Бог любить Трійцю! | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
Бог любить Трійцю!
Ермінь Йожеф
Пірієв Олександр Валерійович
Національний Одеський філармонійний оркестр
Ерл Хобарт
Скорик Мирослав Михайлович
Бог любить Трійцю!
В Одеській обласній філармонії відкрився ІІІ Міжнародний фестиваль Black sea music fest
20 червня 2016, понеділок
Поширити у Facebook

Захід відбувся за участі Національного одеського філармонійного оркестру (НОФО) під орудою художнього керівника фестивалю Хобарта Ерла. Різноманітні концертні програми чекають на любителів класики 21 і 24 червня. Серед них концерт творів Мирослава Скорика в Одеській опері і заключний концерт, у якому виконуватиметься музика французьких імпресіоністів. У ньому візьме участь всесвітньовідомий віолончеліст Стівен Іссерліс (Велика Британія).

ПІД ЧАС ВІДКРИТТЯ 1-ГО МІЖНАРОДНОГО ФЕСТИВАЛЮ BLACK SEA MUSIC FEST. Фото: Володимир КУДЛАЧ

Формат форуму не обмежується лише інструментальною музикою, а складається також із вокальних номерів у супроводі оркестру. Цьогоріч фестиваль відкрився виконанням напівсценічної вистави-опери Петра Чайковського «Іоланта» (режисер Раймундас Боніоніс, Литва).

Дія відбувається в саду королівського палацу, тож сцену щедро прикрашали квіти – дикі орхідеї і троянди, які створювали у глядача піднесений настрій. Цей твір наскрізь ідеалістичний: прозріння – його лейтмотив (на початку вистави основні діючі особи опери виходили з чорними пов’язками на очах).

Про мету і особливості цьогорічної імпрези розповіли промоутери акції.

Хобарт ЕРЛ, диригент:

- У німців: «Усі хороші речі – три» (alle gute Dinge sind Drei). У нас – «Бог любить Трійцю»… Цей символічний релігійний елемент доречний для опери П. Чайковського «Іоланта», останньої в творчості композитора. Прем’єрною постановкою цієї оперної напіввистави ми відкриваємо нинішній фестиваль. У ній беруть участь молоді, перспективні українські солісти і незмінний учасник – хор ОНМА ім. Н.В. Нежданової (хормейстер Галина Шпак. – В.К.).

Лірична опера «Іоланта» – це особливий твір. За кілька тижнів після прем’єри в Москві у грудні 1892 р. уперше на Заході у місті Гамбурзі опера була виконана під керівництвом композитора і диригента Густава Малера (для мене це особлива емоція!). Наступного року, незадовго до смерті композитора, Петро Ілліч особисто був присутній на черговій постановці згаданої опери в цьому ж місті...

В умовах обмеженого сценічного простору філармонії постановку вистави здійснив запрошений литовський режисер Раймундас БАНІОНІС (син відомого кіноактора Донатаса Баніоніса.

Це його перше перебування в Одесі і перша спільна робота з НОФО):
- У часи СРСР опера Чайковського «Іоланта» знищувалася дуже тонко з ідейних міркувань, перш за все її релігійний підтекст: з тексту прибиралися слова, пов’язані з Богом. Тому цей твір став подібний до дитячого ранку. Думаю, що коли Чайковський писав цю оперу, то думав про Всевишнього, про його місце в нашому житті, що видно з музики, яка абсолютно «доросла» за характером мислення автора і прихованого в ній людського духу. Ми намагалися зробити з неї не «казочку», а притчу, чим, на мою думку, вона і є. Ми звернулися до первісного тексту, написаного братом композитора Модестом Чайковським.

Головне, що ми маємо в постановці на одеській сцені, – це співаки, які також братимуть участь у майбутній повномасштабній постановці цієї опери в Клайпеді.
Роль Іоланти виконує Юлія Алексєєва. Із задоволенням працюю також із іншими молодими виконавцями: Валентином Дитюком, Тарасом Бережанським, Марією Кушнір, одеситками Тетяною Муляр, Златою Олтяновою та іншими. Взагалі у вас чудові співаки, адже українці надзвичайно співучий народ!»

