"Щедрик" у Білому домі в Америці і... в руїнах у Шершнях. Будинок Леонтовича рятують чужі люди | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
Бондаренко Ілля
"Щедрик" у Білому домі в Америці і... в руїнах у Шершнях. Будинок Леонтовича рятують чужі люди
1 січня, середа

Поки в області спеерчаються, чи справді це будинок Леонтовича, скрипаль Ілля Бондаренко уже передав 150 тисяч гривень на його відновлення


Різдвяну колядку "Щедрик", яка у ці дні лунає по всьому світу, пропонують внести до пам'яток нематерільної спадщини ЮНЕСКО У середині грудня вона звучала у... напіврозваленому будинку у селі Шершні Тиврівського району Виконував відомий скрипаль Ілля Бондаренко Поки у Києві і в діаспорі збирають кошти на відновлення садиби, у нас сперечаються, чи справді Леонтовичі проживали у цьому будинку Хіба мало того факту, що батько композитора служив у храмі у Шершнях?Скрипаль Ілля Бондаренко один з тих, хто збирає кошти на відновлення садиби Леонтовичів. Торік він передав 150 тисяч гривень. 23 січня 2020 скрипаль виступить з благодійним концертом у Києві. Разом з ним на сцену культурного центру Fredoom Hall вийдуть відомі виконавці - Наталя Могилевська, Тоня Матвієнко, Tayanna, Девід Аксельрод, Aнна Буткевич, Jerry Heil, дитячий хор "Щедрик". На концерт запросили представників іноземних дипломатичних установ, акредитованих у Києві.

Декілька років тому Бондаренко давав концерт у Білому домі. Його запросила виступити дружина американського Президента. Ця подія зробила ім'я українського скрипаля ще більше популярним.

Як і торік, зібрані кошти на концерті 23 січня передадуть на вшанування пам'яті Леонтовчиа у Шершнях.

Втім, проблема не тільки у коштах. Складнішим є інше питання - чи той це будинок, в якому проживали Леонтовичі?

Не вірять напису на меморіальній дошці

Організатором концерту є Фонд гуманітарного розвитку України. Його керівник Наталія Заболотна (на знімку внизу друга праворуч) звернулася з відкритим листом до глави держави. Ось фрагмент з листа.

-Мелодія "Щедрика" є гімном Різдва у всьому світі, але на батьківщині автора знаменитої колядки знищують його спадщину. Прошу вжити заходів для зарахування будівлі до пам'яток культурної спадщини національного значення, а також звернутися від імені держави до ЮНЕСКО з пропозицією внести колядку "Щедрик" до переліку об'єктів нематеріальної спадщини.

Інформація про сумну долю будівлі розлетілася по світу. В Америці створено об'єднання під назвою "Відродимо садибу Леонтовича". Його очолив професор Українського університету у Вашингтоні Володимир Іваненко.

У Вінниці координатором від названого об'єднання є Вадим Вітковський (на знімку вгорі крайній справа), голова обласної письменницької організації, він був студентом Іваненка у Київському університеті імені Тараса Шевченка.

-У далекій Америці, та й не тільки там, не розуміють, як можна так безвідповідально ставитися до спадщини відомого композитора, - розповідає Вадим Вітковський. - У нас керуються інформацією про те, що, нібито, нема підтвердження факту проживання сім'ї Леонтовичів саме в цьому будинку. Така позиція влади. Поки що порятунком займаються небайдужі люди.

За словами співрозмовника, представники влади не вірять напису на меморіальній дошці. А там сказано, що в цьому будинку проживав батько Леонтовича з сім'єю. Вітковський повідомив, що домовився про зустріч з недавно призначеною керівницею обласного департаменту культури.

Сподівається, вдасться переконати у необхідності відновити історичну справедливість.


Той будинок згорів

Михайло Потупчик, завідувач сектору охорони культурної спадщини обласного управління культури, у розмові з журналістом посилався на історичні джерела.

-Коли постало питання про відновлення будинку у Шершнях, вирішили внести споруду до Державного реєстру пам'яток архітектури місцевого значення, - каже Потупчик . - Для цього потрібно мати документальне підтвердження. За дорученням голови облдержадміністрації шукали його в архівах.

Як пояснив пан Михайло, у Хмельницькому обласному архіві зберігається праця Юхима Сіцінського "Парафії та церкви Подільської єпархії", видана у 1901 році. У ній зібрано найголовніші відомості про всі поселення Подільської губернії.

-У цій книзі є запис, що будинок священика у Шершнях згорів у 1895 році, - продовжує Потупчик. - Відтоді село не мало свого батюшки. Описується, що споруда була дерев'яна на кам'яному фундаменті. Нинішня будівля з цегли. Можливо, її збудували після пожежі? Звели на фундаменті, який залишився з того часу...

Одностайності у висновках членів комісії, яка вивчала питання, не було. Так само відрізняються думки дослідників життя і творчості Леонтовича. Чи це є головним у ситуації, що склалася?

Поки нас підтримують, треба чіплятися за допомогу

Скрипаль Ілля Бондаренко приїздив у Шершні разом з Наталією Заболотною, керівником Фонду гуманітарного розвитку України. Було це 13 грудня 2019-го, у день народження Миколи Леонтовича. Майже все село зійшлося послухати музиканта.

