40-річчя Мукачівської хорової школи хопчиків та юнаків | Music-Review Ukraine
Головна
Стаття
40-річчя  Мукачівської хорової школи хопчиків та юнаків
40-річчя Мукачівської хорової школи хопчиків та юнаків
21 листопада 2023, вівторок
Поширити у Facebook

Історія цього колективу починається 1983 року з заснування Мукачівського хору хлопчиків - хорової студії, а у 1989 р. на їх базі створена хорова школа — одна з перших в Україні.

До переліку подібних закладів можна віднести в Харківську дитячу хорову школу (у 1982 році - студія, 1991 – хорова школа), Львівську національну академічну чоловічу хорову капелу "Дударик" (на базі Львівської державної хорової школи «Дударик», створеної в 1989 р.), Кам’янець-Подільську міську дитячу хорову школу (засновану в 1991 році), Стрийську хорову школу «Щедрик» (заснована в 1991 р., а виросла з невеликого дитячого хору хлопчиків, що трансформувався в у хорову студію, а потім у школу), Приватну дитячу музичну вокально-хорову школу Фонду культурно-освітніх ініціатив «АЕДА» в Умані (1995 р.), Народну хорову капелу «Зоринка» у Тернополі (пройшла етапи хорової студії, школи - від 1996 року).

Мукачівський колектив від дня заснування працює під керівництвом його засновника - Володимира Волонтира. Незмінний художній керівник хору та директор хорової школи, у 1980 р. закінчив з відзнакою диригентський факультет Київської державної консерваторії у класах Михайла Берденникова та Романа Кофмана, а у 1984-1987 рр. навчався ще й на композиторському факультеті Львівської державної консерваторії. Сьогодні Володимир Волонтир – диригент, педагог, заслужений діяч мистецтв України (1999 р.), відомий композитор, член Національної спілки композиторів України, Лауреат Всеукраїнської премії В. Косенка (2013), неодноразовий лауреат премії імені Д. Задора (1998, 2006, 2010, 2013, 2018, 2023 р.), премії ім. О. Духновича (2021), почесний громадянин міста Мукачеве.

Під його орудою створено структурований і послідовний в роботі заклад, де талановиті хлопчики та юнаки від 6-8 років проходять комплексну фахову підготовку, опановують найрізноманітніший хоровий, вокальний, фортепіанний репертуар, а також здобувають активний концертно-виконавський досвід. А його фольклорні обробки, оригінальні твори, аранжування світових шлягерів - це левова частка виконавського репертуару кількох різновікових хорових груп, які працюють в школі.

Колектив репрезентував українське хорове мистецтво України в 22 країнах Європи: Литві, Латвії, Естонії, Росії, Словенії, Словаччині, Чехії, Сербії, Югославії, Польщі, Угорщині, Німеччині, Австрії, Франції, Хорватії, Бельгії, Болгарії, Італії, Іспанії, Португалії, Голандії, Румунії, Швейцарії. З незмінним успіхом він концертував і в численних містах України: Києві, Львові, Тернополі, Кам’янець-Подільському, Полтаві, Хмельницьку, Івано-Франківську, Чернівцях, Коломиї, Ужгороді.

Заклад є родинною справою: поряд з паном Володимиром з молодими хористами працює його дружина Оксана, доньки Христина та Леся. І хоч колектив розрісся, має дружну згуртовану когорту викладачів фортепіано, сольфеджіо, музичної літератури, та оця мудра родинність у стосунках відчувається в усьому: увазі і турботі про кожного з учнів зокрема, тісній взаємодії з їх рідними, тонкому психологізмі відносин між наставниками та учнями, в основі яких працьовитість, дисципліна, вимогливість, висока творча планка, взаєморозуміння, відповідальність за спільну справу, глибокий - не формальний! - патріотизм і велика любов! Вражає, як у розмовах керівник і викладачі школи твердо пам’ятають імена батьків і дідусів своїх вихованців, їх риси характеру, труднощі і успіхи (чітко по рокам), хвилюються – хто з рідних був на концерті, знають - як склалися їх долі і куди повели життєві дороги після завершення навчання. І ці почуття – взаємні!

На ювілей з’їхалися з усіх усюд випускники дуже різних років і співпереживали урочисту концертну програму разом зі своїми близькими, привітанням, квітам, вдячності і роздумам про безцінні якості, розвинуті та виховані в школі – не було краю!

Чимало випускників мукачівської хорової школи працюють у провідних українських колективах: Богдан Пліш - головний хормейстер Національного оперного театру України, Василь Коваль - диригент Дніпровської опери, Тиберій Яскулинець - хормейстер Ансабмлю пісні і танцю Збройних Сил України, Олексій Кувітанов – артист Національного Львівського оперного театру.

Від початку війни хор постійно дає благодійні концерти на численні актуальні потреби. Так¸ лише на цьогорічному благодійному концерті у Швейцарії Мукачівський хор хлопчиків та юнаків зібрав майже 600 тисяч гривень, які перерахували на підтримку низки гуманітарних проєктів в Україні. Навіть свій ювілейний концерт хорова школа приурочила до благодійної мети - збору коштів в підтримку Збройних Сил України.

18 листопада хори Мукачівської школи (хори молодших класів, юнаків, чоловічий хор, зведені хори) виступили у просторому і акустичному залі Християнського культурного центру, заповненого по вінця дуже небайдужими слухачами.

