“Вціліле” | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
“Вціліле”
“Вціліле”
Так називається виставка, яка представлена у холі Національного театру ім. Івана Франка
8 вересня 2024, неділя
Поширити у Facebook

Відкриття цього мистецького проєкту розпочалося з музично-перформативного показу, присвяченого роботам, що вціліли після влучання російської ракети у Київську державну академію декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. Михайла Бойчука 25 березня 2024 року.

Під музичний супровід видатного українського бандуриста Романа Гриньків молоді митці нагадали представникам ЗМІ про легендарну особистість - Михайла Бойчука, українського художника, маляра-монументаліста, засновника самобутньої школи українського мистецтва «бойчукізм», лідера групи «бойчукістів». Він був членом Наукового товариства імені Шевченка, Українського наукового товариства. одним із засновників монументального мистецтва України XX століття. І водночас Михайло Львович є одним із найменш знаних і досліджених митців: наприкінці 1930-х радянська влада розстріляла Бойчука, його дружину та майже усіх його учнів, а мистецький доробок бойчукістів знищила! І от через понад 80 років спадкоємиця радянського терору - росія повернулася повномасштабною війною в Україну і зруйнувала заклад, що має його ім’я.

Нагадаємо, імʼя Михайла Бойчука Академії декоративно-прикладного мистецтва присвоїли ще у 1999 році. До заснування й розвитку закладу також був причетний Микола Рокицький, один з небагатьох учнів Бойчука, якому вдалось уникнути розстрілу. Сама Академія сповідує принципи, що їх дотримувався і Бойчук – дослідження і відтворення традицій виходячи з сучасних викликів.

-Сторіччями Росія знищувала українських митців: вбивала, репресувала, забороняла їм творити, руйнувала чи привласнювала собі їх роботи. І зараз, майже так само, як і сторіччя тому, українське мистецтво нищиться внаслідок ворожих дій Росії. Сотні вбитих митців, тисячі знищених творів, десятки тисяч нестворених проєктів… Але українці звикли творити всупереч усьому – попри репресії та цензуру, попри щоденні обстріли наших міст, ми створюємо неймовірні речі, що лише підкреслюють нашу силу і культурну ідентичність – розповів про виставку її ініціатор, генеральний директор Націчоналтного театру ім. І. Франка Євген НИЩУК.

Мистецький проєкт “Вціліле” проходить за підтримки Українського культурного фонду. На виставці представлені вцілілі експонати, створені студентами академії - живописні роботи, монументальні та декоративно-прикладні твори. А також документальні кадри, що засвідчують злочинні дії Росії, спрямовані проти українського народу. Окрім цього, глядачі зможуть побачити короткометражний фільм, присвячений цим драматичним подіям.

-Ми дали проєкту символічну назву “Вціліле”: вціліле після ракетного удару, вціліле після загибелі тисяч українських митців, вціліле після 370 років неперервної війни. І оце “Вціліле” – лише одна піщинка на неозорому березі нашої екзистенції. А у її контексті неймовірно важливо зберегти і артефакт досвідченого Майстра, і школярські шкіци студентів-початківців, що стануть Майстрами завтра», - розповів куратор виставки, режисер Тарас ЖИРКО.
Ректорка Київської державної академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука Олена ОСАДЧА розповіла, що внаслідок російського обстрілу було зруйновано мистецький фонд дипломних робіт випускників, що збиралися впродовж 80 років. Більшість робіт досі залишається під завалами архіву.

-Представлені в експозиції твори належали до “золотого фонду” дипломних робіт, деякі з них зберігалися у фондах кафедри монументального і станкового живопису. Ці понівечені та пошматовані твори – ще одне свідчення культурного геноциду українців з боку Росії. Адже і сто років тому паростки бойчуківського древа були спиляні радянською тоталітарною системою, яка фізично знищила і духовного лідера унікальної школи українського монументального мистецтва Михайла Бойчука, і художників-однодумців, які входили до його найближчого кола”, – зазначила Осадча.
Виставка “Вціліле” діятиме до 30 вересня.
















Інші:

Міжнародний фонд Івана Франка розпочав прийом робіт і супровідних документів на здобуття Міжнародної премії імені Івана Франка у 2025 році
GRA-2025: прийом заявок
Фортепіанні концерти Барвінського та Косенка видав німецький лейбл
Перелік кандидатів на премію Л. М. Ревуцького у 2025 році
У Львівській опері "Різдвяна містерія" підсумувала рік 60-го обертання "Юності" навколо сонця
Джуніор концерт: юні таланти Львівщини на сцені Органного залу
Унікальні концерти січня в музеї Соломії Крушельницької
Вперше на київській сцені: Львівська національна опера представить постановку опери “Діалоги кармеліток” Франсіса Пуленка
У Рівненській обласній філармонії відбудеться екскурсія «Нерозкриті таємниці органного залу»
У Львівській опері встановили рекорд наймасштабнішого виконання пісні «Україні Слава»
Зимові прем’єри в Києві: чим дивуватимуть театри на початку року
Оголошення про початок подання матеріалів на здобуття мистецької премії «Київ»
Національна філармонія України відкриває Молодіжну академію для майбутніх зірок музики
Претенденти на премію Б. М. Лятошинського у 2025 році
Національна опера України успішно представляє українське мистецтво в Японії
Два масштабні фестивалі, що присвячені музиці Баха і Моцарта, дитячі концерти та святкування ювілею Бориса Лятошинського
«Піккардійська Терція» в Києві: різдвяний концерт, що зігріє серця та підтримає ЗСУ
У 2025 році на державному рівні відзначатиметься 150-річчя від дня народження Рейнгольда Глієра
Січень у Національній філармонії
З Бахом у Новий рік: перший фестиваль-2025 у Львівській філармонії
У МКСК вручили мистецькі премії лауреатам 2024 року
Січень у Львівському органному залі: святкова музика, ексклюзиви та концерти для першого разу
Січень у Музеї Соломії Крушельницької: музика, що надихає
ФЕСТИВАЛЬ МУЗИКИ БОРИСА ЛЯТОШИНСЬКОГО. Liatoshynsky Space 2025. 03.01–26.01.2025
Різдвяна колаборація оркестру та етнобренду
Січень у Національній опері України
Браво, Кирило Карабиць!
СВЯТВЕЧІР у ФІЛАРМОНІЇ: МУЗИКА НА ВОДІ, МОЦАРТ І… ВИТИНАНКИ
2 мільйони гривень для ЗСУ зібрали на аукціоні INSO-Львів!
«Сильвестрові рефлексії» – концерт-подарунок від «Віртуозів Львова»
У Києві покажуть прем'єру сучасного балету "Ескапістіко"
«Від Миколая до Йордана»: Хор імені Верьовки вирушає у різдвяний тур Україною
Київській опереті – 90 років!
Вітаємо Аллу Загайкевич!
Два дні музики Бетховена в Львівській філармонії
Скрипалька Соломія Івахів презентує світові альбом “Українське Різдво”, виданий у США
Знайдений зв’язок між сприйняттям музики та вивченням мов
В Ужгороді відкрили мініскульптурку на честь всесвітньовідомого "Щедрика" і його автора Миколи Леонтовича
Музика з української пластичної вистави «Косачка» з'явилася на стримінгових платформах
Балетна трупа Одеської національної опери вирушила на гастролі до Греції
      © 2008-2024 Music-review Ukraine




File Attachment Icon
_KAN1017.JPG