8 неочікуваних речей, що носять ім’я Шопена | Music-Review Ukraine
Головна
Стаття
8 неочікуваних речей, що носять ім’я Шопена
8 неочікуваних речей, що носять ім’я Шопена
7 грудня 2023, четвер
Поширити у Facebook

Музика видатного польського композитора-романтика і піаніста-віртуоза Фридерика Шопена стала джерелом натхнення для створення багатьох речей.




Окрім очевидних, таких як виставки чи біографічні фільми, існують і такі, що можуть здивувати.

Прогулянка слідами Шопена


Готель «Шопен» у Парижі, фот. рекламні матеріали

Після Польщі другою батьківщиною Фридерика Шопена була Франція. Композитор, що народився у 1810 році в містечку Желязова Воля поблизу Варшави, 21-річним оселився у столиці Франції і прожив там до кінця свого життя.

Париж пишається тим, що відіграв таку важливу роль у житті видатного польського піаніста. Перебування Шопена у цьому місті увічнене в назві вулиці – Rue Chopin та Консерваторії ім. Фридерика Шопена. Крім того, столиця Франції може похвалитися маленьким чарівним готелем, названим на честь видатного композитора.

Готель «Chopin» відкрився у 1846 році, ще тоді, коли славетний музикант ходив вулицями Парижа (спочатку він називався «Family Hotel», але в 1970 році його перейменували). Готель розташований у престижному пасажі Жоффруа, який був добре знайомий польському музиканту. На сайті готелю можна прочитати:

    Назва готелю – це данина пам'яті композитору, який регулярно проходив через цей пасаж на шляху від свого будинку до демонстраційного залу фортепіано Плеєля.
Виробник фортепіано Іґнац Плеєль забезпечував Шопена інструментами та організовував деякі з його концертів. Тож, якщо ви хочете пройтись слідами видатного композитора в буквальному сенсі цього слова, тепер знаєте, куди піти.



Пішохідні переходи, які виглядають як клавіатура піаніно, створені на честь Шопена у 2010 році, фот. Helena Czernek

Якщо ж вам захочеться чогось більш метафоричного, у Варшаві можна побачити два пішохідних переходи-«зебри», які виглядають як клавіатура піаніно. Створені на честь Шопена у 2010 році, вони беззвучно додають музичного наповнення вашим крокам, коли ви перетинаєте вулицю Емілії Плятер, одну з центральних вулиць польської столиці.

Ближче до Сонця


Кратер Шопена на Меркурії, фот. Wikipedia

Дещо ближче до Сонця знаходиться наступна цікавинка, названа на честь видатного композитора, а саме кратер Шопена на Меркурії. Розташований у південній півкулі цієї планети, метеоритний кратер, як випливає з назви, утворився внаслідок падіння метеориту або комети
Безумовно, називання позаземної форми рельєфу діаметром 129 кілометрів на честь польського композитора є черговим доказом того, що він був впливовою людиною вселенських масштабів.

У цікавій статті в часописі Meakultura про пам'ятники Шопену у світі Майя

Трохімчик згадує цей кратер:
    Шопен тут знаходиться у гарному товаристві. Загалом є 398 кратерів, названих на честь історичних постатей з усіх країн і культур (...) численних композиторів, письменників, поетів, художників і філософів (...).

Комп’ютерна гра


«Фридерик: Воскресіння музики», фот. рекламні матеріали

Як і кратер, головний герой відеогри «Фридерик: Воскресіння музики» також не походить з цього світу. У цій химерній продукції 2014 року, створеній польською студією Forever Entertainment, великий піаніст повертається з потойбіччя, щоб врятувати світ музики від бездушного засилля великих лейблів:

    Бездушні фірми звукозапису та поп-зірки масового виробництва перешкоджають будь-якій творчості. І ви – єдина надія на її відродження. (...) Бийтеся з опонентами на музичних дуелях, пройдіть дванадцять яскравих аранжувань найвідоміших творів Шопена, кожне в щораз іншому музичному жанрі. Відточуйте свої навички до досконалості і станьте майстром гри на фортепіано.

    З опису розробника в Steam
Тонкий аромат зеленого яблука та ванілі


Chopin vodka, фот. рекламні матеріали

Дещо більш приземлена річ, джерелом натхнення для створення якої був Шопен, походить від Polmos Siedlce, польських дистиляторів, що виготовляють вишукану горілку Chopin Vodka.

