200-річчя Тараса Шевченка у Львівській філармонії | Music-Review Ukraine
Головна
Стаття
200-річчя Тараса Шевченка у Львівській філармонії
Рапіта Оксана
Лук'янець Вікторія
Тацишин Назар
Львівська державна академічна чоловіча хорова капела
Галицький академічний камерний хор
Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії
Сивохіп Володимир
200-річчя Тараса Шевченка у Львівській філармонії
Проведення концертних заходів та відкриття виставки до 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка
4 березня 2014, вівторок
Поширити у Facebook

Тарас Шевченко – постать надзвичайна й унікальна. Серед світових геніїв важко назвати ім’я поета, вірші якого перелились би таким широким потоком у музичні твори. Серед музичного розмаїття особливе місце посідає поезія Тараса Шевченка у романсовій ліриці українських композиторів. Традицію озвучення Шевченкової поезії заклали композитори XIX ст., насамперед Микола Лисенко, який створив близько ста творів на слова Шевченка.

Серед наступних поколінь композиторів, які продовжили цю традицію — Кирило Стеценко, Яків Степовий, Станіслав Людкевич... Та ледь не кожен український композитор хоча б раз звертався до Шевченкової поезії у своїй музиці — адже вона захоплювала композиторів не лише глибиною і силою змісту, а й загадковою внутрішньою музичністю.

2014 рік проголошено в Україні роком видатного українського поета і письменника, художника Тараса Григоровича Шевченка, а в березні ми відзначаємо 200 років від дня народження Великого Кобзаря. Львівська філармонія відгукнулася на цю подію численними заходами. Концертна програма за участі знакових музикантів подарує унікальну нагоду оцінити різнобарвність поезії Тараса Шевченка у музиці українських композиторів.

Так, у неділю 9 та понеділок 10 березня «В шану Тарасові Шевченку» романсова лірика українських композиторів на тексти Шевченка звучатиме у виконанні знаменитої оперної співачки, примадонни Віденської опери Вікторії Лук’янець та соліста Львівської обласної філармонії Назара Тацишина. Під батутою Володимира Сивохіпа виступить Львівська державна академічна чоловіча хорова капела «Дударик», Галицький академічний камерний хор, Хор студентів Львівського державного музичного училища ім. С. Людкевича та Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії. Зокрема, прозвучать романси та оперні номери на слова Тараса Шевченка. Окрім добре відомих класичних композицій, виконавці підготували твори, що рідко звучать на українській сцені.

З програмою «В шану Тарасові Шевченку» Львівська філармонія побуває у багатьох містах України – Вінниці, Хмельницькому, Києві, Донецьку, Дніпропетровську та ін., а також за кордоном – Санкт-Петербурзі (Росія) й у містах Польщі.

У неділю, 16 березня вшануванням Тараса Шевченка стане літературно-музична композиція «На перехресті вчора і сьогодні». Автор програми та виконавець – заслужений артист України, майстер художнього слова Олег Батов читатиме тексти сучасних авторів: львівської поетеси Анни Волинської та київського поета Віталія Іващенка, які у своїй творчості часто звертаються до спадщини Великого Кобзаря. Програма вечора увібрала не просто окремі вірші поетів, а складена в жанрі композиції на високому художньому рівні, де екстраполюється погляд на сучасне суспільство через творчість Тараса Шевченка. Вірші поєднуються зі звучанням фортепіано — в концерті візьме участь знана львівська піаністка, заслужена артистка України Оксана Рапіта.

У четвер, 20 березня у виконанні Галицького академічного камерного хору (художній керівник та диригент — народний артист України Василь Яциняк) та Богдана Козака у ролі читця прозвучить Божественна Шевченкова Літургія для читця та мішаного хору Олександра Козаренка. Літургія Олександра Козаренка — твір, без сумніву, непересічний і не простий для сприйняття. Зазначмо, що автор вже має досвід у творенні духовної музики, як, наприклад, добре відомі нам «Острозький триптих», «Страсті Господні», «Богородичні пісні» та ін. , і всі ці твори відзначаються напрочуд вміло збереженою рівновагою поміж традиційною східною обрядовістю, західною композиторською технікою, виконавськими засобами та власним баченням духовного світу.

На «Вечорі українського дуету», у неділю, 23 березня у Концертному залі Львівської філармонії звучатимуть обробки українських народних пісень, солоспіви та ретро-музика українських композиторів: Остапа Нижанківського, Миколи Лисенка, Анатолія Кос-Анатольського, Євгена Козака, Богдана Весоловського та ін. Українська пісня – це душа українського народу. Вона завжди звеселяла будні українців, була розрадою, поліпшувала настрій, полегшувала працю. Вона містить в собі величезну силу почуттів, переживань, які є невичерпним джерелом натхнення. Завдяки чудовим голосам виконавців ви почуєте красу й гармонію української пісні, вслухаєтеся у майстерне музичне оздоблення.

Важливою є експозиція у фойє Львівської філармонії виставки картин «Шевченкіана у вишивці» народної майстрині Олександри Зробок. Олександра Зробок – членкиня Львівського обласного центру народної творчості – вишиває Шевченкіану та орнаменти Трипільської культури, на яких зображений глибинний світ давніх українських символів.

