Класична музика в Україні: чим запам’ятається 2016 рік | Music-Review Ukraine
Головна
Огляд
Класична музика в Україні: чим запам’ятається 2016 рік
Пірієв Олександр Валерійович
Академічний хор ім. Майбороди Національної радіокомпанії України
Заслужений академічний симфонічний оркестр Національної радіокомпанії України
Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії
Молодіжний симфонічний оркестр
Академічний симфонічний оркестр Чернівецької обласної філармонії
Національний Одеський філармонійний оркестр
Ерл Хобарт
Карабиць Кирило
Криса Тарас
Линів Оксана
Созанський Йосип
Шейко Володимир
Скорик Мирослав Михайлович
Станкович Євген Федорович
Класична музика в Україні: чим запам’ятається 2016 рік
27 грудня 2016, вівторок
Поширити у Facebook

Рік, що минає, залишив нам на згадку низку знаменних подій у сфері класичної музики. Серед них виділяються особливо масштабні проекти, які постали завдяки співпраці і зусиллям кращих мистецьких сил нашої країни. Чим найбільше запам'ятався 2016 рік?



Проект «Три С: Скорик, Станкович, Сильвестров»

Три сучасні українські композитори насправді вже заслужили світової слави. У рідній країні не кожен пересічний громадянин впізнає їх на вулиці, але проект «Три С» доклав багато зусиль, щоб живі легенди української класики таки стали відомі кожному.

В рамках проекту у багатьох містах України відбувається цикл концертів, присвячених творчості кожного з трьох композиторів – Мирослава Скорика, Євгена Станковича і Валентина Сильвестрова. Поруч із давнішими творами автора, слухачі мають змогу почути прем’єрне виконання нового твору. Впродовж квітня-червня 2016 року відбулися концерти Мирослава Скорика, де родзинкою стало прем’єра Віолончельного концерту №2 (солістом виступив Олександр Пірієв, який є також головним організатором проекту). У Львові концерт Мирослава Скорика в оперному театрі мав благодійну мету – усі зібрані кошти були передані львівській дитячій лікарні «Охмадит».

Вже у жовтні-грудні цього ж року відбувся цикл концертів присвячених Євгену Станковичу. Прем’єрний твір мав таку ж назву, як і в Скорика: Віолончельний концерт №2, також вперше виконаний О.Пірієвим. Звичайне співпадіння додало роздумів для музичних критиків – порівняти музику «Других віолончельних» двох найвизначніших українських композиторів-сучасників.

Варто сказати, що в рамках проекту звучать не тільки твори названих авторів, але й світових композиторів, «близьких по духу митцям». Наприклад, на концертах Мирослава Скорика поруч з його творами звучали композиції Дебюссі, Равеля та Гершвіна. А Станкович «вів діалог» з творчістю Дмитра Шостаковича.

У наступному, 2017 роц, відбудеться турне Валентина Сильвестрова.

«Народженні вільними»

Таку назву отримав оркестр, який об’єднав виключно молодих музикантів, народжених після 1991 року – після здобуття Україною Незалежності. Оркестр «Народженні вільними» під батутою всесвітньо відомого українського диригента Кирила Карабиця виконав концертну програму у День Незалежності України, яку транслювали «на живо» провідні телеканали країни.

Здається, за всю історію української Незалежності жоден концерт класичної музики не збурював такі запеклі дискусії, емоції та перепалки серед громадськості та діячів культури. Головним приводом стало виконання «Заповіту» Тараса Шевченка – фрагменту з антиукраїнської опери «Семен Котко» російського композитора та уродженця Донбасу – Сергія Прокоф’єва. Далі «зачепили» пронизаний українськими народними мелодіями Фортепіанний концерт Петра Чайковського, нагадавши і про козацьке походження композитора і про прізвище його діда – Чайка.

Найнеприємніше в цій ситуації, що власні думки у ЗМІ щодо програми концерту висловлювали журналісти, письменники, режисери і політики, а не як належить, експерти у цій галузі – музиканти чи музикознавці.

Тому, за цим всім галасом забули чи не вміли нагадати про основні заслуги цього концерту: вперше виконання української класичної музики (поза тим, все-таки прозвучали твори Максима Березовського, Михайла Вербицького, Бориса Лятошинського та Івана Небесного) стає кульмінацією концерту до Дня Незалежності. Все таки, це не популярна музика, яку доводилося слухати на святкових концертах у попередні роки.

На концерті такого рівня яскраво пропагується українське музичне мистецтво та його багатовікова історія. Цікаво, який відсоток громадян вперше замислилися про історію української музики, творчість українських композиторів, які жили та творили поруч з відомими світовими сучасниками (відома життєва паралель Максима Березовського та Вольфганга Амадея Моцарта)?

Оркестр зібраний з молодих музикантів з усієї країни, які «зігравались» лише за кілька репетицій – звучав чудово! Уся вертикаль музичної освіти – школи, училища, академії, які далеко не досконалі і потребують багатьох реформ – випускають чудових музикантів, яких високо цінують за кордоном. І головний диригент – Кирило Карабиць – цьому яскравий приклад.

Презентація фестивалю LvivMozArt

Концерт-презентація фестивалю LvivMozArt став настільки яскравою і непересічною подією в мистецькому житті Львова, та й всієї України, що фестиваль, який відбудеться наступного року обіцяє бути просто незабутнім!

