17 липня 1871 року народився відомий український композитор Філарет Колесса | Music-Review Ukraine
Головна
Стаття
17 липня 1871 року народився відомий український композитор Філарет Колесса
17 липня 1871 року народився відомий український композитор Філарет Колесса
17 липня, середа

Етномузиколог, композитор, літературознавець, Філарет Михайлович Колесса народився у с.Татарське (нині Піщани Стрийського району на Львівщині), у родині священика.
На формування світогляду та музичні й фольклорні вподобання майбутнього музикознавця великий вплив мала його родина, зокрема - старший брат Іван, автор збірки "Галицько-руські пісні з мелодіями". За його напучуванням Ф.Колесса взявся збирати пісенну народну творчість, зайнявся обробкою народних пісень для хору та вокальних ансамблів.

Ф.Колесса закінчив Стрийську гімназію - під час навчання ще й керував гімназійним хором. Затим навчався у Віденській духовній семінарії та на філософському факультеті Львіського університету.У Відні брав участь у діяльності Слов'янського співочого товариства при церкві святої Варвари, збирав казки, пісні, народні вірування.

1895 р. з'явилася перша збірка народних пісень у обробці композитора - "Вулиця". Перша публікація Ф.Колеси-етнографа вийшла друком у 1898р.- мала вона назву "Людові вірування на Підгір'ю в селі Ходовичах Стрийського повіту", а передмову до неї написав Іван Франко.

У 1902-04р.р. Ф.Колесса підготував понад 50 записів музичних та пісенних творів Гуцульщини - для книги ктнографа Володимира Шухевича "Гуцульщина". Затим - монографію "Ритміка українських народних пісень" (була видана 1907 р. в Києві за підтримки Івана Франка).

У складі етнографічної комісії Наукового товариства ім.Т.Шевченка тісно співпрацював з І.Франком, С.Людкевичем, В. Гнатюком, О. Роздольським. Філарет Колесса відомий як неперевершений фахівець з транскрипції фольклорних матеріалів. Так, у 1909 р., разом з О.Роздольським та В.Гнатюком, видав "Гаївки" // "Матеріали до української етнології", до яких подав 180 мелодій та статтю про них. 1908 р.на пропозицію Лесі Українки та Климента Квітки перебував у експедиції на Полтавщині, записував у кобзарів та лірників думи на фонограф. Зібрані матеріали, а також записи, зроблені на Полтавщині О. Сластіоном та на Харківщині - Лесею Українкою (зокрема - в кобзаря Г. Гончаренка) вийшли у 1910-13 р.р. у двотомній праці "Мелодії українських народних дум".

На матеріалах, зібраних Ф.Колессою в Закарпатті, 1923 р. видано збірку "Народні пісні з Південного Підкарпаття"; після експедиції на Лемківщину - 1929р. опубліковано велику працю "Народні пісні з Галицької Лемківщини".

1932 р. в експедиції на Полісся Філарет Колесса записав 220 пісень та 26 інструментальних мелодій. На замовлення Міжнародного інституту інтелектуальної співпраці при Лізі націй Ф.Колесса підготував бібліографію українського музичного фольклору, яка вийшла друком у Парижі 1934 р.

Філарет Колесса зробив великий внесок в українське літературознавство - згадаймо хоча б його розвідки "Студії над поетичною творчістю Т.
Шевченка"; "Народнопісенна ритміка в поезіях Івана Франка"; "Леся Українка і український музичний фольклор". Від 1939 р.Філарет Колесса - професор, завідувач кафедрою фольклору та етнографії Львівського унверситету.


Від 1940 р. - директор Львівського етнографічного музею.


Чимало праць Ф.Колесси присвячено творчості Миколи Лисенка: "Кілька слів про збирання та гармонізування народних пісень з доданням листів Миколи Лисенка"; "Як розумів Микола Лисенко проблему гармонізації українських народних пісень"; "Народний напрям у творчості М. Лисенка"; "Спогади ро Миколу Лисенка".

