фольклорної стихії на концерті "Фольк-калейдоскоп" у виконанні капели бандуристів і оркестрами українських народних інструментів, у виконанні яких прозвучали обробки українських народних пісень і танців, композиції сучасних українських авторів (Я.Олексіва, В.Попадюка, О.Герасименко) та аранжування естрадної та джазової музики (танго А.П'яццоли та ін.). Інший концерт фестивалю, який став чи не найбільш душевним й сердечним мав назву "Невідомий Лисенко" і був укладений з рідко виконуваних камерно-вокальних творів та фортепіанних мініатюр Миколи Лисенка. Виконання творів цього українського композитора - це вшанування, обов'язок та вияв пієтету студентами академії до творчості свого патрона.

Концертні програми, які були покликані представити виконавців на певному інструменті (як наприклад, "Скрипкова феєрія" чи "Фортепіанна музика ХХ ст.") чи групі інструментів (концерт "Весела музика для духових та ударних інструментів"), часом нагадували захоплюючі віртуозні змагання серед музикантів. Справді, якщо музичний заклад рясніє лауреатами міжнародних та всеукраїнських конкурсів, чому б не представити їх талант співвітчизникам у всій красі? Тому музиканти часто обирали віртуозні та яскраві, ефектні твори. І таке виконання справді захоплювало молодих слухачів фестивалю, як поділилися з нами враженнями студенти Академії мистецтв, нашвидкуруч показуючи нам і власні художні роботи. І наостанок додали: - "Шкода, що ми не слухали такої музики раніше". Цей вислів стосувався концерту "Музичні паралелі. Фортепіанна музика ХХ ст.", де прозвучали твори написані під впливом різних мистецьких течій та напрямків представниками різних національних шкіл ХХ ст.

Одним із цікавинок будь-якого фестивалю завжди є прем'єрні виконання, і тут фестиваль "Академія" не був винятком. Студенти кафедри композиції підготували низку власних творів, які були об'єднанні одною тематикою: діалог молодих авторів з творчістю львівських додекафоністів та авангардистів Й.Коффлера, А. Нікодемовича та Р.Гаубеншток-Раматі. Тут публіка очевидно розділилася на дві частини: ті, що прийшли створити уявлення, як виглядають й звучать сучасні твори академічної музики, й ті, обізнані слузачі, які потрапили на справді раритетний концерт - виконання забутих творів львівських авторів ХХ ст.

Ще однією родзинкою фестивалю стала програма "Симфо-джаз", де у виконанні Студенського симфонічного оркестру прозвучав знаменитий твір Моріса Равеля "Болеро", а також улюблені джазові композиції Френка Сінатри і Луї Армстронга та інших "класиків" джазу у симфонічному супроводі. Звуки джазу не так давно заполонили стіни і полонили серця студентів Львівської національної музичної академії ім. М.В.Лисенка. Адже віднедавна молоді музиканти, що прагнуть розширити свій музичний світогляд та виконавську майстерність, отримали змогу відвідувати факультатив з вивчення естрадної та джазової музики. Власне результатом цього нововведення і стала програма концерту "Симфо-джаз".

По завершенні фестивалю ректор ЛНМА ім. М.В.Лисенка Ігор Пилатюк озвучив деякі плани на майбутнє. Очевидно, що ініціативність та креативність студентства ніколи не згасає, отже щорічне повторення і проведення фестивалю "Академія" - це завдання першочергове для його організаторів. Окрім того, планується з наступного року залучати студентів і провідні колективи не тільки Львівської музичної академії, а й інших навчальних закладів Львова.

Хочеться побажати організаторам та молодим виконавцям Фестивалю музичного мистецтва "Академія" творчого процвітання, приємної співпраці та натхненності і впертості у досягненні нових вершин музичної досконалості. А, можливо, на наступний рік порадувати слухачів не тільки яскравими концертами, а й оперною виставою!


