Презентація документальної експозиції "Стефан Вільконський. Микола Шраг" | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
Презентація документальної експозиції
Алмаші Золтан Гаврилович
Шмурак Олексій
Алмаші Золтан Гаврилович
Презентація документальної експозиції "Стефан Вільконський. Микола Шраг"
Про історію українського віолончельного виконавства
18 квітня 2015, субота
Поширити у Facebook

У середу 22 квітня 2015 року о 17.00 у конференц-залі Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України в рамках літературно-музичного проекту «Мистецькі зустрічі в архіві-музеї» відбудеться презентація документальної експозиції «Стефан Вільконський. Микола Шраг.

З особових фондів ЦДАМЛМ України» та авторський концерт «Вибрики ноосфери» відомого українського композитора, віолончеліста Золтана АЛМАШІ, за участю лауреатів міжнародних конкурсів Маріани СКРИПИ (скрипка) та Олексія ШМУРАКА (фортепіано).

Цього року виповнюється 145 років від дня народження заслуженого артиста УРСР, професора Київської консерваторії, віолончеліста Стефана Вільконського (1870–1963) та 45 років по смерті доктора економічних наук, віолончеліста-аматора Миколи Шрага (1894–1970). Їх особові фонди зберігаються у ЦДАМЛМ України. З оригіналами документів, які презентують маловідомі сторінки віолончельного виконавства ХХ століття, можна буде ознайомитися під час заходу.

Концерт в Архіві-музеї відкриє міжнародний фестиваль сучасної і класичної музики «Гольфстрім ІХ». У програмі – твори Золтана Алмаші, написані композитором у 1996–2015 роках, та твори анонімних авторів у його інструментальних версіях.

Вхід вільний.

Презентація документальної експозиції "Стефан Вільконський. Микола Шраг"


Олена ЧИЖОВА, директор ЦДАМЛМ України: «У ці дні виповнюється три роки літературно-музичному проекту «Мистецькі зустрічі в архіві-музеї». Його мета – популяризація та поповнення фондів ЦДАМЛМ України, що дозволяє тримати постійний зв’язок з минулим та сучасністю. На виставці, зокрема, буде експоновано світлини та «педагогічний щоденник» професора Стефана Вільконського, афіші концертів 1912 року й інші документи віолончеліста-аматора Миколи Шрага, що відкривають маловідомі сторінки життя обох митців. Деякі документи з особового фонду Миколи Шрага 26 грудня 1974 року були засекречені. Наприклад, некролог Сергія Єфремова на смерть батька Миколи – Іллі Людвиговича Шрага (1847-1919), знаного українського політичного і громадського діяча, члена чернігівської «Просвіти». Від 1990 року усі ці документи відкриті для дослідників».

Золтан АЛМАШІ, композитор, віолончеліст: «Впевнений, що кожна думка не зникає безслідно. Вона є частинкою єдиного невидимого інформаційного простору – «ноосфери». Важливим є і процес, і результат творчої діяльності. Символічно, що концерт відбудеться в Архіві-музеї – місці, що зберігає пам'ять про видатних митців. Забуття – страшна річ для кожного... Концерт – філософський роздум на цю тему. Тому звучатимуть також і твори анонімних авторів. Цікавим є й те, що відкриють програму концерту мої перші фортепіанні прелюдії, створені у 1996 році, а завершить – українська прем’єра «19 благородно-сентиментальних фрагментів» для фортепіано, які з’явилися на папері у середині березня 2015 року».

Адреса ЦДАМЛМ України:
вул. Володимирська, 22-А, територія Національного заповідника «Софія Київська» (центральний вхід).
Для отримання детальнішої інформації, будь ласка, звертайтеся за тел.:
+380 44 2784481; +380 97 2329784.
e-mail: cdamlm@bigmir.net


ПРОГРАМА КОНЦЕРТУ

1. ЗОЛТАН АЛМАШІ
Дві прелюдії для фортепіано (1996)

2. НЕВІДОМИЙ АВТОР
Канцона
(версія для скрипки і віолончелі Золтана Алмаші)

3. ЗОЛТАН АЛМАШІ
«Недоспівана пісня барда»
для фортепіано (2010)