Як сказала під час відкриття фестивалю у своєму вітальному слові народна артистка України Галина Поліванова (раніше незмінна виконавиця ролі Іоланти), «якщо в Одесі проходить, то можна їхати куди завгодно». Аплодисментами публіка особливо відзначила участь у концерті Валентина Дитюка, Тараса Бережанського, Юлії Алексєєвої і Марії Кушнір.

- Третій фестиваль – це вже традиція, і приємно відзначити, що географія його учасників розширюється, - сказав меценат і відомий громадський діяч Сергій ГРИНЕВЕЦЬКИЙ. - Прикмето, що до нього приєднуються й інші проекти, зокрема, «Три С: Скорик – Станкович – Сильвестров». Вважаю це важливим із огляду на те, що таким чином ми демонструємо потужність сучасного українського музичного мистецтва. На музиці цих композиторів свого часу ми формувалися, – маю на увазі насамперед музику до кінофільмів. Щодо опери «Іоланта», то її постановка сприймається символічно, адже квінтесенція Іоланти – відкрити очі й подивитися на світ… Цього нині потребує наше суспільство: відкрити очі, мати віру і з цією вірою йти у майбутнє.

МИРОСЛАВ СКОРИК І ХОБАРТ ЕРЛ ПІД ЧАС РЕПЕТИЦІЇ. Фото: Володимир КУДЛАЧ

А Хобарт Ерл додав: «Наступний концерт присвячений творчості Мирослава Скорика. Нещодавно я диригував цією програмою (проект «Три С») у Львові. Сам Мирослав Михайлович її затверджував. Вона складається з творів Равеля, Дебюссі і Гершвина. Звучатимуть «Болеро», «Післяполудневий відпочинок фавна» і «Рапсодія в стилі блюз». Композитор вважає, що на його творчості найбільше позначився джаз та імпресіонізм. Відбудеться одеська прем’єра Концерту №2 для віолончелі з оркестром.

В програмі також Каприс №19 із творів «24 каприси Паганіні», «Дзиґа» і «Гуцульський триптих». У мене виникла ідея, сподіваюся, що Мирослав Михайлович її підтримає: паралельно з виконанням музики на екрані демонструватимуться кадри з кінофільму Параджанова «Тіні забутих предків», для якого, як відомо, вона була створена».

У концерті братимуть участь відомі українські виконавці: заслужений артист України Йожеф Ермінь (фортепіано) і Олександр Пірієв (віолончель).

Чимало цікавинок чекає на одеських меломанів під час завершального фестивального концерту, який відбудеться 24 червня на сцені Одеської філармонії. У його програмі чільне місце відведено творам, у яких соло виконує віолончель. Це Концерт №1 для віолончелі з оркестром Сен-Санса та Варіації на тему рококо для віолончелі з оркестром Чайковського.

- Третього вечора ми продовжимо традицію запрошувати для участі у фестивалі відомих солістів, – зазначив диригент Ерл. – Цього року наш гість – британський віолончеліст Стівен Іссерліс. Він з п’ятірки найбільш відомих і найкращих віолончелістів планети. Це суперзірка віолончельної гри, який, зазначу, має одеське коріння. Його дідусь Юліус був достатньо відомим музикантом, випускником Московської консерваторії, де навчався у Сергія Танєєва і Василя Сафонова. Згодом жив в Одесі, тут викладав у консерваторії. Батько ж Стівена – Георгій, народився в нашому місті в 1917 році. Згодом сім’я емігрувала. Стівен не знає жодного російського слова, він англієць.