Хатинка, вишита за мотивами вірша Великого Кобзаря, стала першою в творчому доробку пані Олександри. Робіт на шевченківську тематику налічується вже не один десяток. На картинах відображені теми добра і зла, правди і кривди, доля жінки, доля матері, краса природи українського села.

Роботи пані Олександри дуже теплі та справжні, чесні, серйозні й водночас грайливі. Майстриня стверджує, що мистецтво відкрило для неї інше життя і дихання: «Правду кажуть: якщо хочеш бути щасливим, не треба шукати свого щастя за морями, воно є поруч з тобою, воно всередині тебе. Моя вишивка і є моє щастя».

Мистецтво Олександри Зробок є ароматом індивідуальної свободи. Воно стоїть на трьох китах – нитка, голка, інтуїція. Малює ниткою так само, як художник пензлем. Майстриня хоче, щоб картини були такими ж живими, як і поезії Тараса Шевченка.

Олександра Зробок – учасниця 25 колективних виставок у музеях України, експонент 12 персональних виставок, нагороджена дипломами і грамотами.


Автор: Ольга Максим’як
Колективи: Львівська державна академічна чоловіча хорова капела "Дударик", Галицький академічний камерний хор, Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії
Виконавці: Оксана Рапіта, Вікторія Лук'янець, Назар Тацишин
Диригенти: Володимир Сивохіп
Концертна організація: Львівська обласна філармонія
Концертний зал: Концертний зал ім. С. Людкевича Львівської обласної філармонії



Інші:

Тріумф театру у часи викликів:
Станція, або розклад бажань: друга прем’єра за тиждень
Проєкт «Спадок» спільно з Музеєм Ханенків представляє альбом романсів на тексти класиків і обробки народних пісень ХХ століття
Королева українського театру. Як Марія Заньковецька "поставила на місце" Росію ще в XIX столітті і відреклася від родини заради сцени
Актор та керівник головного столичного театру звернувся до українців за кордоном
У Києві відбулася світова прем’єра першої опери Бортнянського, яка вважалася втраченою
«Театральна вечірка non stop»
Закарпатський народний хор увійшов у свій 79-й концертний сезон і розпочав підготовку до 80-літнього ювілею
НОВАТОРСЬКА ОПЕРА-КАБАРЕ «ТГШ. ПОДОРОЖ У ЧАСІ»
ДО 100-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ КОРИФЕЯ УКРАЇНСЬКОГО ОПЕРНО-ХОРОВОГО МИСТЕЦТВА ЛЬВА МИКОЛАЙОВИЧА ВЕНЕДИКТОВА (1924 – 2017)
Станіслав Людкевич і Василь Барвінський, які не дали затихнути українській музиці
Духовність Центральної Європи в музиці: від Пендерецького до Пярта
Мистецтво неможливого
Пам’яті тої «Рути»
«Арсенал» Довженка в Берліні: Історія, яка резонує і через століття
Мельпомена Таврії
Зараз 11 наших людей у війську, - очільник Національної оперети Струтинський
Полон в росії замість фестивалю в США: музиканти з миколаївської 36-ї бригади перебувають у неволі
10 мудрих цитат легендарного актора Богдана Ступки про життя, любов та Україну
Ярослав та Інгігерда. Тисячолітня українсько-шведська історія кохання на фестивалі Bouquet Kyiv Stage- 16 серпня
”ВІД СЯНУ до ДОНУ”
Геніальний тенор
Змушували відкопувати тіла вбитих маріупольців: історія музиканта військового оркестру
Ukrainian Freedom Orchestra втретє зазвучить у світі
У музеї на Кіровоградщині діє виставка, присвячена ювілею відомого композитора і диригента
Опера «Тарас Бульба» лютого патріота Миколи Лисенка. Як її подати світові у час війни з росією?
Українсько-польські музичні мости Фонду “Pro Musica Viva”
ОПЕРА В ЕПОХУ ЗЛОДІЙСТВА
ЄВРОБАЧЕННЯ - МУЗИКА І НЕ ТІЛЬКИ
Правила ринку: агент Линів пояснив, чому диригенти виконують твори російських композиторів
В Мюнхені запрошують на «Страту» та «Дванадцяту ніч»
Національна опера України поставить оперу "Конотопська відьма"
Українська опера Chornobyldorf виборола Премію Королівського філармонічного товариства
А ви знали, що Шевченко міг би стати й відомим музикантом?
Премʼєри в імʼя Перемоги
ЛІТЕРАТУРА З МУЗИКИ, МУЗИКА З ЛІТЕРАТУРИ
«Незламні»: музичне послання українців у другу річницю початку повномасштабної війни
«Десять років чекаємо на перемогу»: історія оркестру, який двічі з дому вигнала війна
Найкращий концерт Кіровоградської філармонії - попереду. Він буде присвячений Дню перемоги!
Музичні інструменти змінили на автомати: історії артистів театру Одеси
      © 2008-2024 Music-review Ukraine






File Attachment Icon
802.jpg