Філарет Колесса - композитор найповніше та найяскравіше виявив себе у хоровому жанрі. Західноукраїнські хорові колективи неодмінно мали у своєму репертуарі оригінальні хори композитора на слова Т. Шевченка, Ю. Федьковича, О.Маковея, О. Олеся та інших поетів, а також обробки українських народних пісень. Особливо популярною стала пісня на слова Тараса Шевченка "Якби мені черевики", що увійшла до численних музичних збірок, виконувалася і виконується під час багатьох концертів. Ще одна дуже відома пісня - "Марш українських стрільців" (на слова О. Маковея).

Досі лунають хори Ф.Колесси на слова Т.Шевченка "Ой умер старий батько", "Утоптала стежечку","Було колись на Вкраїні"; в'язанки пісень - уже згадувана "Вулиця"; "Обжинки", "Гагілки"; українські народні пісні для дітей у обробці композитора.

Свій талант і любов до української музики, народної пісні, загалом до українського мистецтва Ф.М.Колесса передав нащадкам, ставши засновником великої митецької династії. Син Микола Колесса - відомий український композитор, диригент, педагог, засновник української диригентської школи. Донька Дарія Колесса-Залеська - піаністка і педагог. Онука Ксенія - піаністка; її сестра Харитина - віолончелістка. Правнук Ярема - диригент і педагог. Правнучка Галина - альтистка, музичний критик. Правнуки Адріан та Орест Ґелитовичі - відомі художники.

1997 р. Національна академія наук України заснувала премію імені Філарета Колесси.
Одна з вулиць Львова названа на честь відомого композитора.


Автор: Олена Бондаренко
Джерело: Рідна країнаДодати: Share on Facebook

Інші:

106 лет отмечает Одесская консерватория
За підтримки Суспільного мовника відбувся фестиваль Bouquet Kyiv Stage
Де грають у класики, грали класику
Всі - молодці!
Держава ігнорує театр і академічну музику
Конституційний суд взявся за культуру
Найгарніші концертні зали світу
Столичні театри в пошуках нових авторів і форм — напередодні нового театрального сезону
У Харківському театрі для дітей та юнацтва відбувся вечір пам'яті Ірини Губаренко
17 липня 1871 року народився відомий український композитор Філарет Колесса
Секрети Страдиварі
3 липня 1941 року народився видатний український скрипаль і диригент Богодар Которович
Уродженці Станиславова. Ірина Маланюк - українська та австрійська співачка з роду французьких герцогів
Чайковський і Україна. Частина 1 | Ніч у музеї
9-річна піаністка успішно представляє Луцьк на міжнародних конкурсах
Музичний інструмент розорив винахідника
Штучний інтелект завершив твір композитора через 115 років після його смерті
У Житомирській обласній філармонії ім. С. Ріхтера закрито концертний сезон
19 червня 1867 року народився Євген Купчинський - український композитор
Національний симфонічний оркестр України зірвав гучні оплески на концерті в Австрії
Нові інструменти, персонажі і відеомаппінг: чим киян здивує сучасний балет "Вій"
Опера-антиутопія GAZ: Третє пришестя сюжетної лінії
Яку музику слухають найрозумніші люди
Українка, що зачарувала Пабло Пікассо
Іфігенія у геріатричному пансіонаті
Нова мистецька школа: шлях у нікуди
Український піаніст, який написав музичні шедеври у концтаборі: вражаюче відео
Тому що не Петлюра, або Як держінституції не підтримали проект з найбільшим потенціалом для промоції України у світі
Історія про кременчуцького хлопчика, який взяв чотири «Оскари»
Перший лавровий вінок для хору Олександра Кошиця з Праги
Як народилася легенда?
Кому варто слухати сумну музику
Творчість Олени Лущик у «музичних прем’єрах сезону»
Вихованка С. Лифаря в Києві
«Український прорив»
Яким буде «Севільський цирульник» у Національній опері
Великий Серж Лифар із Києва: історія життя директора паризької Гранд-Опери
«ФРАНЦУЗЬКА ВЕСНА»: У КИЄВІ ВИКОНАЮТЬ «ЗАСУДЖЕННЯ ФАУСТА»
Музика заради життя: мандрівний скрипаль влаштовує благодійні концерти просто неба
Музей, де можна пізнати і почути Гуцульщину
      © 2008-2018 Music-review Ukraine


File Attachment Icon
12.jpg