У Львові вперше покажуть архіви Галицького музичного товариства | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
У Львові вперше покажуть архіви Галицького музичного товариства
У Львові вперше покажуть архіви Галицького музичного товариства
14 грудня 2019, субота
Поширити у Facebook

У галереї покажуть унікальні артефакти із особистого архіву Лєшека та Тереси Мазепи врятовані у 70-х роках

У неділю, 15 грудня, о 18:00, у галереї Львівського органного залу відбудеться відкриття виставки "Галицьке музичне товариство. Артефакти". Будуть представлені документи з особистого архіву Лєшека та Тереси Мазепи, врятовані професором Мазепою в 1970-х роках.

Донька відомого музикознавця, професора Лєшека Мазепи, Тереса Мазепа представить сімейний архів про діяльність Галицького музичного товариства (ГМТ).

Музичний двигун Галичини

"Галицьке музичне товариство - це унікальна музична інституція, яка проіснувала понад сто років і відіграла колосальну роль у формуванні культурного середовища Галичини", - розповідає Тереса Мазепа, доктор мистецтвознавства, викладачка та наукова співпрацівниця Львівської Національної музичної академії ім. Миколи Лисенка та Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Muzyki.

ГМТ було створене у Львові в 1838 році на основі Товариства друзів музики, яке неформально було започатковано ще в першому десятилітті ХІХ ст. Його першим директором в 1838 році став композитор та піаніст Йоганн Рукґабер.

Товариство анімувало музичне життя Львова та Галичини. ГМТ працювало за трьома принципами. Перший - просвітництво, професіоналізація музичного життя та плекання навчальних закладів (з 1839 р. музичної школи, з 1853 р. Консерваторії ГМТ). Другий - національна толерантність: товариство об'єднувало австрійців, поляків, німців, русинів-українців, євреїв, чехів, словаків, угорців та ін. Третій принцип - презентувати широку панораму сучасної музики у всьому багатстві стилів, напрямів, жанрів.

Репетиції відбувалися щотижня, концерти - щомісяця. Деякі з них супроводжувались художніми читаннями та лекціями, які вели відомі літератори, музиканти, а від початку ХХ століття - музикознавці. ГМТ стало основним осередком пропаганди симфонічної, камерно-інструментальної і вокальної музики.

Завдяки діяльності товариства, Львів почув видатних музикантів своєї епохи - Ференца Ліста, прославленого скрипаля Кароля Ліпінського, відомих скрипалів, братів Генрика і Юзефа Венявських, французького скрипаля і композитора Анрі В'єтана, Улє Булля, Тересу Оттаво (учениця Нікколо Паганіні), піаністів: знамениту ученицю Фридерика Шопена княжну Марцеліну Чарторийську, Паулу Шаліт, Станіслава Монюшка, Йоганна Брамса, який акомпанував "королю скрипок" Йожефу Йоахіму, Пабло Сарасате, Ігнаца Яна Падеревського та багатьох інших.

Активним було ГМТ в благодійності, щорічно організовуючи доброчинні концерти для знедолених, бідних, хворих.

За його прикладом з'являлися музичні товариства в інших містах.

"Галицьке музичне товариство, передусім, формувалося на демократичних засадах. Тут людей об'єднувало замилування музикою", - наголошує Тереса Мазепа. У ГМТ були сотні учасників, тут на рівних спілкувались між собою князі та юристи, вищі сановники та професори університетів, лікарі, урядовці й професійні музиканти.

ГМТ залишило безцінну нотну бібліотеку, створило школу та консерваторію, одну з перших у Східній Європі. Її вихованцями стали музиканти світової слави - Соломія Крушельницька, Олександр Мишуга, Модест Менцінський, Василь Барвінський та інших. До речі, спадкоємиця цієї консерваторії, Львівська Національна музична академія ім. Миколи Лисенка, цього року святкує 175- річний ювілей.

100-річний шлях в артефактах

"Архів Галицького музичного товариства у 1970-х роках моєму батькові, Лєшеку Мазепі передав працівник консерваторії Єжи Шибальський. Це кількадесят папок, тисячі друкованих та рукописних документів: протоколи засідань, плани будівництва будинку ГМТ, розпорядження, рахунки, облігації, списки, листування членів товариства та вищих чинів адміністрації Галичини", - каже Тереса Мазепа.

Ці документи досі ніде не виставлялися. Побачити їх на власні очі - справді унікальна подія. "Батько та я описували їх в своїх наукових працях, за матеріалами архіву ГМТ я захистила в 2018 році докторську дисертацію, але так відкрито ділимося цим скарбом вперше", - зізналася мистецтвознавиця.

