“Ігри розуму” Едварда Елгара та Джеймса Барнса | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
“Ігри розуму” Едварда Елгара та Джеймса Барнса
Національний академічний духовий оркестр України
Стецький Іван
“Ігри розуму” Едварда Елгара та Джеймса Барнса
Вперше в Україні  будуть представлені твори легендариних композиторів у перекладенні для духового оркестру
6 жовтня 2023, п'ятниця
Поширити у Facebook

14 жовтня у Колонному залі імені М. Лисенка Національний духовий оркестр України дасть концерт разом із молодим талановитим диригентом Іваном Стецьким (він є диригентом Київської опери на Подолі).

Музиканти презентують дві українські прем’єри: «Енігма-варіацій» англійського композитора межі ХІХ-ХХ століття Едварда Елгара і Третьої («Трагічної») симфонії сучасного американського композитора Джеймса Барнса.
 
Едварда Елгара музикознавці називають «англійським Бетховеном». В Англії він шанується як національний герой поряд з Генрі Перселлом, Вільямом Шекспіром, Чарльзом Діккенсом і Бернардом Шоу.

 ’«Енігма-варіації» Елгара – твір, створений між жовтнем 1898 і лютим 1899 року й присвячений друзям композитора. Кожна з 14-ти варіацій – на одну мелодію, кожна з яких представляє іншого його друга: від дружини композитора до його музичного видавця. Цей твір ніколи не втрачав популярності, особливо завдяки рухливій і потужній варіації «Nimrod».

  Сам автор у програмних записках до виконання писав:«У цьому творі, що починається з гумором, а продовжується глибоко серйозно, є ескізи моїх друзів. Ці персонажі відгукуються на оригінальну тему і кожен намагається розгадати Загадку, власне, тему. Ескізи не є «портретами», але кожна варіація містить певну ідею, засновану на тій чи іншій особистості, або якомусь характерному випадку, відомому лише двом людям. Це основа твору. Втім, його можна слухати просто як «музичний твір», не зважаючи на сторонні міркування».
 
Після прем'єри “Варіацій” у Лондоні 1899 року, якою диригував Ганс Ріхтер, – твір відразу зробився популярним, а його автор зажив міжнародної слави. У різні часи «Енігма-варіації» виконували знамениті оркестри і диригенти.

У концерті в Національній філармонії «Енігма-варіації» вперше в Україні прозвучать у перекладенні для духового оркестру.
 
Другий твір програми – Третя симфонія для духового оркестру Джеймса Барнса, відома також під назвою «Трагічна».
Американський композитор, диригент і тубіст Джеймс Чарльз Барнс (народився 9 вересня 1949 р. в Хобарті, Оклахома, США) вивчав композицію та теорію музики у Канзаському університеті, отримавши ступінь Бакалавра та Магістра музики. Диригуванню навчався приватно. З 1977-го  професор теорії та композиції у Канзаському університеті. 

Барнс двічі отримував престижну премію Американської асоціації капельмейстерів Ostwald за видатну сучасну музику для духових оркестрів. Лауреат численних нагород ASCAP, нагороджений медаллю Kappa Kappa Psi за видатні заслуги перед музикою та премією Богуміла Маковського. Барнс багато подорожує як запрошений композитор, диригент та лектор – США, Європою, Австралією, Японією, Тайванем. Його численні твори для духового оркестру широко виконуються у США, Європі та Тихоокеанському басейні. Вони звучали у Танглвуді, Бостонському симфонічному залі, Лінкольн-центрі, Карнегі-холі та Кеннеді-центрі у Вашингтоні.
 
Всесвітньо відомий токійський духовий оркестр Kosei записав три компакт-диски його музики. Нещодавно композитор завершив новий компакт-диск зі своїми роботами з Koninklijke Militaire Kapel (Королівський військовий оркестр королеви) у Голландії. Йому було доручено писати твори для усіх п'яти великих військових оркестрів у Вашингтоні. Компакт-диск оркестру ВПС США містить його Третю симфонію, яка прозвучить у програмі «Ігри розуму» 14 жовтня.
 
Ця симфонія присвячена трагічно загиблій доньці автора. «Це твір великого розчарування, гіркоти, відчаю та зневіри – усіх моїх особистих почуттів після втрати доньки, – писав Барнс. – У скерцо (друга частина) є сарказм і гірка солодкість, тому що це пов’язане з помпезністю та зарозумілістю деяких людей. Третя частина – фантазія про те, яким був би мій світ, якби Наталі вижила; це прощання із нею. Фінал (четверта частина) являє собою відродження духу, примирення для всіх нас. Друга тема останньої частини заснована на старому лютеранському дитячому гімні під назвою «Я – ягнятко Ісуса». Цей гімн співали на похоронах Наталі.

