У Львові розпочався третій сезон #LvivMozArtу | Music-Review Ukraine
Головна
Огляд
У Львові розпочався третій сезон #LvivMozArtу
У Львові розпочався третій сезон #LvivMozArtу
5 серпня 2019, понеділок
Поширити у Facebook

Фестиваль, незмінним патроном якого є молодший син Вольфганга Амадея - Франц Ксавер Моцарт, що жив та творив у Львові протягом 30-ти років, - триватиме до 11 серпня під темою «Музика і література».



Тож, з боку літератури центральною постаттю фестивалю став німецькомовний публіцист та письменник Йозеф Рот, який народився в містечку Броди біля Львова. Марлен Дітріх вважала його улюбленим письменником, а його «Йова» - улюбленою книгою. Вони зустрілися у Берліні 1930-го: Дітріх стала іконою кіномистецтва, Рот - світовим письменником, який спився до смерті… Хоча його останню новелу «Легенда про святого пияка» було втілено в однойменному фільмі із Рутгером Хауером у головній ролі, який отримав безліч престижних кінопризів, зокрема «Золотого лева» Венеціанського кінофесту.



Цього року відзначають його подвійний ювілей - 125 років від народження та 80 років по смерті - справді унікальною подією: вперше в історії України та Австрії, цими вихідними біля руїни Бродівської синагоги - одного із найбільших єврейських храмів Східної Європи, що під час бомбардувань Другої світової війни був наполовину зруйнований, - відбувся грандіозний концерт: із сучасною постановкою, відео-інсталяціями та символічною програмою, в якій було задіяно більше 200 митців та зіркових солістів з усього світу.

Для створення цього проекту - концерту пам'яті Йозефа Рота - LvivMozArt залучив відомих світових виконавців та розробив макет сцени, яка б найкраще підходила для Синагоги та не шкодила саму будівлю. Як живий свідок трагічних подій, синагога у Бродах постала правдивою кулісою мистецького дійства: у супроводі оркестру INSO-Lviv та Львівської хорової капели «Дударик» виступили південно-африканська оперна співачка Пумеза Мацікіза, американський митець Абраам Броди, кіноакторката і режисер Сунні Меллез зі Швейцарії, диригувала Оксана Линів, яка, до речі, теж є уродженкою Бродів.



Мета цього масштабного заходу - в заклику до реконструкцій та вбереження архітектурної спадщини України. Привертаючи світову увагу, увагу преси та державних діячів України, європейських дипломатів до відсутності ініціативи щодо реставрування Синагоги, команда фестивалю не тільки провокує інформаційний привід, а й запускає дискусію та низку заходів щодо вирішення нагальних дій до збереження та підтримки культурної спадщини. «Замки, храми, житлові будівлі історичного значення - як багато руїн навколо. Як багато байдужості та зневіри. Цей концерт - не про прибуток і не про комерцію. Адже навіть виручені кошти за квитки – покривають лише логістичну складову проекту. Цей концерт - наша місія і наша біль до українських пам’яток, які зруйновані та залишені напризволяще. Якими не опікуються роками, століттями» - маніфестують організатори події під орудою арт-директорки фестивалю LvivMozArt Оксани Линів.



Йозеф Рот - один з відомих німецькомовних авторів ХХ сторіччя, чия драматична доля поєднала українську, австрійську та єврейську історії.. Отже, письменник та журналіст народився у Бродах, коли вони були найсхідіншим форпостом Габсбурґів, коли вони були найсхідіншим форпостом Габсбурґів, містом-прикордонням у всіх буквальних і образних розуміннях – від перемитництва до міжкультурних взаємовпливів - в єврейській сім’ї і сповна відчув мінливість та гіркоту життя євреїв у Європі того часу. Помер у Парижі, ще не завойованому Гітлером… Після поїздки у СРСР, був розчарований і виклав антикомуністичні статті, в яких заявляв - комуністи є безбожниками та власноруч проклали шлях до влади нацистам. Після приходу нацистів до влади у Німеччині у 1933-му твори Рота опинились під забороною, а сам він потерпав від гонінь. Проте, вважається, що Рот є культовим письменником галицької інтелігенції.



Квитки на цей унікальний в усіх розуміннях концерт коштували 5000 грн., але у глядачів також була можливість споглядати цю історичну подію на екрані біля Синагоги та в он-лайн трансляції на YouTube каналі.



У програмі концерту прозвучали твір сучасної української композиторки Богдани Фроляк Kyrie eleison та відбулася прем’єра досить незвичного на перший погляд за своєю звуковою та інструментальною палітрою, але вражаючого твору Абраама Броди (скрипка-перформанс, США), створеного спеціально на замовлення фестивалю.



Кульмінація - масштабна Третя симфонія Kaddish Леонарда Бернстайна, сина єврейських емігрантів, які походили з-під українського міста Рівне. Ця симфонія написана з використанням канонічних текстів стародавніх єврейських молитов і була реакцією Бернстайна на події Голокосту та присвячена пам’яті Джона Кеннеді, який трагічно загинув за декілька тижнів до прем’єри цього твору. Надзвичайно потужний твір, який вперше прозвучав в Україні, перекинувши місток між минулорічними «Шляхами дружби» Ріккардо Муті, коли так само потужно прозвучала на Софійській площі симфонічна поема «Портрет Лінкольна» Аарона Копленда, де вразив своїм блискучим виконанням ролі читця-декламатора Джон Малкович. Назва симфонії - «Каддіш» відсилає до єврейської молитви, яка читається на поминальній службі в синагозі, але в якій жодного разу не згадується слово «смерть». Це складний і величний твір на межі геніальності і прозвучав він у Бродах на межі геніальності усіх його виконавців: від оркестру INSO-Lviv під орудую Линів до сопрано Пумези Мацікізи. Але Сунні Меллез - жіночий варіант читця-декламатора піднялася до якихось захмарних висот емоційного акторського виконання і задалася просякнутою сакральністю цього місця і його духу.



