Анатолій Шекера. Вечір пам’яті | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
Анатолій Шекера. Вечір пам’яті
Анатолій Шекера. Вечір пам’яті
16 травня у Національній опері України відбудеться концерт, присвячений видатному хореографу
16 травня, четвер
Поширити у Facebook

17 травня Анатолію Федоровичу Шекері виповнилось би 89 років...

Є митці, котрі не тільки визначають певний напрямок у мистецтві, а й стають творчим обличчям свого часу.

До таких належить видатний український хореограф народний артист України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Анатолій Федорович Шекера, котрий своє життя віддав високому служінню українському балету. Ним здійснено більше тридцяти постановок в Україні і за кордоном.

Анатолій Шекера народився 17 травня 1935 у Владивостоці в українській родині. На Далекому Сході Росії компактно мешкало чимало українців, там і виховувалася неперебутня любов до землі своїх предків і прагнення жити й творити на ній.

Повноцінну балетмейстерську діяльність А. Шекера розпочав 1963 року у Львові (свою дипломну роботу – балет К. Караєва «Стежкою грому» приїхав ставити до Львівського академічного театру опери та балету, куди одразу ж був запрошений як балетмейстер-постановник). За наступні три роки роботи тут А. Шекера поставив ще чотири вистави: «Лілея» К. Данькевича, «Спартак» А. Хачатуряна, «Попелюшка» С. Прокоф’єва, «Відьма» В. Кирейка, «Досвітні вогні» Л. Дичко.

У 1966 р. Анатолій Федорович прийняв запрошення переїхати до Києва, де жив і працював до кінця життя. Його постановки на сцені столичного Театру опери та балету ім. Т. Шевченка визначали і продовжують визначати творче обличчя київського балету, з яким пов’язана основна частина життя балетмейстера.

Недостатньо просто перелічити назви вистав, серед яких були і першопрочитання («Каменярі» М. Скорика, «Камінний господар» В. Губаренка, «Ольга», «Прометей» Є. Станковича), і власні інтерпретації балетної класики: головна заслуга А. Шекери полягає в тому, що він створив масштабний епічний балетний театр на міцних академічних засадах. Він щиро прагнув оновити саму естетику й виразову палітру українського балету, наблизити його до художніх досягнень європейської хореографічної культури. На його виставах зростали і формувалися особистості кількох поколінь львівського, харківського і київського колективів.

16 травня Національна опера України вшановує пам’ять видатного українського хореографа, народного артиста України, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка Анатолія Федоровича Шекери. Творчий вечір складається з двох частин.

У першій половині вечора представлені київські прем’єри мініатюр авторства артистів театру Ксенії Іваненко, Микити Сухорукова, Ярослава Ткачука (деякі з них вже бачили іноземні глядачі) та постановки таких знаних майстрів, як Сергій Бондур, Вадим Федотов, Елвін Ейлі.

Симптоматично, що значна частка представлених творів, є творчою рефлексією на болісні актуальні події в нашій країні. Велика кількість театральних працівників – акторів, співаків, танцівників, артистів оркестру, технічних робітників – добровільно стали на захист України. 812 днів триває жорстока руйнівна війна. Кожен з цих днів – то окрема драматична і героїчна  сторінка новітньої історії України, сповнена болю й гордості, відчаю й надії…

За рідну землю поклали своє життя її найкращі сини й доньки, серед яких і прем’єр балету Національної опери України, заслужений артист України Олександр Шаповал... Світлої пам’яті тих, хто вже ніколи не повернеться, присвячені кілька хореографічних номерів. Ксенія Іваненко представляє прем’єру під назвою «Не залишай мене» на музику Йоганна Себастьяна Баха. У фонограмі звучать вірші Олени Надутенко у виконанні народної артистки України Наталі Долі.

Танцювальна копозиція «Душі» на музику лемківської народної пісні «Пливе кача», яка ще з часів Революції Гідності стала українським реквіємом Небесній Сотні, у хореографії Ярослава Ткачука вперше була показана у рамках міжнародних гастролей солістів балету Національної опери України 2022 року в пам’ять загиблих від російської агресії.
Твір «Молитва за загиблими» на музику моцартівської Lacrimosa поставив видатний український танцівник і хореограф Вадим Федотов для великого благодійного концерту в Орландо, США в одному з найкрасивіших залів Америки – у Dr. Phillips Center for the Performing Arts у серпні 2022 року.

Ідея заходу належала заслуженому артисту України, засновнику школи українського балету в Орландо Вадиму Федотову, який пішов у засвіти у червні, не встигши втілити задуману подію. Цей вечір виконавці присвятили саме йому та виконали два сучасних номери, поставлених хореографом, одним з яких і була «Молитва за загиблими».

Перший відділ концерту завершить хореографічна сюїта «Поема про матір» на музику Євгена Станковича. Хореограф Сергій Бондур присвячує цей твір, зокрема, й пам’яті Анатолія Шекери.