4. НЕВІДОМИЙ АВТОР
Інвенція
(версія для скрипки і віолончелі Золтана Алмаші)

5. ЗОЛТАН АЛМАШІ
«Ностальгія»
для віолончелі соло (2008)

6. НЕВІДОМИЙ АВТОР
Інвенція № 2
(версія для скрипки і віолончелі Золтана Алмаші)

7. ЗОЛТАН АЛМАШІ
Рондо-токката для фортепіано
(2000, світова прем'єра)

8. НЕВІДОМИЙ АВТОР (XX ст.)
Дует для скрипки і віолончелі

9. ЗОЛТАН АЛМАШІ
19 благородно-сентиментальних фрагментів
для фортепіано
(2015, українська прем'єра)


Літературно-музичний проект «Мистецькі зустрічі в архіві-музеї» було започатковано у квітні 2012 р. Автор ідеї та керівник проекту – директор ЦДАМЛМ України Олена Чижова. Координатор програм – головний науковий співробітник відділу формування НАФ та діловодства Ілона Таміліна. Проект відбувається за підтримки Державної архівної служби України.

Мистецькі зустрічі супроводжувалися виставками унікальних архівних документів, раритетних видань та музейних предметів ЦДАМЛМ України («Баян в українській музиці», «Неофіційні обличчя класиків: шаржі та карикатури з фондів ЦДАМЛМ України»), тематичними оглядами («Особові фонди фольклористів у ЦДАМЛМ України», «Україна-Франція», «Україна-Австрія», «Лятошинський», «Рахліни», «До історії балетного мистецтва в Україні») та ін.

Cеред учасників проекту: майстер художнього слова Анатолій Паламаренко; композитори Леонід Грабовський, Олександр Щетинський, диригенти Роман Ревакович, Вікторія Жадько, баяніст Роман Юсипей, піаністи Олег Безбородько, Євген Громов, Євген Геплюк, Вікторія Ільченко, Олександр Москалець, Єлизавета Плужко, Ігор Савчук, дует Олександра Зайцева-Дмитро Таванець, скрипалька Катерина Суглобіна, музикознавець Ірина Тукова, етномузиколог Наталія Сербіна, співаки Роман Божко, Вікторія Заболоцька, Інна Галатенко, Оксана Казанцева-Кабка, Тамара Ходакова, Любов Хахаліна, Олена Шиналь, бард Олеся Найдюк, драматург Тетяна Киценко, скульптор Ігор Лисенко, Національний ансамбль солістів «Київська камерата» (художній керівник і диригент – Валерій Матюхін), «Luna Ensemble» (художній керівник – Максим Коломієць).

Міжнародний фестиваль сучасної і класичної музики «Гольфстрім» створено у 2012 р. композитором і віолончелістом Золтаном Алмаші (автор ідеї фестивалю) та композитором і піаністом Олексієм Шмураком. Цей фестивальний рух – відкритий простір для музикування у Києві. Від червня 2012 р. до квітня 2015 р. організаторами здійснено вісім «течій», тричі на рік (2013 та 2014).

Основним місцем проведення «Гольфстрім» є концертна зала Національної спілки композиторів України. Постійний партнер фестивалю – Будинок освіти та культури «Майстер Клас», де концерти відбуваються в рамках проекту «Класика по п'ятницях» (автор проекту – Тетяна Калініченко).

Серед учасників фестивалю: сопрано Тамара Ходакова, флейтисти Марія Кіях та Ігор Єрмак, гобоїст Максим Коломієць, кларнетист Олексій Бойко, скрипалі Маріана Скрипа, Ольга Аколішнова і Андрій Павлов, альтист Пол Беккет (Британія, гість фестивалю), контрабасист Назар Стець, піаніст Віталій Кияниця, а також колективи: НАС «Київська Камерата» (диригент та художній керівник – Валерій Матюхін), ансамблі нової музики «Рикошет» (художній керівник – Сергій Пілютіков), Ensemble Nostri Temporis (художній керівник – Богдан Сегін), ансамбль Sed Contra (художній керівник – Андрій Мерхель), Luna Еnsemble (художній керівник – Максим Коломієць), ансамбль «Гольфстрім» та однойменний струнний квартет (художній керівник – Золтан Алмаші).