Кожен різновид цього напою, який дистилюють у старовинному селі Кшеськ на сході Польщі, виготовляють з одного головного інгредієнта, щоб підкреслити його смак: картоплі, жита або пшениці. На офіційному сайті опис картопляної горілки звучить дуже спокусливо:
    Унікальний вершковий, насичений смак робить цю горілку неперевершеною, ідеальною для споживання в чистому вигляді або в горілчаному мартіні. Ця вишукана горілка створена для вибагливих поціновувачів. Смакові відтінки: тонкий аромат зеленого яблука та ванілі; вершково-землянистий смак; довгий, чистий післясмак, без печіння.
На елегантній пляшці – репродукція портрета Шопена авторства Елізи Радзивілл, доньки польського герцога Антонія Генрика Радзивілла, що першим написав музику до опери «Фауст» (Шопен відвідував герцога у 1829 році, саме тоді його донька зробила рисунок).

Під портретом – цитата піаніста:
    Найвище досягнення – це простота.

Існує також певний музичний контекст і пояснення, що саме пов'язує неодноразово нагороджуваний напій із Шопеном:
    Після того, як зіграно величезну кількість нот, саме простота постає як найвища мета мистецтва. (...) Мета, яку Фридерик Шопен так послідовно прагнув осягнути у своїй музиці, міститься в кожній пляшці його однойменної горілки.
Напівпрозоре зелене листя навесні


Юліан Фалат, «Пейзаж з будинком та деревами», 1911, фот. Національний музей у Кракові

Ще більш неочікуване явище, натхнене Шопеном, описав англійський психолог Чарльз С. Майерс у статті «Два випадки синестезії», опублікованій у 1914 році у British Journal of Psychology. Для тих, хто не знайомий з цим терміном, нагадаємо, що таке синестезія:
    Синестезія – це так зване «перехрещення відчуттів». Наприклад, відносно часто зустрічається «кольоровий слух», коли люди кажуть, що певні звуки викликають у них звукове сприйняття певних кольорів. Деякі музиканти, і не тільки вони, розповідають, що коли вони чують певні тони і музичні уривки, то бачать кольори. В свою чергу, поети іноді стверджують, що чують звуки або музичні тони, коли бачать слова, образи і кольори.

    Енциклопедія Британіка, стаття «Ілюзії».
У своїй статті Майєрс описує, зокрема, випадок певної художниці, яка каже, що отримує велике задоволення від прослуховування музики, хоч сама не грає на жодному інструменті. Мисткиня згадує й про твори Шопена, які приводять їй на думку:

    Напівпрозорі кольори, такі, як зелене листя навесні.

Модний світський танець


Зразок шрифту Chopin Script, фот. рекламні матеріали

Несподіване шопенівське натхнення можна знайти й у світі типографіки. Шрифт Chopin Script, який можна завантажити безкоштовно, має романтичний рукописний стиль.

Однак слід сказати, що цей вишуканий завитковий шрифт є лише оцифруванням старішого шрифту під назвою Polonaise (полонез – прим.пер.), створеного в 1970-х роках американським шрифтовим дизайнером Філом Мартіном.

Оцифрування XXI століття ми завдячуємо Клоду Пеллетьє, дизайнеру з Квебека.
Новостворений шрифт не випадково носить ім’я видатного композитора – Шопен був добре відомий як автор полонезів:
    Полонези Фридерика Шопена тісно пов'язані з національним напрямком його музики. (...) Всі полонези Шопена, незалежно від того, коли вони були написані, пов'язані між собою духом полонезу – найважливішого польського національного танцю.

    З сайту Інституту Фридерика Шопена
Ще один шрифт, натхненний Шопеном – цього разу одним з його найвідоміших творів – називається Nocturne Serif. Його розробником є польський дизайнер Матеуш Махальський.

Бейсбольні поля і тенісні корти


Парк Шопена у Чикаго, фот. Google Maps

Хоча Шопен ніколи не відвідував Америки, там можна знайти чимало місць, названих на його честь, наприклад, Шопен-авеню в Сан-Хосе або Академію Фридерика Шопена в Університеті Маямі. Більше того, в Чикаго, що у штаті Іллінойс, є парк, названий на його честь.

Парк площею вісім акрів у районі Portage Park заснований у 1930-х роках, а його назва – це знак поваги до численних американців польського походження, що проживають у цьому районі. У парку є низка атракцій: бейсбольні поля, тенісні корти та історична будівля з глядацькою залою. В цій останній проводяться різноманітні культурні заходи, в тому числі уроки гри на гітарі та фортепіано.