Коли він у розваленій хаті дістав скрипку і злетіли знайомі до болю звуки "Щедрика", присутніх охопили почуття, які словами не передати. Тільки в одній з п'яти кімнат ще залишилася стеля. Саме тут зібралися місцеві, більшість людей залишалася на подвір'ї.
-Дехто з дорослих скоса подивлявся на стелю, чи, бува, не полетить щось звідти на голови, - каже Вадим Вітковський. - Дехто зупинився на порозі і далі - ні кроку. Навколо все розвалено, розкидано... І на цьому фоні плаче скрипка. Краще не згадувати.

-Старі люди в селі упевнено говорять, що у цьому будинку жили священики, - розповідає місцева активістка Валентина Чайковська. - Навіть якщо припустити, що будинок згорів, все одно маємо конкретний факт: родина Леонтовичів проживала у Шершнях. Це підтверджено документально. Хіба цього недостатньо, аби вшанувати пам'ять композитора? Адже саме батько Дмитро, який служив священиком у Шершнях, дав синові перші уроки гри на музичних інструментах - скрипці, віолончелі, гітарі. І сталося це в нашому селі.
На думку активістки, варто припинити з'ясовувати, той це будинок, чи не той, а взятися гуртом за справу вшанування пам'яті Леонтовича.

150 тисяч від скрипаля

Молодий скрипаль Ілля Бондаренко першим пожертвував 150 тисяч гривень.

-Поки нас підтримують і в Києві і в діаспорі, треба чіплятися за цю допомогу, як за рятівну соломинку, бо це ж плюс для громади, для її розвитку, - каже Валентина Чайковська.

Один із столичних художників уже виготовив макет майбутнього культурного комплексу на місці старого будинку. Роботи фінансували за кошти скрипаля. У ньому передбачено спорудження концертної зали, а також кімнат для занять музикою. На подвір'ї буде велика сцена. З'явиться можливість влаштовувати конкурси хорів.

-Композитор залишив для Шершнів золоту акцію, а нею тупо не хочуть скористатися, - каже Вадим Вітковський. - Це тільки в нас таке може бути: чужі люди дають гроші, а тут крутять носом...


Автор: СКРИПНИК Віктор
Виконавці: Ілля Бондаренко
Джерело: 20 хвилинДодати: Share on Facebook

Інші:

Віктор Мітюшкін вперше співатиме в новій версії опери "Трубадур"
Запорізька дитяча філармонія запрошує на концерт "Дивовижний Бетховен"
Реставрацію полтавської філармонії можуть завершити до кінця цього року
В центре Харькова развернется масштабное сражение
У Львові презентують світову прем'єру опери "Лис Микита"
У Київській консерваторії тенор зі світовим ім'ям Vittorio Grigolo 28 лютого дасть ексклюзивний майстер-клас
У Кропивницькому обрали кращих юних композиторів
«Найкраща збірка» Надії Шпаченко
Cімейні концерти - події для дітей у Львівській філармонії
Премьера масштабного балетного шоу пройдет в Украине
Українську піаністку номіновано на дві нагороди «Греммі»
Стипендія німецького фонду – юному скрипалю на честь 250-річчя Бетховена
У Львівській філармонії відбудеться фестиваль «Mozart BirthDay»
Засідання Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченко
Різдвяний подарунок від «Віртуозів Львова»
Третій фестиваль хорових колективів "Святоспів"
"Щедрик" у Білому домі в Америці і... в руїнах у Шершнях. Будинок Леонтовича рятують чужі люди
Одеський театр опери та балету показав у Нідерландах "Сплячу красуню" та "Лускунчика"
Єдиний в Україні: Лоренцо Кастріота представить симфонічний концерт з італійськими мотивами
Суспільне радіо транслюватиме наживо новорічні концерти з Берліна та Відня
Благодійний концерт "Під ангелами Різдва" відбувся в Ужгороді
Різдвяний концерт відбувся у музичному училищі Херсона
Дніпропетровський театр опери та балету відзначив своє 45 – річчя
Львівська філармонія запрошує на 1000-ий концерт перед Новим роком: вхід вільний
Різдвяний фестиваль «BACH CONTEMPORARY» у філармонії!
25 грудня, на 56-му році життя померла видатна львівська піаністка Етелла Чуприк
Світові зірки класичної музики закликають допомогти дітям
Живемо в столиці, а виступаємо по всій країні - українка поділилась досвідом роботи музикантом в Індії
Тернопільській обласній філармонії - 80
Создать атмосферу доверия и доброжелательности. В Харькове запустили необычный проект
Суспільне радіо транслюватиме наживо новорічні концерти з Берліна та Відня
Искусственный интеллект допишет последнюю десятую симфонию Бетховена
У Львові вперше покажуть архіви Галицького музичного товариства
В Одеському оперному театрі до ювілею Народної артистки України - Лариси Зуєнко відбудеться опера "Мадам Баттерфляй"
Юних музикантів зі всієї України запрошують на прослуховування до Молодіжного симфонічного оркестру України/YsOU
Куди поїхав симфонічний оркестр " Філармонія" ?
У Києві виступлять "Київські солісти" за участю відомого піаніста і диригента Станіслава Христенка
У Житомирі відбудеться музичний фестиваль "Грудневі вечори"
Знімаємо кіно про Баядеру
У Запорізькій філармонії буде встановлено ліфт та підйомники для осіб з особливими потребами
      © 2008-2018 Music-review Ukraine
File Attachment Icon
12.jpg