У концерті беруть участь артисти балету, хор Національної опери України імені Тараса Шевченка та учні Київської муніципальної академії танцю імені Сержа Лифаря. Солісти балету: народна артистка України Наталія Мацак, заслужені артисти України Ольга Голиця, Тетяна Льозова, Ольга Кіф'як-фон-Краймер, Ярослав Ткачук, Микита Сухоруков, а також солісти Ілона Кравченко, Олександра Панченко, Іван Авдієвський, Микита Кайгородов, Андрій Карєв, Гійом Клеман, Олександр Габелко, Сергій Кривоконь, Володимир Кутузов, Ілля Морозов, Даніїл Сілкін, Олександр Скулкін, Олексій Швидкий.

У другому відділі вечора – перлина репертуару Національної опери України – одноактний балет на музику Моріса Равеля «Болеро» в хореографії Анатолія Шекери і художньому оформленні Данила Лідера, прем’єра якого відбулася саме у цей день, 16 травня 1968 року і відтоді незмінно приваблює глядачів різних поколінь.  

Виконавці:
Дівчина в білому – заслужена артистка України Ольга Голиця
Дама в чорному – Райса Бетанкоурт
Юнак – Євген Логвиненко

Оркестр Національної опери України імені Т. Г. Шевченка, диригент – народний артист України Герман Макаренко.





Фото: Лариса Тарасенко
Концертна організація: Національний академічний театр опери та балету України імені Т.Г. Шевченка
Концертний зал: Глядачевий зал Київського національного академічного театру оперети



Інші:

У Луцьку стартує фестиваль органної музики «Luchesk Organum»
В Австрії відбувся благодійний концерт українського хору
Історії музикантів-військових у складі «Культурного десанту»: Андрій Кохан та Олександр Ремез
Диригентка Кері-Лінн Вілсон про підтримку України: Інструменти стають зброєю
Міжнародні композиторські майстеркласи нової музики COURSE
Серпень в Львівському Органному залі: камерність і масштаб
російська ракета вбила в Миколаєві завідувачку трупи українського театру драми та музичної комедії Ірину Пономаренко і її сина
На фронті загинув український співак Ігор Воронка
Українська пісня/Ukrainian Song Project-2024 у Львові: 13 зіркових артистів виконають свої хіти у супроводі симфонічного оркестру
Оновлений сімейний концерт у Львівському органному залі
На фронті загинув артист Чернігівської філармонії Володимир Опанасенко
Шортліст Фестивалю-Премії «ГРА» - 2024: хто у фіналі?!
Заходи з ушанування пам’яті Мирослава Скорика у Львівській філармонії
Українська піаністка отримала золоту медаль Global Music Awards
«Танець у зоні війни?» - мультимедійний проєкт
Колективи Черкаської філармонії на благодійних концертах у Польщі збирають кошти для ЗСУ
Триб’ют Мирославу Скорику на завершення філармонійного сезону
Камерне міжсезоння у Національній філармонії
Голландія-Україна: концерт-діалог у музеї
ВІТАЛІЙ СКАКУН ЙДЕ З ПОСАДИ ПІСЛЯ 24 РОКІВ НА ЧОЛІ ПОЛТАВСЬКОГО СИМФОНІЧНОГО ОРКЕСТРУ
Сорок три миттєвості липня в Органному залі Львова
ЧеФест у Франківську відкрили композицією пам'яті полеглих воїнів на саксофоні Андрія Чепіля
Національна опера України завершує 156 сезон: що подивитися
"Мистецька ФОРТЕЦЯ": у Харкові відбувся концерт для жителів області, які покинули свої домівки через російську агресію
Митці з Полтавщини взяли участь у Мандрівному фестивалі української культури в Польщі
Аншлаги Академічного оркестру Львівської філармонії в Щецині та Катовіце
Ukrainian Freedom Orchestra у липні вирушить у третій міжнародний тур
Маестро Микола Дядюра нагороджений Орденом «Зірка Італії»
Величезні портрети українських композиторів експонують у Львівському органному залі
Відомий український режисер поставив єдину оперу Бетховена в Нідерландах
Закриття 160-го концертного сезону у Національній філармонії
“Файний Франко Ф’южн”
У Житомирській обласній філармонії відбулося закриття концертного сезону
Понад 300 мистецьких подій - таким був 85-й сезон Рівненської обласної філармонії
У Хмельницькому музичному коледжі відбувся випуск бакалаврів
«Перевізник»
МКІП не раз пропонувало київській консерваторії прибрати з назви ім’я Чайковського
У Львівській філармонії стартує Восьмий міжнародний маратон пам’яті співака й воїна Василя Сліпака
У Львові пройде Jazz Weekend за участі Ніно Катамадзе та Олексія Когана
Історія про війну без романтики та пафосу
      © 2008-2024 Music-review Ukraine




File Attachment Icon
Шекера-Анатолій.jpg