Солодкий аромат

І, врешті, остання несподівана річ, створена з думкою про Шопена, має вигляд... парфумів. На сайті Chopin Perfumes можна прочитати:

    Парфуми «Шопен» – це ароматична інтерпретація творів Маестро.

Шанувальники Шопена можуть обирати з трьох різних ароматів, які «поєднують у собі атмосферу класичної музики з сучасним мінімалізмом, де сила запаху дорівнює силі звуку». Кожен аромат названий на честь окремої музичної композиції, а на кожному флаконі витиснений підпис композитора. Тож, якщо ви так любите Шопена, що хотіли б пахнути, як його музика, – ці парфуми напевно припадуть вам до душі!

Урок гри на фортепіано чи концерт у парку Шопена в Чикаго, штат Іллінойс?

Здається, це не те, з чим став би боротися герой комп’ютерної гри «Фридерик: Воскресіння музики».

Навпаки, можливо, аби відсвяткувати перемогу, він навіть випив би чарку шопенівської горілки...

Переклад: Юлія Марчинська


Автор: Марек Кемпа
Джерело: culture.pl



Інші:

Правила ринку: агент Линів пояснив, чому диригенти виконують твори російських композиторів
В Мюнхені запрошують на «Страту» та «Дванадцяту ніч»
Національна опера України поставить оперу "Конотопська відьма"
Українська опера Chornobyldorf виборола Премію Королівського філармонічного товариства
А ви знали, що Шевченко міг би стати й відомим музикантом?
Премʼєри в імʼя Перемоги
ЛІТЕРАТУРА З МУЗИКИ, МУЗИКА З ЛІТЕРАТУРИ
«Незламні»: музичне послання українців у другу річницю початку повномасштабної війни
«Десять років чекаємо на перемогу»: історія оркестру, який двічі з дому вигнала війна
Найкращий концерт Кіровоградської філармонії - попереду. Він буде присвячений Дню перемоги!
Музичні інструменти змінили на автомати: історії артистів театру Одеси
Оновлений репертуар, літній фестиваль та інтерактивна "Ластівка Щедрика": майбутнє Івано-Франківської філармонії в баченні Володимира Рудницького
Змінив пуанти на армійські берці: згадаймо артиста балету Ростислава Янчишена
"Музичні вечори у будинку родини Мейтусів"
«Для мене дім – там, де серце» – Віктор Рекало, автор музики до балету про вимушену міграцію «Дім»
Як розтопити «Крижане серце»?
В Одеській опері відновили незвичайну виставу
Хмельницький фаховий музичний коледж ім. В.І.Заремби: 65 років від дня заснування
До дня Соборності: в Національній опері представлять всеукраїнський музичний проєкт
Як доктор мистецтвознавства став... диригентом
Досліджуємо славні сторінки бандурного мистецтва
На Волині в Горохові привітали з 80-річчям відомого композитора
Роман Орленко-Прокопович - ім’я між забуттям і легендами
“Пісні для України” з Лондона
“54 хвилини до Різдва”
Диск "Зимовий шепіт" від піаністки Віоліни Петриченко
Українські переклади лібрето світових опер в Україні
Військовий зі Львова випустив альбом фортепіанної музики, яку створив на передовій
Раду Поклітару - герой книжки
Сенсаційні знахідки та версії Трипільської культури - “ світової колиски”
У Львівській філармонії визначили переможців Конкурсу молодих вокалістів імені Сліпака
Концерт-реконструкція «Гай, Рожество!»
Сторіччя Балетної трупи Одеської опери
Харизматичний диригент українського походження, який втілив "американську мрію": хто такий маестро Леонард Бернстайн
"Вистави ще немає, але є кредит довіри": продюсерка Opera aperta про співпрацю з міжнародним фестивалем O.Festival
В Ужгороді відкрили мініскульптуру на честь графа Нандора Плотені
Понад 200 народних пісень: де шукають і кому співають солістки ансамблю "Антонівчанка" з Прилуччини
8 неочікуваних речей, що носять ім’я Шопена
Фридерик Шопен та Микола Лисенко: точки перетину
Згадуємо Миколу Колессу
      © 2008-2024 Music-review Ukraine






File Attachment Icon
22.jpg