"З піснею крізь світ" Олександра Кошиця. Уперше польською | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
"З піснею крізь світ" Олександра Кошиця. Уперше польською
12 травня 2019, неділя
Поширити у Facebook

2019 рік є ювілейним і знаковим не тільки в контексті масштабних подій, пов’язаних з революцією 1917-1921 років. На початку 1919 року, коли новостворена Українська Народна Республіка вела бої за свою незалежність, Головнокомандувач української армії і член Директорії УНР Симон Петлюра ініціював створення Української республіканської хорової капели на чолі із Олександром Кошицем. Нині ми знаємо його не лише як видатного диригента, але і як етнолога, фольклориста, композитора, письменника, автора спогадів та щоденників.

У березні в Українському домі у Варшаві відбулася тематична зустріч «Олександр Кошиць і доля української еміграції», нагодою для якої стала поява нової роботи – книжки «OłeksandrKoszycijegodziennik „Zpieśnią przez świat”», яка вийшла друком у видавництві Варшавського Університету. Її наукова редакторка, авторка передмови та коментарів – докторка філологічних наук, професорка кафедри україністики Варшавського університету Валентина Соболь. На основі архівних документів, опрацьованих у Вінніпезі у 2015 року, авторка дослідила генеалогію роду Кошиців, біографічні факти та спогади, розміщені у щоденнику митця. Так щоденник Олександра Кошиця «З піснею крізь світ» вийшов польською мовою. Подію організували за участі творчої майстерні, якою керує Валентина Соболь (Pracownia Dziejów Polsko-Ukraińskich Stosunków Literackich) на кафедрі україністики, Посольства України в Польщі, Інституту мистецтвознавства, фольклору і етнології імені М. Рильського Академії наук України, Українського дому у Варшаві видавництва Варшавського Університету та Національного центру культури. Модераторкою зустрічі була Богуміла Бердиховська – дослідниця проблем української еміграції.

Учасники заходу дізналися, що 100 років тому, навесні 1919 року, відбувся дебютний концерт Хорової капели у Празі, далі вона дала 600 концертів у 17 країнах світу протягом кількох гастрольних років. Відгуки політиків, президентів, королів, знаних культурних діячів з усього світу дослідники знайшли у так званій «Золотій книзі капели», віднайденій в одному з архівів Праги.

Виїхавши за кордон, Олександр Кошиць вже не зміг повернутися в Україну. Звістки про розстріли української інтелігенції красномовно свідчили про те, яка доля чекає на хористів у разі повернення. Валентина Соболь згадала про опрацьовані в архіві листи Кошиця та його дружини Тетяни Георгієвської, у яких знайшла висвітлення ця трагедія.

Проте саме Українська республіканська хорова капела (згодом перейменована на Український національний хор у Варшаві) стала «закордонною співочою армією», зброєю якої була пісня. Під очільництвом Кошиця колектив уперше виконав славнозвісний «Щедрик», який згодом розлетівся по світу. Європа із захопленням слухала українську музику, створену композиторами Миколою Леонтовичем, Кирилом Стеценком, Миколою Лисенком і самим Олександром Кошицем. Родзинкою виступів і вдалим дипломатичним кроком хористів була традиція виконувати під час концертів не тільки гімн України, а ще й гімн країни, в якій вони виступали. Сам Кошиць зауважував: «Я раював від думки, що на мою долю випала честь показати всьому світові душу нашого народу – таку ніжну, таку могутню, таку елементарну, а разом і загадкову, як сама природа».





Виступаючи на зустрічі, перша секретарка Посольства України в Польщі Наталія Житарюк зауважила:

«Презентована сьогодні робота «Ołeksandr Koszyc i jego dziennik „Z pieśnią przez świat” набуває особливого значення з наукової точки зору. Адже тематика української еміграції міжвоєнного періоду майже не досліджена. Нотатки Олександра Кошиця мають також велике історичне та політичне значення, оскільки диригент детально описує бачення тодішньої політичної ситуації, пише про свої спостереження під час гастролей та зустрічей з політиками за кордоном. Такі щоденники можуть стати вагомим джерелом об’єктивної інформації про Україну міжвоєнного періоду, вони доносять правду про високу ціну, яку заплатила Україна за свою незалежність».