Автор: Стефанія Олійник
Колективи: Львівський камерний оркестр "Академія"
Диригенти: Ігор Пилатюк
Композитори:Віктор Камінський
Музикознавці: Любов Кияновська
Концертна організація: Львівська обласна філармонія
Концертний зал: Концертний зал ім. С. Людкевича Львівської обласної філармонії
Навчальний заклад: Львівська національна музична академія ім. М. В. Лисенка


Фотоальбом:Фотоальбом

Інші:

«Спалахи пам’яті»
У Харкові знову виступив прекрасний лебідь в оточенні кращих голосів міста
Вишиванки на сцені і в залі: ансамбль "Запорожці" запросив шанувальників на "Зоряні зустрічі"
Артисти симфонічного оркестру виступили для бійців ЗСУ
На концерті пам'яті Михайла Чембержі "Там, де музика звучить!"
Враження від 21-ших "Акордів Хортиці"
Галас навколо GAIA. В Києві відбулась прем'єра авангардної опери від Opera aperta
Ансамбль солістів "Київська камерата" виступив у Carnegie Hall
“Отелло” - магічна подорож, або Без стереотипів на класику
У Стокгольмі відкрився другий "Європейський фестиваль: Українська весна"
У Кропивницькому відбудеться свято хорової музики "Молитва вустами дітей"
У Лондоні вперше пролунали твори львівських композиторів
Про владу, кохання та підступність
Вперше в Україні презентували легендарний бродвейський хіт “Чикаго”
Симфонічні твори Станіслава Людкевича
Прем'єра симфонії - сорок років згодом
У Таллінні відбувся благодійний концерт класичної музики "Перетин культур"
В філармонії Одеси відбудеться концерт кларнетиста Ксіди та оркестру під керівництвом Шаврука
Французький органіст Жан Марі Леруа виступив на ІV фестивалі органної та камерної музики "Sounds of BACH" у Чернівцях
У Дніпрі завершився Міжнародний музичний конкурс
До Тернопільської філармонії завітав Шуберт зі своєю "Шубертіадою"
Сценографічна спадщина Євгена Лисика
У Страсбурзі відбувся концерт за участі українського оркестру та дитячих хорів
«Від бароко до класицизму»: музиканти оркестру «Ars – Nova» порадували миколаївців гарною музикою
У Ніжинській музичній школі на благодійному концерті зібрали 10 тисяч на тепловізор
Фотомиті "Київської пекторалі". Подія, яка вже стала історією
"Вечір української музики" у Кропивницькому
Маріупольський оркестр «Ренесанс» взяв участь у великому концерті в Італії
Музичний символ солідарності: на другу річницю великої війни оркестр Львівської філармонії виступив у Варшаві
"Музика без меж": у Дніпровській академії музики провели Міжнародний фестиваль академічного музичного мистецтва
Сучасна академічна музика та саунд-перформанси в іменах — 11 українських композиторів, чиї концерти не варто пропускати
Від Бетховена до Скорика: пам’ять Небесної сотні в Харкові вшанували музикою
“Музичні мости”
Полтавська обласна філармонія презентувала програму «Присвята Астору П’яццолі».
Абстракція в дикому вигляді: The New York Times про українську оперу Chornobyldorf
У Києві показали сучасний балет «Д.І.М.» про вимушену міграцію
У Львові під час концерту колядок і щедрівок хор "Дударик" зібрав понад 80 тисяч для військових
У "Карнегі-хол" у Нью-Йорку прозвучали твори відомих українських композиторів
Прем’єри та присвяти на концерті «Тиха молитва» у Львівській філармонії
З 3 по 8 січня у філармонії пройшов перший цьогорічний фестиваль органної та камерної музики «Bach Contemporary». Цьогоріч фестиваль представив публіці 8 різноманітних концертів обʼєднаних генієм Баха
      © 2008-2024 Music-review UkraineFile Attachment Icon
1.jpg