Головне - не боятися жити | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
Головне - не боятися жити
Курков Георгій
Головне - не боятися жити
Фестиваль органної музики у Вінниці відбувається у повному форматі
19 вересня 2023, вівторок
Поширити у Facebook

"Коли я слухала Баха, перед очима вимальовувались картини війни". У Вінниці розпочався ХХV Міжнародний органний фестиваль "Музика в монастирських мурах".

Цієї неділі, 17 вересня 2023 р., у вінницькому храмі Божої Матері Ангельської розпочався ювілейний, ХХV Міжнародний фестиваль органної та камерної музики "Музика в монастирських мурах", що давно став традицією культурного життя Міста над Бугом. Цю традицію не змогла перервати і злочинна війна, розв'язана путінською росією проти нашої країни, - адже це вже другий фестиваль після повномасштабного вторгнення.

Якщо минулорічний, ХХІV фестиваль проводився у скороченому форматі (замість звичних 6-7 було тільки три концерти, не було зарубіжних учасників), то нинішній проводиться так, як проводився завжди.

"Оскільки нинішній фестиваль ювілейний, - сказав для CREDO його ініціатор і незмінний художній керівник, заслужений діяч мистецтв України та заслужений діяч культури Польщі Георгій Курков, - ми вирішили зробити сім концертів, а також запросити зарубіжних музикантів. Звісно, тих, хто не побоїться приїхати у країну, в якій триває війна.

Не побоялись шестеро: двоє поляків, двоє французів, угорець, а ще вінничанин за народженням Євген Верещагін (його мати, п. Олена, - постійна ведуча усіх концертів фестивалю "Музика в монастирських мурах". - Прим. авт.), який нині постійно мешкає в Австрії. Виступить також український виконавець - народний артист України Володимир Кошуба, що стояв біля витоків органної музики у Вінниці. Він був одним із тих, хто був бепосередньо пов'язаний із відкриттмя органного залу в будівлі нинішнього Спасо-Преображенського собору ПЦУ. А тоді в Україні було всього четверо органістів.

Один із тих шести, хто не побоявся приїхати в Україну - відомий польський музикант, організатор та учасник багатьох фестивалів органної музики Віктор Лияк, - виступив на першому концерті. Пан Віктор - єдиний польський органіст, чий компакт-диск із творами Йоганна Себастьяна Баха став золотим у 1999 році, а наступного року - платиновим.

Його творчий доробок містить усі органні твори Баха, Брамса, Фрейєра, Франка, Мендельсона-Бартольді, Моцарта та багато інших. В Україні, зокрема у Вінниці, він виступає далеко не вперше: на вінницькому органі він грав іще тоді, коли інструмент був встановлений в органному залі. Цього разу для вінничан і гостей міста пан Лияк виконав три твори Баха та одну з трьох романтичних сонат англо- американського композитора польського походження ХІХ-ХХ ст. Фелікса Боровські.

"Відчуваю, - сказав музикант для CREDO, - що людям, перед якими я виступав в Україні, музика, зокрема органна, дуже близька. Особливо це відчувається коли доводиться виступати в храмах. Адже під час богослужінь люди не тільки чують музику, а й самі співають. Органна музика має багато спільного зі співом: адже і там, і там звук народжується повітрям. А органіст, якщо можна так сказати, створює за допомогою клавіш з цих звуків 'фразу'. Вчора я виступав у Луцьку й після концерту до мене підійшла жінка, в якої з очей текли сльози. Я спитав: 'Чому ви плачете?' Вона ж відповіла: 'Від щастя, що це почула…'"

На запитання, чи не боявся він їхати в Україну, коли тут триває війна, пан Віктор відповів: "Моя сім'я під час нацистської окупації переховувала євреїв - це було незрівнянно більшою небезпекою, аніж тепер приїхати в Україну. Моєму двоюрідному братові поставили пам'ятник за те, що під час війни він в одному бою сам один спалив 6 німецьких танків. І він теж наражався на більшу небезпеку. Я походжу з родини, яка не боїться. Головне - не боїться жити".

Про враження, яке справив концерт на вінничан, промовисто говорять слова однієї зі слухачок, пані Інни Дідковської: "Коли я слухала фантазію Баха (фантазія і фуга соль мінор, що складається з двох частин. - Прим. авт.), у мене перед очима вимальовувались картини нинішньої війни. На фронті воює мій брат, а нещодавно загинув наш давній друг, отже, я не можу про це не думати. Слухаючи першу частину, я уявляла трагічні картини: зруйновані міста, загиблі люди…

Натомість друга частина пробуджувала надію, налаштовувала на оптимізм. Я уявляла наступ наших військ, звільнення наших міст і селищ і майбутню перемогу".

