Стаття |
|
|
|
|
Як говорити/писати про війну у драматургічних текстах
у Києві працює ІІ Резиденція IV Лабораторії драматургії
25 вересня 2023, понеділок
Поширити у Facebook
Цей творчий проєкт проводить Національна спілка театральних діячів України за підтримки Українського культурного фонду.
Тема цьогорічної Лабораторії драматургії «Як говорити/писати про війну у драматургічних текстах», завдання – створення актуальних якісних п’єс, налагодження співпраці між режисерами і драматургами, збільшення присутності сучасної української драматургії в театрах України та за кордоном.
Організаторами було відібрано 13 учасників: 7 драматургів (Оксана Гриценко, Ганна Захожа, Лєна Кудаєва, Ольга Мацюпа, Олег Михайлов, Анастасія Пугач, Катерина Пенькова) та 6 режисерів (Іван Данілін, Дмитро Леончик, Дмитро Некрасов, Катерина Парфир’єва, Аліна Рашко, Олена Ткачук).
На І Резиденції, яка проходила у липні в Івано-Франківську, учасники слухали лекції драматургині Ірини Гарець та психологині Оксани Татарин, мали воркшопи з кураторами-драматургами Лєною Лягушонковою і Павлом Ар’є.
На зустрічах було розглянуто безліч питань, які на сьогодні є «гарячими» і злободенними: які теми варто / не варто порушувати і коли саме, як фіксувати реальні історії та спілкуватися зі свідками, що в тексті та постановці може ретравматизувати, як говорити про війну в Україні і за кордоном, на великих і камерних сценах тощо.
У ПРОГРАМІ ІІ РЕЗИДЕНЦІЇ:
• Воркшопи та майстерні від драматургів Павла Ар’є та Лєни Лягушонкової;
• Лекції з психологинею Оксаною Татарин та театрознавицями Іриною Чужиновою та Ганною Веселовською;
• Спільні дискусії та обговорення;
• Розбір І драфту п’єс учасників;
• Відвідування перформативного читання у Театрі «Золоті ворота».
ІІ резиденція IV Лабораторії драматургії проходить у Мистецько-концертному центрі ім. І. Козловського і триватиме 5 днів. Драматурги мають можливість попрацювати зі своїми текстами з кураторами, зробити остаточні правки, щоб в кінці проєкту представити готові закінчені п’єси. Заключний етап – перформативні читання створених п’єс.
ДОВІДКА Music-Review Ukraine
Засновником та організатором «Лабораторії драматургії НСТДУ» є Національна спілка театральних діячів України (Голова Богдан Струтинський). Проєкт покликаний створювати нові круті та сучасні, а головне професійні п’єси та сприяти їх сценічному втіленню.
Перша Лабораторія НСТДУ відбулася у 2019 році і була присвячена п’єсам для дітей.
Учасники прослухали курс лекцій від 7 тренерів з України та Польщі, створили 11 драматургічних текстів для дитячої аудиторії.
На Другій Лабораторії НСТДУ, яка проходила у 2020 році, драматурги писали п’єси для різних вікових категорій і видів театру. В результаті було створено 10 п’єс, які були прочитані на фінальному етапі Лабораторії – Фестивалі сучасної драми.
На Третій Лабораторії НСТДУ учасники вчилися писати інсценівки, адаптації, трансформації чужих літературних творів і створили 11 текстів.
З моменту заснування Лабораторії написано більше тридцяти п’єс і багато з них вже отримали своє сценічне втілення на театральних сценах України! А також створено Бібліотеку української драматургії (на сьогодні у базі 88 авторів та 458 п’єси), яка постійно поповнюється іменами нових драматургів та новими текстами.
У вересні на фестивалі Kyivbookfest відбулася презентація книги «ПокИдьки та інші п’єси».
Це збірник з 12-ти п’єс (написаних під час Лабораторій драматургії) від 9-ти українських драматургів та драматургинь, який був надрукований у Видавництві Фоліо.
Фото надані організторами
|