На зустрічі було чимало філологів, для яких – як і для дипломатів чи істориків – щоденники Олександра Кошиця будуть дуже корисними. Познайомившись із Томашом, студентом факультету україністики Варшавського університету, я запитала: «Що саме спонукало вас обрати такий фах?» Його відповідь була простою і водночас парадоксальною: «Я цікавлюсь історією України, літературою, бачу багато спільного між нашими народами, а ще – навчаю української мови свою дівчину з Луганська, аби вона розмовляла не тільки російською».

На завершення зустрічі студент Сергій Підвисоцький виконав пісні на слова Євгена Плужника, Андрія Скрябіна, Володимира Івасюка. До останнього твору – «Червоної рути» – долучилися голоси гостей у затишній залі. Слухаючи мелодію, я згадала мотто капели «Співаю, отже існую» і піймала себе на думці: як багато ще є невідкритих і призабутих сторінок нашої історії та культури.


Автор: Павло Лоза, Юлія Камінська
Джерело: Наше слово



Інші:

Львівська філармонія закриє сезон "Симфонією відновлення" у день народження Мирослава Скорика
У Луцьку відбудеться органний концерт Марка Новаковича
У Брюсселі на концерті філармонічного оркестру та скрипаля Дмитра Удовиченка зібрали 8,5 млн грн на допомогу Україні
У Львові вперше відбудеться Бітлз-фестиваль
Опера не пляж: Ла Скала посилює дрес-код для глядачів
10 липня виповнилось би 104 роки від дня народження Аріадни (Ради) Лисенко
Виступ російського диригента Гергієва на фестивалі в Італії є неприйнятним - віцепрезидентка Європарламенту
У Національній асамблеї Республіки Корея відбувся концерт миру "Pray for Ukraine" на підтримку України
З 3 серпня по 14 вересня 2025 року у Рівному відбудеться VIII Міжнародний фестиваль органної музики «Musica Viva Organum» – Жива музика органа
«Оркестр тварин»
9 липня день народження Анатолія Кочерги
Помер легендарний композитор Ігор Поклад
У Харкові відбудеться прем'єра балету "Драконячі пісні"
Summer Opera Fest - фестиваль у Харкові
8 липня день пам'яті Платона Майбороди
Загадка Страдіварі: скрипку, викрадену у 1945-му, знайшли у Японії
Netflix планує транслювати музичні церемонії у партнерстві з Spotify — WSJ
6 липня день пам'яті всесвітньо відомого італійського композитора Енніо Морріконе (1928-2020 рр.)
Одеська опера вердіївською «Аїдою» завершить свій 215-й сезон
Україну представлять на Балетному гала-концерті в Індонезії
Подарунок із Франції: Коломийська філармонія отримала нову скрипку
Гурт "Паліндром" передав ГУР понад 1,5 млн гривень на дрони MAGURA
TOKYO ART NINJA, 5-й міжнародний конкурс
Одеська опера святкує: фестиваль "Оксамитовий сезон" стартує до Дня Незалежності
«Марія Заньковецька. Заручена зі сценою»: вистава, яку грають на чотирнадцяти локаціях 
Львівський хор “Гомін” вирушає у тур Україною!
«Океан Ельзи» зібрав 7,7 млн грн на дрони та РЕБи під час концертів у Львові
У Харкові до 100-річчя першого українського оперного театру — ХНАТОБу — покажуть оперу "Енеїду"
Вперше в Україні буде здійснено масштабний запис усіх камерних симфоній Євгена Станковича
Оркестр Львівської національної філармонії анонсує серію програм травмочутливого мистецтва
Згадуємо Богодара Которовича
Вчені довели, що Моцарт допомагає при епілепсії
Премʼєрою музичної вистави «Патріот» відкриє восени 44-й сезон Київська опера на Подолі
У Черкасах відбувся музичний вечір у літньому дворику
Міжнародний фестиваль «Дзеркало» розкриває програму: яку музику гратимуть цього літа у Львові
Театр Куліша закрив сезон у Херсоні
Липневі концерти у Музичному салоні Національної філармонії
В Полтавській обласній філармонії відбувся концерт класичної музики
У Вінниці відбувся концерт Заслуженого академічного симфонічного оркестру Українського Радіо
"Дударик" заспівав у Ватикані під час ювілейного паломництва УГКЦ
      © 2008-2025 Music-review Ukraine