Колектив продемонстрував масштабну, різностильову та вишукану програму. Поряд з майстерними фольклорними обробками, небуденними, цікавими за музичною мовою дитячими пісеньками, стрілецькими піснями, гимнами, програму прикрасили антифон «Regina coeli» В. А. Моцарта (С-dur) KV.127, «У царстві твоїм» М. Леонтовича з соло випускника школи Олексія Кувітанова, кілька частин з «Воєнного реквієму» Б. Бріттена (Dies irae, Lacrimosa, Pie Jesu), «Bohemian Raphsody» Фр. Мерк’юрі в аранжуванні Ів. Буйо та В. Волонтира, «Alleluia» Л. Коена в аранжуванні Р. Емерсона та В. Волонтира в українському перекладі з соло Лесі Ґоци, безсмертний пісенний шлягер «Україна» Т. Петриненка та низку інших мистецьких хорових шедеврів.

Презентації з архівних фото- і відеосюжетів з гастрольних та концертних подій викликали щиру теплу хвилю спогадів, емоцій і співпрежиття глядачів. Були чудові й винахідливі відеопривітання від колективів-побратимів – Ризького дівочого хору і його керівнички Ірини Шварцбахе (Латвія), Базельського хору хлопчиків та юнаків (Швейцарія), від президента Міжнародного хорового фестивалю «Єврочестрі» Клода Револьта (Франція), особисті поздоровлення дорогих гостей з інших країн.

Ювілей школи не пройшов повз увагу очільників міста й області. Привітання та захоплення успіхами й результатами діяльності школи висловили заступниця Мукачівського міського голови Юлія Тайпс та начальниця відділу культури та молодіжної політики управління освіти, культури, молоді та спорту Мукачівської міської ради Ірина Калій.

Від імені Мукачівського міського голови Андрія Балоги пані Юлія вручила керівнику хорової школі найвищу відзнаку Мукачівської міської ради «Знак пошани». Почесними грамотами Мукачівської міської ради було відзначено кращих з кращих викладачів Мукачівської хорової школи.

З вітаннями виступили директор департаменту культури Закарпатської ОДА Євген Тищук, депутат Мукачівської міської ради Олександр Бідзіля, директор Закарпатського обласного організаційно-методичного центру культури Ганна Дрогальчук, авторка цього допису - музикознавиця та викладач-методист Львівського музичного фахового коледжу ім. С. Людкевича Роксоляна Гавалюк, а також батьки, колишні учні та ін.

Школа від часу заснування пройшла великий і дуже багатий на плоди своєї праці шлях, проте плани на майбутнє - не менш амбітні - адже перед усім колективом сучасність ставить нові виклики та вимоги рости й гнучко адаптуватися до непростих обставин. І ми впевнені – колективу школи – це під силу, адже ними керує мрія про щасливе українське майбутнє вихованців і прагнення осягнути з ними радість справжнього мистецтва!


Автор: Роксолана ГавалюкІнші:

У музеї на Кіровоградщині діє виставка, присвячена ювілею відомого композитора і диригента
Опера «Тарас Бульба» лютого патріота Миколи Лисенка. Як її подати світові у час війни з росією?
Українсько-польські музичні мости Фонду “Pro Musica Viva”
ОПЕРА В ЕПОХУ ЗЛОДІЙСТВА
ЄВРОБАЧЕННЯ - МУЗИКА І НЕ ТІЛЬКИ
Правила ринку: агент Линів пояснив, чому диригенти виконують твори російських композиторів
В Мюнхені запрошують на «Страту» та «Дванадцяту ніч»
Національна опера України поставить оперу "Конотопська відьма"
Українська опера Chornobyldorf виборола Премію Королівського філармонічного товариства
А ви знали, що Шевченко міг би стати й відомим музикантом?
Премʼєри в імʼя Перемоги
ЛІТЕРАТУРА З МУЗИКИ, МУЗИКА З ЛІТЕРАТУРИ
«Незламні»: музичне послання українців у другу річницю початку повномасштабної війни
«Десять років чекаємо на перемогу»: історія оркестру, який двічі з дому вигнала війна
Найкращий концерт Кіровоградської філармонії - попереду. Він буде присвячений Дню перемоги!
Музичні інструменти змінили на автомати: історії артистів театру Одеси
Оновлений репертуар, літній фестиваль та інтерактивна "Ластівка Щедрика": майбутнє Івано-Франківської філармонії в баченні Володимира Рудницького
Змінив пуанти на армійські берці: згадаймо артиста балету Ростислава Янчишена
"Музичні вечори у будинку родини Мейтусів"
«Для мене дім – там, де серце» – Віктор Рекало, автор музики до балету про вимушену міграцію «Дім»
Як розтопити «Крижане серце»?
В Одеській опері відновили незвичайну виставу
Хмельницький фаховий музичний коледж ім. В.І.Заремби: 65 років від дня заснування
До дня Соборності: в Національній опері представлять всеукраїнський музичний проєкт
Як доктор мистецтвознавства став... диригентом
Досліджуємо славні сторінки бандурного мистецтва
На Волині в Горохові привітали з 80-річчям відомого композитора
Роман Орленко-Прокопович - ім’я між забуттям і легендами
“Пісні для України” з Лондона
“54 хвилини до Різдва”
Диск "Зимовий шепіт" від піаністки Віоліни Петриченко
Українські переклади лібрето світових опер в Україні
Військовий зі Львова випустив альбом фортепіанної музики, яку створив на передовій
Раду Поклітару - герой книжки
Сенсаційні знахідки та версії Трипільської культури - “ світової колиски”
У Львівській філармонії визначили переможців Конкурсу молодих вокалістів імені Сліпака
Концерт-реконструкція «Гай, Рожество!»
Сторіччя Балетної трупи Одеської опери
Харизматичний диригент українського походження, який втілив "американську мрію": хто такий маестро Леонард Бернстайн
"Вистави ще немає, але є кредит довіри": продюсерка Opera aperta про співпрацю з міжнародним фестивалем O.Festival
      © 2008-2024 Music-review Ukraine


File Attachment Icon
14.jpg