У концертній програмі виконуватиме два твори: соло в Концерті №1 для віолончелі з оркестром Сен-Санса та Варіаціях на тему рококо для віолончелі з оркестром Чайковського. Звучатимуть також La valse та Сюіта №2 з балету «Дафніс і Хлоя» Равеля. В останньому буде задіяний хор Одеської музичної академії. Версію сюїти без хору Равель не хотів чути і віддавав перевагу оригіналу, в якому хор виконує вокаліз. Версія з хором, я впевнений, стане першим виконанням в Одесі. Цей балет Равеля є в репертуарі Національної опери України, і там ця річ звучить у супроводі хору, але в концертних залах України згадана сюїта з хором виконується дуже рідко».


Автор: Володимир Кудлач
Колективи: Національний Одеський філармонійний оркестр
Виконавці: Йожеф Ермінь, Олександр Пірієв
Диригенти: Хобарт Ерл
Композитори:Мирослав Скорик
Концертна організація: Національний академічний театр опери та балету України імені Т.Г. Шевченка, Одеська обласна філармонія, Одеський Національний академічний театр опери та балету
Концертний зал: Концертний зал Одеського Національного академічного театру опери та балету
Конкурс (фестиваль): Міжнародний музичний фестиваль «Black Sea Music Fest»
Джерело: Газета "День"



Інші:

До 85-річчя Лесі Дичко
Золтан Алмаші лауреат премії імені В.С. Косенка у 2024 році
“Кассандра” і “Мойсей”
Радіо Культура запише органні твори українських композиторів на фестивалі у Львові
У палаці “Україна” із новою концертною програмою виступить всесвітньо відомий Хор Верьовки за участі Yarmak та Jerry Heil
У Національному театрі імені Марії Заньковецької відбудеться відновлення «Тригрошової опери»
Коцюбинський, "З глибини"
Львівський органний зал запрошує на вечір світових премʼєр
Уперше з часів незалежності Національна опера України відправилась у тур містами США
В пам’ять про загиблих на війні музикантів
ХХІ Фестиваль Давньої Музики у Львівській філармонії оголосив програму
Львівський органний зал запрошує на вечір світових премʼєр
Відомий голлівудський композитор публічно підтримав Україну на концерті у США
26 жовтня Дзеркало в дзеркалі у Національній філармонії
18 жовтня з Національної філармонії можна буде потрапити на море
Робот-диригент провів концерт Дрезденського оркестру
Популярна класика - Моцарт, Малер, Барбер
Вдруге за місяць Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр імені Миколи Куліша вирушає на гастролі
В Україну не повертається кожен п'ятий діяч культури, який виїхав за кордон - Точицький
Які є герої нашого часу?
МОЦАРТ у VR-ШОЛОМІ і РОЯЛЬ в КОЛОНАХ
Опера, балет і літературні читання: яким буде Український культурний фестиваль у Нью-Йорку
У Володимирі відбувся концерт камерного оркестру, присвячений Дню захисників та захисниць України
Концерт польської музики у Києві під керівництвом маестро Романа Реваковича
Муніципальний Галицький камерний оркестр відкриває концертний сезон "Осінньою класикою"
У Луцьку відкрили ХХІ музичний фестиваль "Стравінський та Україна"
Микола Точицький вручив орден княгині Ольги ІІІ ступеня Кері-Лінн Вілсон
На Хмельниччині відбудеться фестиваль "ORG MUSIC FEST"
Одеська філармонія розпочинає новий концертний сезон
87-й концертний сезон у Сумській обласній філармонії відкрили оперою
У жовтні в Музично-меморіальному музеї Соломії Крушельницької відбудеться 19 різноманітних подій:
В Києві триває Міжнародний фестиваль «Київ Музик Фест»
Жовтень у Національній опері України
Віртуальний музей Харківського національного академічного театру опери та балету ім. М.В. Лисенка
Чим порадує Національна філармонія меломанів у жовтні
Сьогодні Міжнародний День музики
Насичений жовтень у Львівському органному залі: події, що обовʼязково варто відвідати
Валентин Сильвестров - іменнник
ПРЕМ’ЄРА «НА ТРЬОХ»
У Львові відкрили модульну виставку, присвячену Соломії Крушельницькій
      © 2008-2024 Music-review Ukraine




File Attachment Icon
31.jpg