До речі, LvivMozArt буквально за 2 тижні до початку отримав листа від сім’ї Леонарда Бернстайна, адже цей видатний диригент і композитор геніальної «Кадіш симфонії» - є сином єврейських емігрантів із Рівного. В цьому місті, що знаходиться в 110-ти км від Бродів до початку Першої світової війни жила сім’я Бернстайнів.

«Шановна Маестра Линів,

Від імені всієї моєї родини я вітаю вас із цим особливим виконанням Каддіш симфонії мого батька. Безумовно, він був би дуже зворушений, почувши її у місті Львові, так близько до місця, де народився його батько. Вітаю вас і всіх музикантів, які вшановують життя і творчість Йозефа Рота біля руїн його рідної синагоги. Нехай краса музики хоч трохи заспокоїть болючі спогади історії та буде запобігати подальшим актам жорстокості.

Щиро Ваша, Ніна Бернштейн Сіммонс».

Цього ж дня у містечку урочисто відкрили пам’ятник Йозефу Роту при вході до Бродівської гімназії ім. Івана Труша, де саме навчався Йозеф Рот у рамках реалізації проекту «Буковинсько-Галицький літературний маршрут». Автор проекту - молодий львівський скульптор Володимир Цісарик.



Те, що ім’я Рота тепер буде пов’язане завдяки фестивалю LvivMozArt із Моцартом крізь часи – теж не випадково. У 1939 році про нього писалося: «Він уміє працювати 10 годин денно. Раз написаних повістей уже не перечитує ніколи. Воліє слухати музики, головно Моцарта…»





Автор: Ольга Стельмашевська



Інші:

Браво, музикантам Національного заслуженого академічного симфонічного оркестру України!
Одна з найінтимніших і найсокровенніших програм Органного залу
«Весілля Фігаро»
Житомирська обласна філармонія ім. С. Ріхтера завершила 87-й концертний сезон
У Національній опері відбувся спеціальний концерт "Музи Пуччіні"
Концерт просто неба влаштували хмельничанам артисти обласної філармонії
"Театр — найбезпечніший простір поговорити із травмами". Як пластична вистава Occupation осмислює досвід окупації
Музична ода незламності: у Києві відбувся великий симфонічний концерт під орудою Кері-Лінн Вілсон
Пітер Ґелб, генеральний менеджер Метрополітен-опери в Нью-Йорку
«ШЕДЕВРИ СВІТОВОЇ КЛАСИКИ»
Як "Соляріс" Станіслава Лема перетворився на балет про позаземне кохання у Львівській опері
Велика музика Великого міста
Коли балет усміхається: у Києві відбулися прем'єрні покази вистави "Норовлива донька"
Ужгород почув "Відлуння часу": в обласній філармонії виступила "Київська камерата" під керівництвом Кері-Лінн Вілсон
На сцені Харків Опери знову ожила чарівна містерія — балет-притча «Драконячі пісні»
«Музика при свічках»
Одна з найяскравіших зірок фортепіано світу на сцені чернігівської філармонії з новою концертною програмою
У театрі імені Марії Заньковецької відбулась прем’єра мюзиклу «Кулі над Бродвеєм»
«Кантата часів війни» – браво!
«Від Вівальді до П’яццолли»
Балет «Норовлива донька» - новинка в афіші Національної опери України
Одеса приймала міжнародний конкурс що об'єднав учасників з 6 країн
Гала-концерт до ювілею «Схід Опера»
«Вогні Бродвею»
"Музика душі" - відбувся творчий вечір миколаївської композиторки Еліни Образцової
ВЕЧІР, який ТОРКНУВСЯ ДУШІ…
Закриття фестивалю "Віртуози" присвячене людині-герою
Новий голос Чернівців: перший органний академічний концерт молодих музикантів
Хор ім. Бортнянського: "VoxPopuliMei"
Французький шарм "Київських солістів"
Сміливе сценічне переосмислення “Золотого обруча” Б. Лятошинського
«Кармен» у «Схід Опера»
Зразок експериментального барокового мистецтва
Важлива віха
Тарас Шевченко – суперстар! Як прем’єра опери-кабаре "ТГШ. Подорож у часі" Харківської опери змінює уявлення  про поета
У Калуші відбудеться благодійний концерт камерного оркестру "Cantabile", де збиратимуть кошти на ЗСУ
У Полтавській філармонії відбувся концерт "Полтава збирає друзів" за участі військових музикантів
Сучасне українське балетне мистецтво захоплює!
«Від класики до модерну»
У Loft Stage «Схід Опера» відбувся «Гала Балет»
      © 2008-2025 Music-review Ukraine



File Attachment Icon
бронзове погруддя Рота у Бродах.jpg