Цього разу діапазон фестивалю – від музики епохи бароко до музики класиків сьогодення українських та зарубіжних авторів, а також твори молодих композиторів. «Гольфстрім ІХ» матиме вісім «хвиль»:
• авторські проекти Золтана Алмаші («Вибрики ноосфери», 22 квітня), Олексія Шмурака («Ноктюрни», 7 травня);
• сольний проект Любові Титаренко («Клавесин», 11 травня);
• «дуель-дуети» (24 квітня – «Прощання з сонатами» від Золтана Алмаші-Діни Писаренко; 5 травня – «Контури» від Ореста Смовжа-Назарія Стеця);
• проект «Чехія» (8 травня);
• концерти-присвяти Борису Лятошинському (28 квітня – «Борис Лятошинський, його сучасники та послідовники», 12 травня – «Український квінтет»).


Виконавці: Золтан Алмаші, Олексій Шмурак
Композитори:Золтан Алмаші
Концертний зал: Конференц-зал Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України
Конкурс (фестиваль): Фестиваль сучасної музики "Гольфстрім"



Інші:

Прем’єра в Україні: «Листи до друзів» Гії Канчелі
5-7 травня в Національній музичній академії України імені П. І. Чайковського відбудеться третій Skoryk FEST
У Київській опері покажуть унікальний балет, де танець створює музику
Оголошено імена переможців конкурсу “Стежками Каменяра”
Львівська національна опера презентує нову виставу-трейлер для сімейного перегляду — «Гра в оперу»
Травень емоцій у Львівському органному залі
Травнева афіша Національної опери України
Травень у Національній філармонії
29 квітня у світі відзначається Міжнародний день танцю
Музика, яка надихає. Звук, що дихає життям
44-й фестиваль "Віртуози": класика, прем’єри та магія живого виконання
Вокальний травень у Львівському органному залі та Музею Соломії Крушельницької
Зіркові прем'єри та зіркові колаборації «Київської камерати» у травні
План-календар фестивалю "Київські музичні прем’єри-2025"
На 5 Фестивалі сучасної драми представлять 9 нових п’єс
Фестивалю «Київські музичні прем’єри-2025» - бути!
Маестро Хобарт Ерл запрошує на перший весняний концерт
Композитор Олександр Родін відкриє виставку своїх картин в Оперному театрі
KharkivMusicFest-2025 відкривається концертами надії: "Коди відродження" звучатимуть у Харкові
Молоді піаністи з усієї України змагалися у Львові за звання кращих
Запрошуємо провести останні вихідні квітня разом із Національною філармонією України!
«ТГШ. Подорожу часі». Світова прем’єра опери-кабаре
Мистецтво гри з оркестром
У Львові відбудеться найбільша джазова подія весни — фестиваль джазу Lviv Jazz Days 2025
21 квітня день пам'яті Зої Гайдай (1902-1965 рр.)
Великдень у Львівському органному залі — музика світла, затишку й віри в найкраще
Музика Великодня лунатиме в Одеській опері
20 квітня у Національній опері виступить знаменитий баритон Віталій Білий
75 років потому: Світова прем'єра Фортепіанного концерту Вериківського відбудеться в Органному залі
VIVA, PUCCINI! BRAVO, PUCCINI!
Внаслідок ракетного удару Росії по Сумах загинула артистка оркестру театру ім. М. Щепкіна і викладачка Олена Когут
Вечір балетів від митців «Київ Модерн-балету»
У Львівському органному залі відбудеться вечір литовської музики 11 квітня виступить Камерний оркестр Святого Христофора з Литви
Львівська національна опера представить премʼєру балету "Соляріс" Олександра Родіна за відомим романом Станіслава Лема
Закарпатська обласна філармонія запрошує на вечір музики видатного чеського композитора епохи романтизму Антоніна Дворжака
Тиждень музичної терапії у Львівському органному залі
Ростислав Карандєєв став новим керманичем «Дніпро Опера»
Благодійний концерт «НАДІЯ МИРУ»
Згадаємо Ярослава Верховинця
«Кращі мюзикли»
      © 2008-2025 Music-review Ukraine




File Attachment Icon
405.jpg