Андрій Савка: «Без класичної музики не буде  ні джазу, ні року» | Music-Review Ukraine
Головна
Інтерв'ю
Андрій Савка: «Без класичної музики не буде  ні джазу, ні року»
Савка Андрій Михайлович
Андрій Савка: «Без класичної музики не буде  ні джазу, ні року»
20 вересня 2012, четвер
Поширити у Facebook

У вівторок гостинно відкриє свої двері Івано-Франківська обласна філармонія. У стінах «старого театру» знову вируватиме життя, адже тут розпочинається новий концертний сезон. Шанувальникам класичної музики дирекція філармонії приготувала чимало приємних сюрпризів – кожні два-три дні тут буде справжнє свято мистецтва, на будь-який смак. Детальніше про життя філармонії в новий концертний сезон та про підготовку до нього розповідає директор філармонії Андрій САВКА.

– Щоразу відвідувачі концертів у філармонії мають можливість насолоджуватися мистецтвом як уже відомих виконавців, так і молодих артистів. Чим особливий буде цьогорічний концертний сезон? Чим ви готові здивувати івано-франківського глядача?

– Це фактично перший повноцінний сезон, який буде втілювати в життя нова команда. У нас були певні напрацювання ще із минулого року. А вже глядачам та слухачам потрібно робити свої висновки, говорити, наскільки це було вдало та цікаво. До речі, з цією метою ми навіть проводимо опитування людей, щоби дізнатися вподобання відвідувачів філармонії.


Уже фактично сформована вся програма тих вечірніх концертів, котрі будуть проходити у філармонії. 25 вересня ми відкриваємо сезон концертом «У світі прем’єр». У перший вечір будуть представлені усі наші колективи, солісти філармонії. Таким чином ми продемонструємо, що таке філармонія, на якому етапі ми знаходимося і куди далі прямуємо. В основному це будуть прем’єрні твори і в першу чергу нові обличчя і нові імена. Ми працюємо в тому руслі, щоби розширити жанровість колективів. Є, звичайно, декілька колективів, котрі не будуть представлені у перший вечір. Для прикладу можу назвати симфонічний оркестр, котрий відкриватиме свій сезон сольним концертом уже 4 жовтня. Зараз триває процес формування ансамблю «Бревіс», тому він також ще не братиме участі у відкритті сезону.


У цьому сезоні будуть представлені як молоді виконавці з нашої філармонії, так  і з інших міст. Тут можна буде побачити артистів зі Львова, Полтави, Києва, Одеси. Передбачаємо приїзд багатьох виконавців із різних країн світу на мегапроект «Брати Блюзу».


Також ми домовилися з закордонними виконавцями. Так, до нас приїде Олег Полянський, всесвітньовідома джазова співачка Анна-Марія Йопик, Емануель Флорес, Анджей Кулька. Цікавим також буде приїзд Олексія Набіуліна, який вже полюбвся нашим глядачам. У листопаді плануються концерти за участю Мирослава Скорика. Думаю, що нам вдасться організувати ще й творчий вечір маестро Мирослава Скорика. Піврічний цикл ми плануємо завершити новорічним сюрпризом від симфонічного оркестру.


– Зважаючи на ту кількість анонсованих концертів, можна сказати, що їх буде чимало. А чи не забагато заходів ви берете на свої плечі?

– У нас виходить фактично по десять концертів на місяць. Ми даємо людям вибір і прекрасно розуміємо, що аншлаги можуть бути не на всі, а тільки на певні концерти. У першу чергу, мені здається, що ці стіни варто наповнити мистецтвом. Я розумію, що для нашого міста це дещо незвично, можливо, комусь здається, що забагато таких класичних концертів. Але дуже часто я стикаюся з тим, що люди кажуть, що вони не знають, що відбувається у філармонії. Паралельно ми будемо запускати нові проекти. Скажімо, «Філармонійні вечори» у театрі кіно «Люм’єр», також передбачається інший проект, розрахований на навчальні заклади.


–Це буде свідченням того, що класика не вмирає?

– У одній із соціальних мереж в розділі «Типовий Івано-Франківськ» було опитування на тему: «Як ви відноситеся до класичної музики?» Основна частина користувачів у соцмережах – це молодь до 25 років. Цікаво, що три чверті з них сказали, що вони інколи відвідують концерти. Питання в тому, як подати той чи інший класичний концерт. Оскільки філармонія є єдиним закладом класичної академічної музики і мистецтва як такого, то мені здається, що саме мета філармонії все це зберегти. Разом з тим ми повинні йти в ногу з часом. Класична музика – вічна, все побудовано на ній. Без класичної музики не буде ні джазу, ні року. Усе повертається назад. Зараз, як і триста-чотириста років тому, грають Вівальді, Моцарта, Баха.


Яким чином філармонія готова йти в ногу з часом? Присутність філармонії у соціальних мережах якось допомагає в цьому плані?