Серед слухачів концерту був і органний майстер Національної музичної академії ім. П.І. Чайковського Дмитро Береговський. Останні три місяці пан Дмитро, приїжджаючи до Вінниці, робив перевірку окремих частин органу, і ті з них, що потребували ремонту, відвозив до Києва. А напередодні концерту він разом із Георгієм Курковим до пізньої ночі займалися налаштування інструменту. Отже, крім любові до музики, на концерт пана Дмитра привело бажання почути відгуки про результати своєї праці.

Наступні концерти фестивалю проходитимуть у храмі Матері Божої Ангельської щонеділі по 29 жовтня включно.


Автор: Ігор Богомолов
Виконавці: Георгій Курков
Концертна організація: Вінницька обласна філармонія
Конкурс (фестиваль): Міжнародний органний фестиваль«Музика в монастирських мурах»
Джерело: credo



Інші:

“Квіти від сну Recitativo-Fantasia”
Пол Веслі («Зоряний шлях», «Щоденники вампіра») зіграє головну роль та стане одним із продюсерів українського воєнного трилера «Невимовне»
Конкурс на здобуття премії імені Леся Курбаса у 2025 році
Фестиваль імені Анатолія Кос-Анатольського у Коломиї: традиція, що надихає покоління
Зігріємося... музикою
ГРУДЕНЬ в львівських музеях Крушельницької та Людкевича
1 грудня "Метаморфоза" від Київського камерного оркестру в пам'ять про оперного співака, скрипаля, актора, військовослужбовця ЗСУ Ігоря Воронки
Зустрічаймо найзагадковіший місяць року разом із Національною оперою України
Події грудня від Національного будинку музики
Оголосили твори, допущені до ІІ туру Шевченківської премії 2025
Музика прийдешнього Різдва у Львівській філармонії
Балет київських митців “Снігова королева” побачать французи
Грудень у Львівському органному залі: понад 50 концертів, що створять ваш святковий настрій
Пристрасті за Параджановим
В Україні виступить світова суперзірка-контратенор Андреас Шолль з Німеччини
Оркестрова «Академія» для юних музикантів: «INSO-Lviv» презентує освітню ініціативу
В сховищі Одеської опери готують прем'єру
Харків'ян кличуть пограти на цимбалах, що пережили "прильоти"
Вчать вокалу і грі на інструментах: у Дніпрі відкрилася релокована музична школа з Покровська
Музикант Львівської філармонії, що постраждав на війні, знову зможе грати
В Ужгороді лунатиме "Музика миру"
Бетховен | Шуберт. Симфонія № 6
До 1000-го дня повномасштабного вторгнення рф
Kyiv Baroque Fest – 2024
У Львівському органному залі вперше українською зазвучить найвідоміша англійська опера
У Рівному виступить легендарний британський диригент Стівен Еллері
В Одеському оперному театрі прем'єра шевченківської кантати-симфонії "Кавказ"
23 листопада у Києві вперше прозвучить на День пам’яті жертв голодоморів знаменита сюїта «Червона скрипка» під батутою Кері-Лінн Вілсон
Кульмінація театрального року: Фестиваль-Премія «GRA» назве найкращих
Триває підготовка до прем’єри «Молочайник»
“Дідона та Еней” зазвучить українською у Львівському органному залі
ПРЕМʼЄРА етноісторичного перформансу «Сила нації»
Прем'єра балету «Аліса в Задзеркаллі» в листопаді
Національний цирк України розпочав гастрольний тур Францією з різдвяною програмою «LE MIRACLE DE NOEL»
Національний симфонічний оркестр України під орудою маестро Володимира Сіренка, – відправляється у велике європейське гастрольне турне: 5 країн | 17 міст | 18 концертів
Зеленський нагородив українських митців у День працівників культури
Презентація альбому «Спадок»
11 листопада філармонія запрошує здійснити занурення у польську музику ХХ століття в День Незалежності Польщі
ІГРИ МУЗИКИ
У Києві відбудеться Kyiv Baroque Fest - 2024
      © 2008-2024 Music-review Ukraine




File Attachment Icon
300.jpg