Через три дні після того, як я закінчив цю симфонію, 25 червня 1994 року, народився наш син Біллі Барнс. Якщо третя частина для Наталі, то фінал – для Біллі, тут втілено нашу радість бути благословенними разом із ним після трагічної смерті його сестри».
 
За диригентським пультом проєкту «Ігор розуму» –-виступить  «інтелектуальний диригент» Іван Стецький. Він дебютував в театрі у виставі-мюзиклі «Як козаки змія приборкували» Ігоря Поклада. Був диригентом у Kyiv Symphony Orchestra. Маестро працює над популяризацією маловідомої української музики. У співпраці з незалежною мистецькою формацією «Art.Razom» здійснив низку проєктів, серед яких постановки опери «Одержима» Мирослава Волинського (диригент; оркестр Оперної студії НМАУ) та оперної трилогії «KAVKA» Вікторії Шинкаренко (диригент-постановник; Національний камерний ансамбль «Київські солісти»).

Іван Стецький також здійснив постановку опери «Ноктюрн» Миколи Лисенка в Оперній студії Національної музичної академії України.Як запрошений диригент працював над заключним концертом «Gala Classic» KharkivMusicFest 2023 (солісти Тамара Калінкіна, Віталій Білий, Оркестр Схід Опера та музиканти ансамблю KharkivMusicFest, головний диригент Віталій Алексейонок). Стилю молодого амбітного диригента притаманні чіткість, але разом із тим свобода та емоційність.
 Колективи: Національний академічний духовий оркестр України
Диригенти: Іван Стецький
Концертний зал: Колонний зал ім. М.В. Лисенка Національної філармонії УкраїниІнші:

Міжнародні композиторські майстеркласи нової музики COURSE
Серпень в Львівському Органному залі: камерність і масштаб
російська ракета вбила в Миколаєві завідувачку трупи українського театру драми та музичної комедії Ірину Пономаренко і її сина
На фронті загинув український співак Ігор Воронка
Українська пісня/Ukrainian Song Project-2024 у Львові: 13 зіркових артистів виконають свої хіти у супроводі симфонічного оркестру
Оновлений сімейний концерт у Львівському органному залі
На фронті загинув артист Чернігівської філармонії Володимир Опанасенко
Шортліст Фестивалю-Премії «ГРА» - 2024: хто у фіналі?!
Заходи з ушанування пам’яті Мирослава Скорика у Львівській філармонії
Українська піаністка отримала золоту медаль Global Music Awards
«Танець у зоні війни?» - мультимедійний проєкт
Колективи Черкаської філармонії на благодійних концертах у Польщі збирають кошти для ЗСУ
Триб’ют Мирославу Скорику на завершення філармонійного сезону
Камерне міжсезоння у Національній філармонії
Голландія-Україна: концерт-діалог у музеї
ВІТАЛІЙ СКАКУН ЙДЕ З ПОСАДИ ПІСЛЯ 24 РОКІВ НА ЧОЛІ ПОЛТАВСЬКОГО СИМФОНІЧНОГО ОРКЕСТРУ
Сорок три миттєвості липня в Органному залі Львова
ЧеФест у Франківську відкрили композицією пам'яті полеглих воїнів на саксофоні Андрія Чепіля
Національна опера України завершує 156 сезон: що подивитися
"Мистецька ФОРТЕЦЯ": у Харкові відбувся концерт для жителів області, які покинули свої домівки через російську агресію
Митці з Полтавщини взяли участь у Мандрівному фестивалі української культури в Польщі
Аншлаги Академічного оркестру Львівської філармонії в Щецині та Катовіце
Ukrainian Freedom Orchestra у липні вирушить у третій міжнародний тур
Маестро Микола Дядюра нагороджений Орденом «Зірка Італії»
Величезні портрети українських композиторів експонують у Львівському органному залі
Відомий український режисер поставив єдину оперу Бетховена в Нідерландах
Закриття 160-го концертного сезону у Національній філармонії
“Файний Франко Ф’южн”
У Житомирській обласній філармонії відбулося закриття концертного сезону
Понад 300 мистецьких подій - таким був 85-й сезон Рівненської обласної філармонії
У Хмельницькому музичному коледжі відбувся випуск бакалаврів
«Перевізник»
МКІП не раз пропонувало київській консерваторії прибрати з назви ім’я Чайковського
У Львівській філармонії стартує Восьмий міжнародний маратон пам’яті співака й воїна Василя Сліпака
У Львові пройде Jazz Weekend за участі Ніно Катамадзе та Олексія Когана
Історія про війну без романтики та пафосу
14 червня у філармонії засяє Сузір'я Євгенії Мірошниченко
Стали відомі імена українських митців, які стажуватимуться в Метрополітен-опера
У Львові презентували перформанс "Розстріляне Відродження: голоси крізь час"
Юрій Федоряка може знову очолити обласну філармонію
      © 2008-2024 Music-review Ukraine
File Attachment Icon
1.jpg