По-перше, презентація фестивалю відбулася у дуже креативному просторі – це старе трамвайне депо у центральній частині міста, що на один день стало знаковою мистецькою локацією. По-друге – сама ідея фестивалю, який буде присвячений молодшому сину знаменитого композитора – Францу Ксаверу Моцарту, який, як не дивно, більшу частину свого життя провів у Галичині, будучи викладачем музики і також пишучи власні композиції. Ідея відобразити такий музичний взаємозв’язок зі західноєвропейською культурою належить диригенту Баварської Державної опери, українці Оксані Линів. Ще одна музична постать, якою варто пишатися українцям!

Масштабність презентації показала, що організаторам вдалося залучити значну спонсорську допомогу в організації проекту, як і в Україні, так і в Німеччині. Адже проведення фестивалю, це не єдина мета проекту. Не менш важливим є заснування молодіжного симфонічного оркестру, де молоді українські музиканти будуть мати нагоду попрацювати із відомою українською диригенткою, а також вирушити в турне, яке – вже відомо – охопить міста Німеччини та України.

На презентації фестивалю у трамвайному депо звучали твори Франца Ксавера Моцарта та його відомого батька, Георга Фрідріха Генделя та Ріхарда Ваґнера і, разом з тим, українських композиторів – Дмитра Бортнянського та Івана Небесного.

Почесну місію презентувати фестиваль під батутою Оксани Линів доручили молодіжному оркестру INSO-Львів, який відомий своєю міжнародною співпрацею та участю в багатьох вагомих проектах. Солістами виступили Анна Ель-Хашем (сопрано), Віктор Андрійченко (контратенор), Саша Рекерт (верофон), до виступу долучилася також Львівська державна академічна чоловіча хорова капела «Дударик».


Автор: Стефанія Олійник
Колективи: Академічний хор ім. Майбороди Національної радіокомпанії України, Заслужений академічний симфонічний оркестр Національної радіокомпанії України, Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії, Молодіжний симфонічний оркестр "INSO-Львів", Академічний симфонічний оркестр Чернівецької обласної філармонії, Національний Одеський філармонійний оркестр
Виконавці: Олександр Пірієв
Диригенти: Хобарт Ерл, Кирило Карабиць, Тарас Криса, Оксана Линів, Йосип Созанський, Володимир Шейко
Композитори:Мирослав Скорик, Євген Станкович
Концертна організація: Вінницька обласна філармонія, Івано-Франківська обласна філармонія, Національний академічний театр опери та балету України імені Т.Г. Шевченка, Львівська обласна філармонія, Львівський Національний академічний театр опери та балету ім.С. Крушельницької, Одеський Національний академічний театр опери та балету, Харківська обласна філармонія
Джерело: zaxid.net









Інші:

Одеська опера завершила 214-й театральний сезон
Незрячі... трагічна правда чи брехня, яка допомагає жити?
Львівська національна опера: прем’єри, події та досягнення сезону 2023/2024
Хорова феєрія “Гомону” на сцені Львівського органного залу
У Луцьку біля собору відбувся благодійний концерт оркестру "Кантабіле" на підтримку ЗСУ
Браво, франківці!
У Коломиї виступила солістка Віденської опери та Міланського театру «Ла Скала
Висота «Діалогів кармеліток»
Сніг у червні - “На русалчин Великдень”
Львівський музичний «десант» у Києві – браво!
Завершилось всеукраїнське турне Академічного симфонічного оркестру Львівської філармонії
У Київській муніципальній академії музики ім. Р. М. Глієра провели майстер-класи для юних харків'ян
У Відні відбувся масштабний концерт за участю 150 українських виконавців класичної музики
ЛУЦЬКІЙ МУЗИЧНІЙ ШКОЛІ №1 ВИПОВНИЛОСЯ 85 РОКІВ
Повернення шедевра: у Відні говорили про віднайдену оперу українця Дмитра Бортнянського
«Спалахи пам’яті»
У Харкові знову виступив прекрасний лебідь в оточенні кращих голосів міста
Вишиванки на сцені і в залі: ансамбль "Запорожці" запросив шанувальників на "Зоряні зустрічі"
Артисти симфонічного оркестру виступили для бійців ЗСУ
На концерті пам'яті Михайла Чембержі "Там, де музика звучить!"
Враження від 21-ших "Акордів Хортиці"
Галас навколо GAIA. В Києві відбулась прем'єра авангардної опери від Opera aperta
Ансамбль солістів "Київська камерата" виступив у Carnegie Hall
“Отелло” - магічна подорож, або Без стереотипів на класику
У Стокгольмі відкрився другий "Європейський фестиваль: Українська весна"
У Кропивницькому відбудеться свято хорової музики "Молитва вустами дітей"
У Лондоні вперше пролунали твори львівських композиторів
Про владу, кохання та підступність
Вперше в Україні презентували легендарний бродвейський хіт “Чикаго”
Симфонічні твори Станіслава Людкевича
Прем'єра симфонії - сорок років згодом
У Таллінні відбувся благодійний концерт класичної музики "Перетин культур"
В філармонії Одеси відбудеться концерт кларнетиста Ксіди та оркестру під керівництвом Шаврука
Французький органіст Жан Марі Леруа виступив на ІV фестивалі органної та камерної музики "Sounds of BACH" у Чернівцях
У Дніпрі завершився Міжнародний музичний конкурс
До Тернопільської філармонії завітав Шуберт зі своєю "Шубертіадою"
Сценографічна спадщина Євгена Лисика
У Страсбурзі відбувся концерт за участі українського оркестру та дитячих хорів
«Від бароко до класицизму»: музиканти оркестру «Ars – Nova» порадували миколаївців гарною музикою
У Ніжинській музичній школі на благодійному концерті зібрали 10 тисяч на тепловізор
      © 2008-2024 Music-review Ukraine



File Attachment Icon
10.jpg