На виставці в галереї Органного залу буде представлена частина з архівів родини Мазеп. Одні із найголовніших експонатів майбутньої виставки - рукописний протокол засідання членів ГМТ з 1852 року, а також рукописна чернетка Статуту товариства з 1869 року. Цікавим є звіт товариства, де зазначено, як воно отримало 20 000 злотих ринських - одну з найбільших пожертв на культурну установу в Австро-Угорській Імперії. Цю суму заповів довголітній меценат ГМТ, президент Палати Адвокатів у Львові доктор Юзеф Маліновський, який постійно презентував товариству цінні дарунки: інструменти, літературу та значні суми грошей. Ці кошти утворили фонд ім. Юзефа Маліновського, на який влаштовувалися камерні концертів.
Є й "буденні" артефакти: наприклад, квитанції на купівлю декоративного каменю, яким облицьовано будинок Галицького музичного товариства. Нині в ньому знаходиться Львівська філармонія.

Виставка буде влаштована за хронологічно-тематичним порядком від моменту створення товариства до його останніх днів у 1939 році.

Після лекції на гостей Органного залу чекає концерт музики Адама Солтиса - останнього артистичного директора ГМТ, яке у 1919 році було перейменовано у Польське музичне товариство. Балади та романси А. Солтиса виконають Наталія Дитюк (сопрано) та Мирослав Драган (фортепіано). Квитки на концерт можна придбати у касі Органного залу.


Автор: Діана Коломоєць
Джерело: Zaxid.net





Інші:

Гурт "Паліндром" передав ГУР понад 1,5 млн гривень на дрони MAGURA
TOKYO ART NINJA, 5-й міжнародний конкурс
Одеська опера святкує: фестиваль "Оксамитовий сезон" стартує до Дня Незалежності
«Марія Заньковецька. Заручена зі сценою»: вистава, яку грають на чотирнадцяти локаціях 
Львівський хор “Гомін” вирушає у тур Україною!
«Океан Ельзи» зібрав 7,7 млн грн на дрони та РЕБи під час концертів у Львові
У Харкові до 100-річчя першого українського оперного театру — ХНАТОБу — покажуть оперу "Енеїду"
Вперше в Україні буде здійснено масштабний запис усіх камерних симфоній Євгена Станковича
Оркестр Львівської національної філармонії анонсує серію програм травмочутливого мистецтва
Згадуємо Богодара Которовича
Вчені довели, що Моцарт допомагає при епілепсії
Премʼєрою музичної вистави «Патріот» відкриє восени 44-й сезон Київська опера на Подолі
У Черкасах відбувся музичний вечір у літньому дворику
Міжнародний фестиваль «Дзеркало» розкриває програму: яку музику гратимуть цього літа у Львові
Театр Куліша закрив сезон у Херсоні
Липневі концерти у Музичному салоні Національної філармонії
В Полтавській обласній філармонії відбувся концерт класичної музики
У Вінниці відбувся концерт Заслуженого академічного симфонічного оркестру Українського Радіо
"Дударик" заспівав у Ватикані під час ювілейного паломництва УГКЦ
Сумська філармонія завершила потужний 87-й сезон
80 мистецьких шкіл Дніпропетровщини отримали музично-теоретичні книжки
Оперна співачка Мар'яна Мазур здобула перемогу на міжнародному конкурсі в Італії
Що підготувала Національна опера під завісу свого 157-го сезону?
"ДніпроОпера" завершила 51-й театральний сезон
У липні у Львівському органному залі відбудеться понад 50 подій
Азербайджан "банить" російську культуру: скасовано всі заходи
Львівський хор "Гомін": що в репертуарі музикантів, які підкорили користувачів соцмереж піснею "Цей сон"
Людмила Монастирська: «Для мене співати – як дихати»
Метрополітен-опера опублікувала уривок нової постанови про викрадення українських дітей
Липнева програма в Музично-меморіальному музеї Соломії Крушельницької
У Дніпропетровському історичному музеї ім. Яворницького відкрилась виставка народних і традиційних музичних інструментів
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №424/2025
Авторський проєкт Наталії Половинки у музичній виставі об'єднає давні духовні напіви України та шедеври європейської музики
Артисти Полтавської філармонії взяли участь в урочистостях з нагоди Дня Конституції України
Авторське право для композиторів: як побудувати цивілізований ринок?
У Житомирській обласній філармонії завершили 87-й концертний сезон
Завершення 51 сезону: В Дніпровському театрі опери та балету відбудеться Гала-концерт
У Харкові покажуть оперу, яка змінила українське мистецтво
У Хмельницькій обласній філармонії проведуть концерт класичної музики
Яскраве подружжя з українським корінням: Олена Зеленська зустрілася з відомими гостями з Нью-Йорку
      © 2008-2025 Music-review Ukraine




File Attachment Icon
8.jpg