– Я вважаю це позитивом. Буквально за декілька днів запрацює наш сайт. У нас є сторінка у соцмережах, зараз вводимо для відвідувачів філармонії систему абонементів за жанрами. За 120 гривень можна буде відвідати 7-9 концертів. Думаю, це досить доступні ціни. Декілька абонементів ми вводимо для учнів, студентів та пенсіонерів.


– Чи змінились ціни на концерти порівняно із минулим сезоном?

– Залежно від того, на які концерти. В основному градація квитків буде такою:  20-50 гривень – на першу категорію, 30-60 – на другу і 40-70 гривень – на концерти третьої категорії. І лише на деякі концерти будуть дещо вищі ціни.


– До початку нового сезону тривала підготовка, а тому колективи все одно працювали протягом цілого літа. Разом з тим деякі виконавці навіть грали на вулицях міста. Чи не занадто низько для філармонійних виконавців опускатися до рівня вуличних музикантів?

– Жоден колектив у повному складі не грає на вулиці. Просто є такі люди, котрі готові продемонструвати своє мистецтво і показати, що в місті є філармонія. Як на мене, то це, навпаки, плюс, бо вони таким чином закликають людей йти до філармонії. Наскільки мені відомо, під час такої гри на вулиці люди підходять, дякують за приємні моменти. Просто в державі зараз така ситуація, що ми не можемо повністю задовольняти усі свої потреби через брак фінансування. Але у всьому світі, на жаль, культура оплачується не так, як треба. Свого часу я був у Польщі. Там, як і взагалі у всій Європі, прийнято музикантам грати на вулиці. Це не є опускання до вуличного рівня, а демонстрація своєї майстерності.



Автор: Володимир Бодак
Діячі мистецтв: Андрій Савка
Концертна організація: Івано-Франківська обласна філармонія
Концертний зал: Концертний зал Івано-Франківської обласної філармонії
Джерело: zk.at.ua



Інші:

«В Європі почали слухати українську музику»
Диригентка Оксана Линів: Чайковського треба українізувати
Творчий шлях композитора і диригента з Луцька Володимира Рунчака
"Вже це все набридло": співачка Монастирська про те, як замінила путіністку Нетребко і настрої за кордоном
Львівський органний зал: українські ноти, які об'єднали світ
Музика свободи і віри
"Співпрацювати з руснею не буду", — як жив і загинув в окупованому Херсоні диригент Юрій Керпатенко
Василь Василенко: “Ми повинні відроджувати й репрезентувати своє мистецтво у світі
Олександр Родін про нові творчі проєкти
Допитували всю ніч та знімали з трапа літака: оперна співачка Марія Стеф'юк розповіла, як її переслідувало КД
Сюрпризи від Ігоря Саєнка
Актор Анатолій Хостікоєв - про театр під час війни, контакт із глядачем та чому Україні не можна програвати
Єжи Корновіч про оперу «Родинний альбом»: «Європа – це велика родина»
Микола Дядюра про прем’єру та гастрольні маршрути
Раду Поклітару: “Прем’єра “Тіней забутих предків” – це подія світового масштабу!”
Цьогоріч на Шевченківську премію подали 74 заявки у 7 номінаціях: Євген Нищук про критерії та залаштунки премії
Роман Ревакович: Останнім часом мене засипають питаннями про український репертуар [інтерв'ю]
«Україна ще має відбутися як оперна держава»: розмова з першим українським композитором, який пише музику для Метрополітен-опера
Балет “Мадам Боварі” - новинка в афіші Національної опери України
Як козаки і пірати москалів били: мюзикл «Неймовірні мандри і пригоди козака Василя Сліпака»
«Забудьте про російську культуру, яка пригнічує вашу власну»
Майбутня прем`єра “Сойчиного крила” стискатиме серце глядача, — директор-художній керівник “Київської опери” Петро Качанов
Зірка, патріотка і наша сучасниця
Рок Фаргас: «Я дізнався про багатьох неймовірних композиторів України»
Музика + театр
Михайло Швед: “Розширюємо репертуарні грані новими творами, виконавцями та ідеями”
“Я ентузіаст створення нового українського репертуару”
Казка від Юрія Шевченка
Олена Ільницька: «Сподіваюсь, мій твір є моїм внеском у Перемогу»
«Маріупольська камерна філармонія відроджується у Києві», — диригент колективу Василь Крячок
“Я хочу показати слухачам нашу потужну мистецьку школу, українську самобутню культуру”
У Львові відкрити Камерну залу імені Мирослава Скорика
“Псальми війни”
"Кіт у чоботях"
“Opera Europa - це велике інформаційне і колегіальне поле”
Володимир Сіренко: “Продовжуємо активно працювати”
“Ми займаємося творчими пошуками нових форм виразності, вдосконалюючи свій професіоналізм”
На Херсонщині завершився XXV Міжнародний театральний фестиваль "Мельпомена Таврії"
Як стати людиною?
«Життя неможливо зіграти під фонограму, як і справжню музику», — диригентка Леся Шавловська
      © 2008-2024 Music-review Ukraine